Vajina mantarı enfeksiyonu için OTC tedavi uygun mu?

Birçok vajina mantar enfeksiyonunu eczanede satılan vajina kremleri ve fitilleriyle tedavi etmek mümkün. Bunlar reçetesiz olarak satılmakta.

Mantar enfeksiyonu tedavileri 1, 3 ve 7 günlük olarak yapılmakta. Eczaneden satın alacağınız vajina kremleri ve diğer ürünler, doktorun reçete ile vereceği mantar enfeksiyonu ilaçlarına benzer olsa da daha düşük doza sahip olabilir.

VAJİNA KREMLERİ

Vajina kremleri, mantar enfeksiyonuna neden olan mantarı öldürmek için vajinanın içine sürülür. Bazı durumlarda mantar karşıtı krem olarak da bilinen bu ürünler, doğru doz uygulaması için aplikatörle birlikte satılır. Kullanmadan önce pakette talimatları dikkatli bir şekilde okuyun.

Yaygın kullanılan ilaçlar:

  • Klorotrimazol
  • Butokonazol
  • Mikonazol nitrat
  • Tiokonazol

Vajina kremleri gün içerisinde akabilir. Bu nedenle yatmadan önce kullanmak tavsiye edilir. Bazı ürünler vajina açıklığına ve çevresinde dokulara (vulva) sürülen kremlerdir. Bu kremler kaşıntıyı azaltarak cilt dokusunu tedavi ederken vajinal mantar karşıtı kremler mantar enfeksiyonu tedavi eder. www.pembepanter.com/vajina-mantari-enfeksiyonu-icin-otc-tedavi-uygun-mu

Yağ bazlı vajina kremi kullanırsanız, prezervatif veya diyafram yerine doğum kontrol hapı kullanmanız ya da cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekir. Kremde bulunan yağ, prezervatif veya diyaframın lateksine zarar verebilir.

TABLET VE FİTİLLER

Vajina kremlerinde bulunan ilaçlar (klotrimazol ve mikonazol), vajina tableti veya fitili olarak da satılabilir. Bunları vajinaya yerleştirerek çözünmesini beklemeniz gerekir. Bazı markalar oval şekillerinden dolayı bu tabletleri “ovum” olarak adlandırır. Bu ürünler genellikle ilacı doğru bir şekilde yerleştirmenizi sağlayan plastik “yerleştirici” ile satılırlar.

Fitillerin faydalarından biri vajina kremlerine göre daha kolay kullanılması ve gün içerisinde akmamasıdır. Tablet veya fitillerin diğer faydası ise dozları daha kısa süreli kullanmaktır. Bu nedenle semptomlarınız daha kısa sürede rahatlar.

GÜVENLİK İPUÇLARI

Bu ürünleri kullanmadan önce mantar enfeksiyonu olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Eğer emin değilseniz doktorunuza danışın. Yanlış bir ilaç kullanmak, enfeksiyonunun daha zor teşhis edilmesine yol açabilir. www.pembepanter.com

Her zaman paketteki talimatları izleyin. Ürünü ne sıklıkta ve hangi dozda kullandığınıza dikkat edin. Dozlar mantarın üreme döngülerini hedef aldığı için bu iki konuya dikkat etmeniz gerekir. Kendinizi iyi hissetseniz bile tüm tedaviyi tamamlayın.

Mantar karşıtı ilaçlar, bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Eğer başka ilaç kullanıyorsanız, mantar karşıtı ilaçları kullanmadan önce doktor veya eczacınıza danışın. İlaç dozunu bitirdikten sonra semptomlarınız geçmezse doktora danışın.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR