Emzik mi parmak emme mi: Hangisi daha kötü?

Bebekler kendilerini sakinleştirmek için emerler. Bu nedenle emzirilmedikleri zaman bebeklerin çoğu emzik yada parmak emer.

Bazı ebeveynler, çocuğun diş teline ihtiyaç duyacağı korkusuyla emziğe karşı çıkar.  Eğer çocuğunuz emzik kullanıyorsa, alt ay sonra emziği bırakmaya çalışın.

İşte bilmeniz gerekenler:

Uyurken emzik kullanmak, bebeğin ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini azaltır.

İkisi de mükemmel değil: Emzik kulak enfeksiyonu riskini arttırır ama parmak emdiğinde de bebek daha fazla mikroba maruz kalır.

Parmaklara bakmak daha kolaydır çünkü bebekler karanlıkta parmaklarını bulur. Bazı bebekler emzik düşünce gece ağlar.

Çocuğunuz kalıcı dişlerden önce bu alışkanlığından vazgeçiyorsa sorun olmaz.

Emziği beşikte tutmaya ve sadece uyku zamanında kullanmaya çalışın. Gün çerisinde bebek kendi sesini keşfetmeli ve daha fazla ses çıkarmalı. www.pembepanter.com

Bebeğin Haftalık Gelişimi

Bebeğiniz yeni bir beceride uzmanlaşıyor olabilir: yuvarlanma. Birçok bebek, ilk birkaç ay içerisinde karınlarının üstüne yatarak sırt üstü yatarak yuvarlanır. Bazıları daha geç yuvarlanır. Bazıları da ilk önce sırt üstünden karın üstüne döner. Bunlar normaldir.

Yuvarlanan bebeğinizden şunları bekleyebilirsiniz:

Bir yönde yuvarlanınca iki yönde yuvarlanmayı hızlı bir şekilde öğrenir.

Bebeğiniz bacaklarınızı hareket ettirince, kollarıyla “kulaç” atınca veya yuvarlanınca, emeklemeye hazırlanır.

Bebeğiniz nesneleri ağzına götürmek için iki elini de kullanır. Ayak bileğini tutarak ayak parmaklarının tadına bakabilir.

5 Ay, 2 Hafta İpuçları

Emziğin ipini ya da kordonunu bebeğin boynundan geçirmeyin. Boğulma tehlikesine neden olabilir. www.pembepanter.com/emzik-mi-parmak-emme-mi-hangisi-daha-kotu

Eğer bebek emzik kullanıyorsa ve ağır kulak enfeksiyonu geçiriyorsa, kulak sorunlarını engellemek için emziğe ara verin.

Bebek katı gıdaya geçince bez pişiği olabilir. Bezi sık sık değiştirerek bunu önleyin.

Bebeğin tırnaklarını her hafta keserek kendisini tırmalamasını engelleyin. Eğer direnirse tırnaklarını gece uyurken kesin.

Para tasarrufu yapmak için arkadaşlarınızın bebeklerinin kıyafetlerini alın ve arkadaşlarınız bebeğe hediye alacağı zaman neye ihtiyacınız olduğunu söyleyin.

Aile dostu restoranlarda yemek yiyerek, bebeğin arkadaşlarıyla oyun günleri yaparak veya evde yemek ve film gecesi yaparak sosyal yaşamınızı koruyun.

Bebeğiniz yakında harekete geçebilir!

Güvenlik için beşiğin yatağını en alt seviyeye indirin. Çocuk için güvenli ev: tüm dolaplara bebek kilidi koyun ve boşta olan prizleri ve ipleri çıkarın. Aynı zamanda yatak odası ve banyonun kapısını kapalı tutarak tüm temizlik ürünlerini kaldırdığınızdan emin olun.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR