Karbonatın sağlık ve güzellik faydaları

Mutfağın Ötesinde

Karbonatı buzdolabının arkasında kötü kokuyu alması için durduğu kutudan tanıyor olabilirsiniz. Ya da daha iyi kurabiyeler pişirmek için de kullanıyor olabilirsiniz. Ama karbonat, ya da diğer adıyla sodyum bikarbonat, sağlık dolabınızda yer almayı da hak ediyor. Vücudunuzu sağlıklı ve temiz tutmak için karbonatı kullanabileceğiniz yerler.

Yeşil Diş Temizleyici

Karbonat, ağzınızdaki yapışkan bakteri filmi olan plağın fiziksel olarak giderilmesinde muhteşem bir rol oynar. Zaman içerisinde plak birikimi olur. Bu birikim diş taşına neden olur ve diş eti hastalıklarına yol açabilir. Islak diş fırçasını karbonata batırın ve normal olarak dişinizi fırçalayın. Çürüklere karşı dişinizi koruyacak flüorüre sahip değildir. Musluk sularında genellikle flüorür olur. Yine de kendinizi garantiye almak için düzenli olarak diş macunu da kullanın.

Ucuz Gargara

Geçen yediğiniz sarımsaklı makarna harikaydı değil mi? Ama şimdi nefesiniz çok da harika kokmuyor. Yarım çay kaşığı karbonatı yarım bardak suda eritin ve ağzınızı çalkalayın. Birçok gargara gibi naneli tadı gibi kokuyu bastırmaz. Ancak karbonat kokuya kökten çözüm bulabilir.

Vücut için Deodorant

Koku moleküllerinin çoğu asidik veya bazik koku molekülüdür. Karbonat, bu molekülleri nötr ve kokusuz hale getirir. Artıma tesislerinin ve besi yerleri boşuna karbonat kullanmıyor. Aynı zamanda vücut kokusunda da işe yarar. Sabahları koltuk altınıza sürün. Eğer kıyafetlerinizde toz artığı kalması sizin için önemli değilse içinde karbonat olan deodorantlardan kullanabilirsiniz. Ana malzemesi sodyum bikarbonat olanları alın.

Böbreklerinize Yardımcı Olur

Bu organ, vücudunuzdaki fazla atığı ve suyu uzaklaştırır. Eğer kronik böbrek hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon veya diğer hastalıklara sahipseniz vücudunuzda asit birikebilir.  Sodyum bikarbonat asit seviyelerini aşağıya çekerek kemik kaybını azaltıp kas oluşmasını destekleyebilir. Bunu denemek istiyorsanız doktorunuza danışmanız gerekir. Bilim insanları altta yatan mekanizmaları çözmek için çalışmalarını sürdürmekte.

Kansere Karşı Savaşır

Acil servisler ve hastaneler kalp krizi, zehirlenme ve diğer vakaları tedavi etmek için sodyum bikarbonat bulundurur. Aynı zamanda kansere karşı kullanılan kemoterapi ilaçlarının asidik özelliklerine de karşı koyar. Bazı çalışmalar, daha düşük asit seviyelerinin tümör büyümesini ve yayılmasını azalttığını göstermektedir. www.pembepanter.com/karbonatin-saglik-ve-guzellik-faydalari

Cildi Yatıştırır

Sivrisinek mi ısırdı? Isırgan otuna mı dokundunuz? Karbonat size yardımcı olabilir. Bu malzeme hafif kızarıklık, ağrı, kaşıntı ve tahrişi rahatlatır. 3 birim karbonatla 1 birim suyu karıştırıp macun kıvamı elde edin. Cildinize sürün ve yıkamadan önce 20 dakika bekleyin. Ya da banyoya su doldurun ve yarım bardak karbonat ekleyin.

Ağrıyı Azaltır

Sodyum bikarbonat, epiduralde kullanılan lidokainin ağrı kesici özelliklerini arttırır. Araştırmacılar, kanser kaynaklı ağrıyı azaltıp azaltmayacağı üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Eğer güneş yanığı acısı çekiyorsanız, temiz bir bezi 1 çay kaşığı karbonat ve çeyrek bardak su karışımına batırın. Cildinizi yatıştırmak için etkilenen bölgelere nazikçe uygulayın. Hafif yanıklara ve rüzgar yanıklarına iyi gelebilir.

Asit Reflüsünü Azaltır

Sodyum bikarbonat, midenizden boğazınıza ve hatta ağzınıza çıkan asidin etkisini azaltabilir. Çiğnenebilir tablet olarak eczanelerden alabilirsiniz. Ya da evde yarım çay kaşığı karbonat ve yarım bardak suyu karıştırarak bu karışımı içebilirsiniz. 6 yaşından küçük çocuklarda veya düzenli ilaç kullanan kişilerde uygulamadan önce doktorunuza danışın.

Yüz Kesesi

Karbonat, hafif aşındırıcı özelliğe sahiptir. Yüz temizleyici olarak kullanılabilir. İlk olarak su ve sabunla yüzünüzü yıkayın. Daha sonra, 3 birim karbonatla 1 birim suyu karıştırıp macun kıvamı elde edin. Derinlemesine temizlik için daireler halinde uygulayın. Suyla yıkayın.

Saçı Arındırır

Bir çay kaşığı karbonatı en sevdiğiniz şampuanla karıştırıp sprey, jel, nemlendirici ve diğer ürünlerin artıklarını temizleyebilirsiniz. Saçınız hem temizlenecek hem şekil vermesi kolaylaşacak. www.pembepanter.com

Cildi Yumuşatır

Yarım bardak karbonatı banyo suyuna ekleyin. Asitleri nötrleştirir, yağı ve teri uzaklaştırır ve cildi pürüzsüz hale getirir. Bonus: Kuruduktan sonra banyoyu temizlemek için kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun Oyuncaklarını Temizleyin

Bebek tepsisi, oturma sandalyesi ve oyuncaklarını temizlerken sert kimyasallar yerine karbonat kullanabilirsiniz. Mikropları öldürmediğini unutmayın. Ama sirkeyle birlikte kullanarak dezenfektan etki elde edebilirsiniz. Sonrasında suyla durulayın.

Takma Dişleri Temizler

2 çay kaşığı karbonatı bir bardak ılık suda çözün. Daha sonra takma dişleri bu karışıma koyarak yiyecek artıklarını temizleyin, kokuyu giderin ve kötü tadı ortadan kaldırın. Damaklık ve ağız koruyucularda da işe yarar. Daha detaylı bir iş için bikarbonat ve diş fırçasını birlikte kullanabilirsiniz.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR