Spor öncesi ve spor sonrası nasıl beslenmeli? Nelere dikkat etmeli?

Granola veya Protein Barları

Spor salonuna gitmeden önce iyi bir fikir olsa da gerçekte ne oldukları konusunda açık bir tanım yok. Etiketlere bakın – iki üründe de bol miktarda şeker bulunur. Eğer şeker varsa, vücudunuz bunu hızlı bir şekilde yakar ve size bir şey kalmaz.

Bol Lifli Sebzeler

Vücudunuzun life ihtiyacı var, ancak egzersizden önce değil. Brokoli, Brüksel lahanası veya karnabahar gibi sebzelerin sindirimi zordur. Bu nedenle egzersiz sırasında rahatsız hissetmenize yol açabilir. İyi pişmiş kuşkonmaz veya patates gibi sindirimi kolay sebzelere odaklanın.

Yüksek Yağ İçeren Yiyecekler

Tüm yağlar kötü değildir. Ama eğer aktifseniz, çok fazla yağ içeren yiyecekler iyi bir fikir olmayabilir. Kırmızı et gibi yiyecekler, vücudun yağı enerjiye dönüştürmesini zorlaştırır. Bu nedenle egzersize başlamadan bile yorgun hissedebilirsiniz.

Yoğurt

Protein barlarında olduğu gibi etiketleri dikkatli bir şekilde okumanız gerekir. Bazı markaların ürünleri, yüksek şeker ve yağ içeriğine sahiptir. İkisi de egzersiz için faydalı değildir. Eğer süt ürünlerini kolay sindiremiyorsanız, spor salonuna uğramak iyi bir fikir olmayabilir.

Smoothieler

Teoride su ve besin maddelerini aynı anda almanın iyi bir yolu gibi görünür. Ama uygulamada idealden çok daha uzaktır. Bazıları bol miktarda şeker içerir ve “tükenmeden” önce kısa süreli enerji patlamaları sunar. İçerisindeki malzemelere göre tek bir smoothie 800 kalori içerebilir.

Keten Tohumu

Keten tohumu birçok potansiyel sağlık faydasına sahiptir – bazı insanlar kabızlığı gidermek ya da kolesterol seviyelerini düşürmek için kullanırlar. Ama lif ve yağ asidi açısından zengin olduğu için egzersiz öncesinde çok iyi bir tercih olmayabilir. Bu nedenle beslenme düzeninize eklerken egzersiz sonrasında tüketmeye odaklanın. www.pembepanter.com

Fast Food

Çekici olsa da spor salonuna giderken arabaya servis yapan yerlerden uzak durun. Fast food yerseniz rahatsız hissetme olasılığınız artar. Ayrıca içerdiği şeker ve yağlar, egzersizden fayda sağlamanızı engeller. www.pembepanter.com/spor-oncesi-ve-spor-sonrasi-nasil-beslenmeli-nelere-dikkat-etmeli

Enerji İçecekleri

Smoothierler gibi bunlar da egzersiz öncesi doğal enerji desteği gibi görünse de kalp atışınızı ve kan basıncınızı arttırmaktan öteye gitmez. Egzersiz sonrasına kadar enerji içeceklerinden uzak durmak daha iyi bir fikir olabilir.

Gazlı İçecekler

Bu içeceklerle günlük şeker ve kafein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Aniden kaybolan enerji patlaması yaşar ve kafeinin neden olduğu sorunları da deneyimlersiniz. Besin değeri yoktur ve su dengesi için iyi bir seçenek değildir.

Aç Gitmeyin

Egzersiz öncesi atıştırmalık seçiminde birçok şeyden uzak durmanız gerekse de eğer kilo vermeye çalışıyorsanız aç gitmek de en az bu yiyecekler kadar kötü. Vücudunuz, güçlü olmak için yakıta ihtiyaç duyar. Ancak doğru yakıtı doğru zamanda vermeniz gerekir.

Ne Yemelisiniz?

Uzmanlara göre en iyi atıştırmalık türü karbonhidrat (yakıt verir) ve protein (kas onarımı ve oluşumu için gerekli) birleşimidir. Muz, fıstık ezmesi, kraker, bir avuç fındık ve kuru üzüm ya da çok pişmiş yumurta iyi bir fikir olabilir.

Ne Zaman Yemelisiniz?

Egzersizden hemen önce yerseniz, doğru öğün veya atıştırmalık doğru bir seçim olmayabilir. Sindirim sisteminiz, kasların onarılması ve yapılması için gerekli kan ve oksijen için vücudun kalan bölümleriyle mücadele eder. Herkes farklı olsa da egzersizden 1-3 saat önce yemek doğru bir seçim olacaktır.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR