Pelvik organ prolapsusu nasıl geçer? Ne iyi gelir?

Eğer pelvik organ prolapsusu yaşıyorsanız, tedavi için ne yapabileceğinizi merak ediyorsunuz demektir. Medikal prosedürler mevcut olsa da kendinizi daha iyi hissetmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Pelvik Kas Egzersizleri

Kegel egzersizleri, pelvik kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Eğer pelvik organ prolapsusu yaşıyorsanız, pelvik organlarınız (mesane, rahim ve rektum) zayıf demektir. Bu organlar vajinaya doğru düşebilir. Kegel, bu kasları güçlendirmeye ve prolapsusun daha kötü olmasını engellemeye yardımcı olur.

Kegel yapmak için idrar yapar gibi hareketler yapmanız gerekir. Daha sonra bırakmak yerine kasları sıkarak idrarı yarısında kesin. 5 saniye boyunca bu kasları sıkılaştırın. Daha sonra beş saniye için serbest bırakın. Bu işlemi beş kere tekrarlayın. 10 saniye tutana kadar devam edin ve daha sonra 10 saniye boyunca serbest bırakın. Her seferinde 20 tekrar ve günde üç tekrar yapmaya çalışın.

İlk olarak Kegel garip hissettirebilir. Ama pelvik kaslarınız güçlendikçe yapmak daha kolay olacaktır. www.pembepanter.com/pelvik-organ-prolapsusu-nasil-gecer-ne-iyi-gelir

Düzenli Tuvalete Gidin

Kabızlık pelvik organ prolapsusuna neden olabilir. Aynı zamanda bir semptom olarak da ortaya çıkar. Kabızlıktan kaçınmaya çalışın ve tuvaletiniz gelince tutmayın. Basit beslenme değişimleri, düzenli tuvalete gitmenize yardımcı olur.

  • Gün içerisinde bol su için.
  • Bol miktarda meyve ve sebze tüketin.
  • Fasulye ve tam tahıllı gevrekler gibi bol lifli yiyecekler tüketin.
  • Eğer kabız olduysanız peynir, dondurma, et ve fast food gibi az lifli yiyeceklerden uzak durun.
  • Yükleri Bırakın

Eğer pelvik organ prolapsusu yaşıyorsanız, durumu kötüleştirebilecek eylemlerden kaçının. Yük kaldırmayın, germeyin ya da çekmeyin. www.pembepanter.com

Mümkünse uzun süre ayakta kalmayın. Bazı kadınlar çok fazla ayakta kaldığı için daha fazla baskı hissederler. Eğer egzersizden sonra semptomlarınız kötüleşiyorsa, vücudunuza uygun diğer aktiviteleri deneyin.

Sigara içmeyin. Sigara içmek, pelvik kasların etrafındaki dokuları zayıflatır. Aynı zamanda öksürüğe neden olarak semptomlarınızı kötüleştirebilir. Aşırı kiloluysanız birkaç kilo vermeye çalışın. Ekstra kilo, pelvise baskı uygular.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR