Estetik güzellik öncesi bıçak altına yatmadan küçük dokunuşlar!

Bir noktada yaşlılık işaretlerini aynada görmek kaçınılmaz, göz çevresinde ve dudak kenarındaki kırışıklıklar, lekeler ve sarkmalar…

Eskiden bıçak altına yatmadan zamanı tersine çevirmek mümkün değildi. Ama şimdi, cerrahi olmayan kozmetik prosedürler sayesinde zamanın yüzünüzdeki etkilerini azaltabilirsiniz.

Kırışıklık Çözümleri

Eğer alnınız moralinizi bozuyorsa, botulinum toksini (Botox, Dysport ve Xeomin) enjeksiyonları geçici düzeltme sağlayabilir. Botulinum bakterisinin toksinin saflaştırılmış versiyonundan elde edilir. Küçük dozlarda uygulandığında bu toksin kaz ayaklarına, gülme kırışıklıklarına neden olan yüz kaslarını gevşetir. Enjeksiyon birkaç dakika sürer ve acıya neden olmaz.

Öncesi ve Sonrası

Sonuçları görmeden önce tedavi genelde 3-7 sürer. İğnelerden sonra cildiniz daha pürüzsüz olacak. Kasların kasılınca, çizgiler ve kırışıklıklar geri gelecek. Bunları uzak tutmak için ilk zamanlarda her 3-6 ayda bir ve sonraları daha seyrek enjeksiyon yaptırmaya ihtiyaç duyarsınız.

Kimyasal Peeling Temelleri

Kimyasal peeling, cildin üst tabakalarındaki ölü hücreleri götürmek için asit çözeltisi kullanır. Çözelti genellikle glikolik asit, laktik asit, salisilik asit, fenol veya trikloroasetic asit (TCA) karışımından meydana gelir. Uygulama yaklaşık 15 dakika sürer ve uygulama sırasında batma ve yanma olabilir. Birkaç gün sonra cildin üst tabakası soyulur ve yeni cilt ortaya çıkar.

Kimyasal Peeling: Öncesi ve Sonrası

Peeling seansları lekeleri, ince çizgileri, akne izlerini ve güneşin ya da yaşlanmanın neden olduğu kırışıklıkları azaltabilir. Burada gösterildiği gibi hafif tedavilerin hemen göze çarpmayan sonuçları vardır. İstediğiniz sonuçları elde edene kadar birkaç haftada bir yaptırabilirsiniz. Derin peelingler ilk aşamada şişme ve kabuklanmaya neden olsa da sonuçları oldukça çarpıcıdır. Orta veya derin peelingleri 6-12 ayda bir yaptırabilirsiniz.

Mikrodermabrazyon Temelleri

Cildin üst tabakasını törpüleyen dermabrazyon prosedürünü duymuş olabilirsiniz. Bu işlem ciddi güneş hasarlarını tedavi etmek için kullanılır. Ancak işlem kanamaya neden olur ve iyileşmek birkaç hafta sürer. Mikrodermabrazyon, cerrahi olmayan bir yöntemdir. “Güç soyması” olarak da bilinen bu yöntem, dış katmanı soymak için küçük kristaller kullanır. Bu da ince çizgileri, kahverengi lekeleri ve hafif akne izlerini az iyileşme süresiyle azaltır.

Mikrodermabrazyon: Sonrası

Mikrodermabrazyon cildinizdeki ölü hücreleri soyar (solda gösterilmiştir). Daha sonra yeni cilt hücreleri pembe görünür ve güneş yanığı gibi gergin hissettirir (sağda gösterilmiştir). Genelde 24 saat içerisinde iyileşerek ton ve yapıda iyileşme sağlar. Farkın net bir şekilde görülmesi için birkaç hafta aralıklarla 10 seans uygulanması gerekir.

Termaj Temelleri

Sarkmış ciltlerde termaj oldukça faydalı olabilir. Bu cihaz, cildi ısıtmak için radyo frekansı kullanır. Isı, cildi sıkılaştıracak şekilde vücudun kolajen üretmesini tetikler. Termaj ağrılı olabilir ama genelde sonuç elde etmek için bir seans yeterli olur.

Termaj: Öncesi ve Sonrası – Göz Kapağı

Düşük göz kapakları termajda iyi sonuç verir. Sonuçlar prosedürden sonraki 4-6 ay içerisinde görülse de farklar açıkça anlaşılır.

Non-ablatif Lazer Temelleri

Non-ablatif lazer, dış tabakaya zarar vermeden cildin altına nüfuz eder. Cildin kolajen üretmesine, ince çizgilerin azaltılmasına ve cildin sıkılığının arttırılmasına yardımcı olur. Prosedür ağrılı olabilir. Bu nedenle doktor uygulama öncesinde uyuşturmak için krem uygular. Non-ablatif lazer cildin yüzeyine zarar vermediği için diğer tedaviler kadar uzun iyileşme süresi gerekmez. www.pembepanter.com/estetik-guzellik-oncesi-bicak-altina-yatmadan-kucuk-dokunuslar

Non-ablatif Lazer: Öncesi ve Sonrası

Non-ablatif lazer terapisi, cilt tonunu sıkılaştırırken işten izin almak istemeyenler için uygundur. Seanstan sonra hafif kızarıklık olsa da hızlı bir şekilde geçer. En iyi sonuçlar için birkaç hafta arayla dört-altı tedavi planlayın.

Melazma için Non-ablatif Lazer

Non-ablatif lazer, hamilelikte oluşan ve melazma olarak biline kahverengi lekelerin tedavisinde kullanılır. Dört tedavi sonrasında bu yanak fotoğrafında farkı görebilirsiniz.

Diyot Lazer Temelleri

Ciddi akne sorunu olan kişiler diyot lazerle ciddi sonuçlar elde edebilir. Akneyi besleyen yağ bezleri yok edilebilir. Non-ablatif lazer gibi, cildin üst tabakasına hasar vermeden alt tabakalarına nüfuz eder. Ana yan etkisi kırmızı ve şişmiş cilt olsa da bu etkiler uzun sürmez. İyileşmek zaman alabilir. www.pembepanter.com

Diyot Lazer: Öncesi ve Sonrası

En iyi sonuçları görmek birkaç seans sürebilir. Beş diyot lazer tedavisi sonrasında 6 ay sonra akne sorunları geçmiş durumda.

Yoğun Darbeli Lazer (IPL)

Lazerler gibi IPL de cildin dermis adı verilen alt tabakalarına nüfuz eder. Kısa ışık darbeleri, cildinizin yenilenmeye başlaması için hücreleri ısıtır ve yok eder. Lazerin aksine IPL, aynı anda farklı türde kızarıklıkları tedavi edebilen geniş spektrumlu ışık kullanır. Tedavi genelde ağrılıdır. Bu nedenle konforunuzu arttırmak için doktorunuza danışın.

IPL: Öncesi ve Sonrası

IPL, gül hastalığı ile gelen kızarıklığı veya kanın damarlarda toplanması nedeniyle oluşan gözlerin altındaki kahverengi halkaları azaltabilir. Birkaç seans sonrasında kan damarları buharlaşır ve yüzey hasar görmez. IPL, pigment hücrelerini yok ederek renk farklılıklarını (melazma ve yaşlanma lekeleri) yok edebilir. Aynı zamanda ince çizgilere ve kırışıklıklara karşı savaşacak şekilde kolajen üretimini destekler.

Kozmetik Dolgu Temelleri

Kozmetik dolgu, cildin altına uygulanan ve kırışıklıkları düzelten bir maddedir. Doktorlar doğrudan sorunlu alana enjekte eder. Kolajen, en eski ve en iyi bilinen kozmetik dolgudur. Daha yeni seçenekler arasında hyaluronik asit, kalsiyum hidroksilapatit, poli-L-laktik asit, polimetilmetakrilat (PMMA) ve karın veya bacak bölgesinden gelen yağ vardır.

Kozmetik Dolgu: Öncesi ve Sonrası

Burada gösterildiği gibi hyaluronik asit enjeksiyonunun etkileri 9 ay sürebilir. Kolajen enjeksiyonun etkileri değişmekle birlikte 3-6 ay arasında kalıcıdır. Eğer yağ hücresi enjekte ederseniz de uzun süre kalıcılığını koruyabileceği gibi 4-6 ayda da etkisini yitirebilir. PMMA sonuçları genelde uzun sürelidir.

Koyu Halkalar için Kozmetik Dolgu: Öncesi ve Sonrası

Dolgular, göz boşluğunu doldurarak “göz torbalarını” ve gözün çevresindeki koyu halkaları maskeleyebilir. Bu strateji gölgeli, şiş ve çökük göz altıyla savaşmaya yardımcı olur.

Dudaklar için Kozmetik Dolgu: Öncesi ve Sonrası

Doktorların kırışıklık ve koyu halkaları tedavi etmek için kullandığı kozmetik dolguların çoğu dudaklara dolgunluk katmak için kullanılabilir. Kolajen ve hyaluronik asit enjeksiyonları daha uzun süre kalıcıdır. Yağ hücrelerini dudaklarınıza enjekte ettirirseniz de uzun süre kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Karar Verme

Cerrahi olmayan prosedürler risksiz değildir. Anestetiklere alerjik reaksiyon verebileceğiniz gibi dolgulara da tepki verebilirsiniz. Kimyasal peeling, mikrodermabrazyon ve lazer de yaraya ya da cilt renginin değişmesine neden olabilir. Ama genelse kozmetik cerrahiye göre daha az risklidir. Prosedür yaptırmaya karar vermeden önce dermatoloğunuzla konuşun.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR