Çocuklarda ve Bebeklerde İnmemiş Testis için Ameliyat Gerekiyor Mu?

Oğlunuz inmemiş testisle doğduğunda hemen adım atmanız gerekmez. Normalde testisler doğumdan önce karnın alt bölümünden testis torbasına doğru hareket eder. Ama hareket etmediklerinde ve bebek bir veya iki testisi de inmemiş olarak doğduğunda genelde birkaç aya durum düzelir.

Bebeğiniz 6 aylık olduğunda olmazsa, doktorunuz ameliyatı önerebilir.İnmemiş testis için en yaygın tedavidir ve neredeyse her zaman işe yarar.

Doktor Neden Ameliyat Önerdi?

Doktorlar, bebek 6-12 ay arasındayken ameliyat öneriyorlar. Testisin inip inmeyeceğini görmek için en az 6 ay beklemek gerekir. Ancak 12 aydan uzun süre beklemek oğlunuzun ileride kısırlık sorunu yaşamasına neden olabilir.

Bir inmemiş testis için ameliyat olan erkeklerin üreme seviyesi, bu sorunu hiç yaşamayanlarla neredeyse aynıdır. İki inmemiş testisi olan erkelerde ise prosedürü üremeyi iyileştirse de normalden düşüktür.

Ameliyat başka faydaları da vardır. İnmemiş testisi olan bir erkek, ameliyattan sonra bile daha yüksek testis kanseri olma şansına sahiptir. Ancak prosedür evde yapılan muayeneleri kolaylaştırarak kanserin erken teşhis edilmesine olanak sağlar.

Ameliyat aynı zamanda aşağıdaki olasılıkları azaltabilir:

 • Fıtık. Bu, karnın alt kısmında dokuların kaslara doğru çıkıntı yapmasıdır.
 • Yaralanmalar Normal yerinde olmayan testisin hasar görme olasılığı daha yüksektir.
 • Testis torsiyonu. Bu durum, penise meni taşıyan kanalın bükülerek testislere giden kanı kesmesidir.
 • Utanç. Bazı erkek çocuklar, testislerinin farklı görünmesi konusunda endişe duyar.

Ameliyat Sırasında Ne Oluyor?

Ameliyat, inmemiş testisin nerede olduğuna göre değişir. İnmemiş testis, kasıkta ya da karnın alt bölgesinde olabilir. İki durumda da bebeğiniz ilaç alacağı için prosedür sırasında acı hissetmez. Genellikle operasyon testis başına bir saat sürer ve bebeğiniz aynı gün eve gidebilir. www.pembepanter.com/cocuklarda-ve-bebeklerde-inmemis-testis-icin-ameliyat-gerekiyor-mu

Ayrıca inmemiş testisi olanlarda yaygın olarak görülen alt karın fıtığı da doktor tarafından düzeltilir.

Kasık

Bu, daha basit ve yaygın olan ameliyattır.

Doktor

 • Testisi bulmak için kasıkta küçük bir yer açacak.
 • Testisi nazikçe aşağıda indirecek.
 • Testis torbasına küçük bir kesik atacak ve testisi yerine dikecek.
 • Kendiliğinden çözünen dikişlerle kesileri kapatacak.

Alt karın: Doktor büyük ihtimalle laparoskopik ameliyat yapacak. Bu ameliyatta büyük kesikler yerine küçük delikler kullanılır.

Bazı durumlarda doktor testisin orada olmadığını görebilir veya iyi büyümediğini görerek almak zorunda kalabilir. Eğer testisin alınması gerekiyorsa, bazı hormonların üretimi için ergenliğe kadar beklemeyi önerir. www.pembepanter.com

Ameliyat sırasında doktor:

 • Karnın alt kısmına ve kasıkta küçük delikler açar (eğer iki testis de inmediyse kasığın iki tarafında).
 • Bu delikleri kullanarak kamera ve aletlerle testisi bulur.
 • Testis kesesinde küçük delikler açar.
 • Testisi nazikçe aşağıda indirir.
 • Yerine diker.
 • Kendiliğinden çözünen dikişlerle kesileri kapatır.

Bazı durumlarda ameliyat iki aşamada yapılır. İlk aşamada doktor testisi bulur ve hafifçe aşağıya doğru indirir. Daha sonra bir veya iki yıl sonra testis torbasına kadar indirir. Bunun neden, testis büyüdükçe daha iyi kan beslemesi almasını sağlamaktır.

İyileşme Süreci Ne Kadar Sürüyor?

Doktorunuz büyük ihtimalle ilk birkaç gün boyunca ağrı kesici ilaç önerecektir. İlk 24 saat boyunca, ameliyatın ve ilaçların etkisi geçene kadar sersem hissetse de birkaç gün içerisinde iyileşecektir.

Bebeğin iyileşmesine yardımcı olmak için:

En az ilk 2 gün boyunca banyo yaptırmaktan kaçının.

Birkaç hafta boyunca bisiklete binmesine veya üstüne oturduğu oyuncaklarla oynamasına izin vermeyin. Bebeğiniz normal oyunlara ne zaman dönebileceğini doktorunuza sorun.

Bol kıyafetler giydirin. Kasık bölgesi hassas olabilir. Bol miktarda sıvı almasını sağlayın.

Gerekiyorsa bez kullanın ama sık sık değiştirerek kısa süreli de olsa bezi bağlamamaya çalışın.

Doktor, testislerin geliştiğini görmek için muayene isteyecektir. Doktorun hormon seviyelerini ve çocuğun testis torbasını kontrol ettiği yıllık muayenelere hazır olun.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR