Bilime göre uyku ilişkinizi nasıl etkiliyor?

Doğru çalışan bir vücutta, uyku beynin duyguları ve hatıraları işlemesine yardımcı olur. Yeterince dinlenip uyandığınızda yeni anılar oluşturmak ve eskilerini kaydetmek için zihinsel yeriniz olur ve günlük deneyimlerinizi işleyebilirsiniz.

Diğer yandan uykusuzluk buzlu suya düşmek gibidir: “Vücut uç organlara kan dolaşımını kapatır ve merkezini sıcak tutmaya çalışır. Bu durumda hayatta kalma moduna girer,” bu sözler Uyku Çözümü kitabının yazarı Charlottesvill, VA’da çalışan nörolog W.Christopher Winter’a ait. Eğer yeterince uyumazsanız “beyniniz normal işlem yapma yeteneği azalır: yemek bulmak, idrara çıkmak ya da günü atlatmak gibi”.

Bu da partnerinizle konuşma, sosyalleşme veya kuru temizlemeden eşyalarını almayı hatırlama gibi aktivitelerin unutulması anlamına gelir.

Bu nedenle uyku, ilişkinizde oldukça önemli bir yere sahiptir. “İlişkinin yürümesini sağlayan her şey, uykusuzluk nedeniyle yerle bir olabilir.” Uykunun ilişkiyi etkilediği üç alanı ve savaşacak enerjiyi nasıl elde edeceğimize bakacağız.

Duygular darbe vurur

Hiç partnerinizin hikayenin özüne gelmesini istediğinizi ya da normalden daha gergin olduğunu fark ettiniz mi? Eğer öyleyse yorgun olabilirsiniz.

Winter’a göre uykusuzluk durumunda beyniniz (amigdala), duyguları hatıralara bağlarken düzgün bir şekilde işlemez. Bu da amigdalanın daha fazla ya da daha az nörotransmitter salgılamasına ve sizin başkasının duygularına daha fazla tepki vermenize ya da daha az tepki vermenize neden olabilir. 2013 yılında Psikosomatik Tıp dergisinde yayınlanan bir çalışmada, az uyuyanlarda stresör olarak amigdala aktivitesinin depresyon ve algılanan stres semptomlarını tahmin ettiği bulunmuştur.

Kısacası: Uykusuzluk olduğunda bir duruma normalden daha fazla tepki veririz. UCLA’de klinik psikolog ve davranışsal uyku uzmanı olan Jennifer L. Martin’e göre “bu durum daha fazla çatışmaya ve ilişkide daha az tatmin duygusuna neden olabilir.”

Martin’e göre “eğer 2 yaşındaki çocuğunuz uykuyu atlarsa, uykusuzluğun duygularını nasıl etkilediğini görebiliriz.” “Küçük sorunlar büyür. Tepkilerimiz artar. Bazı çalışmalar insanların uykusuzluk durumunda daha üzgün, mutsuz veya huzursuz hissettiğini göstermektedir.”

Maalesef, genellikle duygusal tepkilerimizin arttığını fark etmiyoruz

Bir daha sinirlendiğinizde, gergin hissettiğinizde ya da anlık çıkış yaptığınızda, son birkaç gecedir ne kadar uyuduğunuzu düşünün. Winter’a göre aşırı tepki verdiğiniz fark etmek işleri yoluna koyabilir. www.pembepanter.com/bilime-gore-uyku-iliskinizi-nasil-etkiliyor

Başka bir ipucu daha: ciddi konuşmaları dinlendiğiniz bir zamanda yapın. Winter, uyumanın bizi daha az riskli davranışa yönlendirdiğini söylüyor. Winter’a göre dinlendiğimizde (sağlıklı bir ilişkide olması gereken bileşenlere göre) daha iyi kararlar veriyoruz, daha sabırlı oluyor ve dinleme ve odaklanma becerimiz artıyor.

Uykusuzluk sizi hasta edebilir

Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezine göre yetersiz uyku diyabet, obezite, kalp sorunları ve depresyon gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Martin’e göre uykusuzluk grip gibi diğer sorunlara da yol açabilir. Bu da partnerinizle iyi bir ilişki kurmanın önemli bir faktörü.

Sonuçta eğer hasta olursanız, birlikte geçireceğiniz vakit azalır. Martin’e göre “bu da ilişkiler üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.” Zaman içerisinde çok yorgun ya da çok hasta olduğumuz için yemekleri veya etkinlikler kaçırabilir ve ilişkiyi yıpratabiliriz.

Grip basit bir örnek olsa da araştırmaya göre, partnerler arasında bakım veren kişi olmak stresli olabilir ve kadınların ruh sağlığını olumsuz etkileyebilir. www.pembepanter.com

Farklı uyku düzeni de ilişkide sorun yaratabilir

Eğer farklı mesailerde çalışıyorsanız birbirinizi görmek için plan yapmak zorlayıcı olabilir. Sonuçta siz akşam çalışıyorsanız ve partneriniz 9-5 çalışıyorsa akşam yemek pişirmek zor olabilir.

Winter’a göre “farklı saatlerde çalışıp ilişkiyi götürmek nadiren gerçekleşiyor.”

Bu nedenle Google Takviminizi sevdiklerinizle paylaşmanızı öneriyor. Böylece önceden plan yapabilir ve daha önce verdiğiniz sözleri tutabilirsiniz özellikle de uykusuzluk hafızanızı etkilediğinde.

Peki ya partnerinizin sizin saatlerinize ters olan programı varsa ne yapmanız gerekiyor? Ortada buluşarak birkaç geçe kalarak ya da partnerinizden erken kalkmasını isteyerek birlikte daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

En önemlisi karşınızdakinin uyku ihtiyaçlarına saygı duyabilirsiniz. Martin’e göre “bazı nedenlerden dolayı, çiftler birlikte zaman geçirmek için partnerlerinden uykuyu atlamasını isteyebiliyor.” Bunun yerine partneriniz uyanık olduğunda daha kaliteli zaman geçirmeye çalışın. “İki saat Netflix izlemek yerine 30 dakika konuşmak sağlıklı bir ilişki için daha önemli olacaktır.” dedi..

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR