Doğumdan sonra yeni anneler için beslenme maddesi kılavuzu

9 ay boyunca yediğiniz yiyecekler hem sizi hem bebeğinizi besledi. Doğumdan sonra sizin beslenme düzeniniz de oldukça önemli. Doğru bir beslenme, vücudun yenilenmesine ve bebeğe bakmak için ihtiyacınız olan enerjinin kazanılmasına yardımcı olur.

Bebeğinizi büyütürken sağlıklı olmak için ihtiyacınız olan besin maddelerini bilin.

Ne Kadar Yemeliyim?

Doğumdan sonraki aylarda, yeni annelerin çoğu günlük 1.800-2.200 kaloriye ihtiyaç duyar. Emzirirken? 500 ya da daha fazlası gerekecektir. Eğer kilonuz düşükse ve her gün 45 dakikadan fazla egzersiz yapıyorsanız veya birden fazla bebeği emziriyorsanız, bu rakam artabilir. Sizin için doğru miktarı belirlemek için doktorunuza danışın.

İhtiyacınız Olan Besin Maddeleri

“İki kişi” için yemeseniz bile vücudunuz birçok önemli besin maddesini geri kazanması gerekir.

Her öğünde tabağın yarısını meyve ve sebzeyle doldurun. Diğer yarısında ise esmer pirinç, tam tahıllı ekmek veya yulaf gibi tahıllar olmalı. Tuz, doymuş yağ ve şeker değerleri yüksek olan paketli ve işlenmiş gıdaları kısıtlayın.

Aynı zamanda şunlara ihtiyacınız olur:

Protein: Fasulye, yağsız et, yumurta ve soya ürünleri protein açısından zengindir ve doğumdan sonra toparlamanıza yardımcı olur. Günde beş porsiyon ya da emziriyorsanız yedi porsiyon tüketmeye çalışın.

Kalsiyum Her gün 1.000 miligram (az yağlı süt ürünlerinden 3 porsiyon) kalsiyuma ihtiyacınız var. www.pembepanter.com/dogumdan-sonra-yeni-anneler-icin-beslenme-maddesi-kilavuzu

Demir: Bu besin maddesi, doğum sırasında çok kan kaybedeceğiniz için yeni kan hücrelerinin yapılmasına yardımcı olur. Kırmızı et ve tavuk, demir açısından zengindir. Tofu ve fasulye de. İster et tüketin ister vejetaryen beslenin, günlük 15 miligram demir almalısınız.

Eğer ikizleriniz ya da sağlık sorununuz varsa veya vegan besleniyorsanız doktorunuza danışın. Doğru besin değerleri için takviye kullanmanız gerekebilir.

Bebekten Kaynaklanan Kiloları Vermek Mi İstiyorsunuz?

Yeni annelerin çoğu, her ay 2 kilo verir. Bu süreci hızlandırmak için diyete girmek çekici olsa da iyi bir fikir olmayabilir. 1.800 kaloriden daha az alırsanız, enerji seviyeleriniz düşer ve ruh haliniz kötüye gider. Eğer emziriyorsanız, yeterince yememek bebeğe zarar verebilir.

Yapmanız gereken en iyi şey sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenerek doktorunuzdan onay alında egzersiz yapmaya başlamak.

Kaçınmanız Gereken Besinler

Eğer emziriyorsanız, yediğiniz yiyecekler süt ile bebeğinize geçebilir.

Dikkat etmeniz gerekenler:

Alkol Uzmanların bu konuda farklı fikirleri var. Sizin için doğru olan için doktorunuza danışın.

Kafein: Günde 3 bardaktan fazla kahve veya soda tüketmek bebeğinizin uyku düzenini bozabilir.

Bazı balıklar: Kılıç balığı, köpek balığı, kral uskumru ve derin deniz balıkları yüksek miktarda cıva içerir ve bebek için zararlı olabilir. Ton balığı da cıva içerir. Bu nedenle sadece “hafif” olanı tüketin ve tüketimi her ay 6 ons ile sınırlayın. www.pembepanter.com

Diğer Temel Besin Maddeleri

Sağlıklı atıştırmalıkları elinizin altında tutun. Eğer dolapta yıkanmış sebze ve meyve tutarsanız, cips ve kurabiyeler yerine bunları tüketebilirsiniz.

Bol miktarda su tüketin. Emzirmeden bağımsız olarak günde 6-10 bardak su tüketmeye çalışın. Aynı zamanda süt ve meyve suyu da içebilirsiniz.

Arkadaşlarınızdan size yemek pişirmesini isteyin. Sevdikleriniz size nasıl yardım edebileceklerini sorarlarsa, sağlıklı yemekler getirmelerini isteyin. Doğumdan sonraki ilk birkaç hafta yemek pişirmek için çok yorgun olabilirsiniz.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR