7 riskli egzersiz harekete daha iyi seçenekler

Egzersizler İşe Yaramıyor Mu? Etkisiz ve riskli egzersizleri yaparak vakit kaybetmeyi kim ister? Siz değil. Bu nedenle istediğiniz sonuçları vermeyen ve hatta yaralanmanıza yol açacak yedi hareketi yapmaktan vazgeçin.

1: Kafanın Arkasından Aşağıya Çekme

Sorun: Omurgayı sabit tutarak bu egzersizi düzgün yapabilecek kişiler çok hareketli omuz eklemlerine sahip olan kişiler. Bu nedenle bu hareket, omuz çekmesi ya da rotator bölgelerde yırtılmalara neden olabilir. Eğer bar boynunuza çarparsa, servikal vertebrayı incitebilirsiniz.

Güvenli Aşağıya Çekme

Pull-down makinasında birkaç derece geriye doğru uzanın, omzunuzdan daha geniş bir şekilde tutun ve barı doğrudan göğüs kafesinize doğru indirirken omuz başlarını aşağıya çekin. Vücudunuzu dengelemek için karın kaslarını kasın ve barın yukarı aşağıya hareket etmesini önleyin. Dikey çekme hareketi, alt ve üst sırt kaslarını çalıştırır.

2: Military Press Kafanın Arkasından

Barı kafanızın arkasından aşağıya ve yukarıya hareket ettirdiğiniz bu omuz hareketi, yukarıdaki hareketle benzer sorunlara yol açabilir. www.pembepanter.com

Güvenli Military Press

Daha güvenli alternatif: Military pres yaparken, barı kafanızın önünde tutun. Ağırlık köprücük kemiğinizin hizasında olsun ve üst vücudunuzu dik tutun. Bu egzersizi oturarak da yapabilirsiniz. Ger zaman sırt desteğiyle oturun ve omurganın doğal eğrisini koruyarak üst sırt kaslarını ve glute kaslarını sandalyede tutun.

3: Dik Kürek

Sorun: Ağırlık, bar ya da ağırlıklı kablo baro çekmek, omuz bölgesindeki sinirlere zarar verebilir.

Dik Kürek için Güvenli Alternatif

Dik kürek hareketini yapmak yerine omuzlarınızı ön veya yanal omuz kaldırma hareketiyle güçlendirin. Kollarınızı hafifi bükülü tutun.

4: Dizler Bükük Bacak Presi

Yaslanırken plakayı yukarıda itip aşağıya indirmek quadriceps, hamstring ve glute kaslarını çalıştırmak için yapılan bir egzersiz. Hareket ne kadar büyük olursa eklemler daha fazla çalışır. Yine de hareketi yaparken ağrı hissettiğinizde ileriye gitmemeniz gerekir.

Bacak Presi: Güvenli Hareketler

Yatarak bacak presi yapmak istiyorsanız, kalçanızın makinada dönmesini engelleyin. Dizleri mümkün olduğu kadar uzağa itin ama eğer ağrı hissederseniz çok fazla esnemeyin. Hareket ne kadar büyük olursa eklemler o kadar çok çalışır.

5: Smith Makinesine Squat

Sorun: Makinadaki bar hareket etmek ve vücut riskli pozisyonlarda zorlanabilir. Ayrıca insanlar makinada squat yaparken ayaklarını vücutlarından çok ileriye koyar ve bu da işleri kötüleştirir. www.pembepanter.com/7-riskli-egzersiz-harekete-daha-iyi-secenekler

Squat: Güvenli Alternatif

Squat yaparken ağırlık kullanmanız gerekmez. Ancak ağırlık eklemek hareketin yoğunluğunu arttırır. Ayaklarınız omuz genişliğinde açıkken düz durun ve sırtınız düz bir şekilde yavaşça vücudunuzu indirin. Sandalyeye oturur gibi kalçalarınızı arkaya götürün. Ağırlığınızı topuklarda korumaya çalışın. Yavaşça dik pozisyona dönün.

6: Kardiyo Makinasında Kötü Form

Sorun: Öne eğilmek veya yandaki el tutma yerlerini kullanmak vücudunuzu kandırır ve omurga, omuz ve dirseklere zarar verebilir.

Kardiyo Makinalarında Daha İyi Teknikler

Makinaya sıkı tutunmanıza neden olacak şekilde eğimi veya direnci arttırmayın. Makinayı hafifçe tutun. Daha zorlayıcı egzersiz için bir elinizi tutup diğerini serbest bırakın ve elinizi düzenli olarak değiştirin. Yürüyüş bandında tutunmadan yürüyerek karın kaslarınızı çalıştırın. İyi formu korumak için egzersizden sonra okuma yapın.

7: Bölgesel İncelme Egzersizi

Belirli bir bölgedeki (bacaklar, kalçalar, mide veya kollar) yağları yakmak için egzersiz yapmak kötü bir fikir. Egzersiz kasları sıkılaştırmaya yardımcı olsa da eğer hedeflenen alanlarda yağ tabakası varsa fark yaratmayacaktır. Yağ yakmayı bölgesel olarak yapamazsınız.

Vücudu Yeniden Şekillendirmenin En İyi Yolları

Kardiyovasküler egzersizler kaloriye yakarken direnç egzersizleri de yağ yakmanın önemli bir parçasını oluşturur. Kas kütlenizi arttırmak metabolizmanızı hızlandırır. Böylece egzersiz yapmasanız bile daha fazla kalori yakarsınız.

Kötü Ayakkabılar Egzersizi Engeller Mi?

Her şeyi doğru yapsanız bile çabalarınız uygun olmayan ayakkabı nedeniyle boşa gidebilir. Yanlış ayakkabılarla egzersiz yapmak eklemleri zorlar ve plantar fasciitis veya tendinit gibi yaralanmalara neden olur.

Ayakkabı Çözümü

Uzmanlara göre ayakkabı seçimini aktivitenize ve ayağınıza göre yapmanız gerekiyor. Bilgili satış danışmanlarından tavsiye alabileceğiniz atletik ayakkabı alanında uzmanlaşmış mağazalardan alışveriş yapın. Ayakkabılarınız eskiyince değiştirmeyi unutmayın.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR