Atıştırmalık fıstık yemek kilo mu aldırır? Kilo mu verdirir?

Masanızın yanında duran bir paket fıstık kilo verme amaçlarınızda fark yaratabilir mi?

Daha zararlı atıştırmalıklar yerine fıstığı seçme konusunda böbürleniyoruz.  Fıstık bizim için çok yararlı! 

Ama asıl soru şu: Atıştırmalık olarak fıstık yemek kilo vermeye yardımcı olur mu?  Yoksa masanızın yanında duran bir paket fıstık kilo verme amaçlarınızda fark yaratabilir mi?

Atıştırmalık olarak fıstık: zorlu yol

Size söylemek istemesek de eğer kilo vermek istiyorsanız faydası olmayabilir. Yeni Zelanda’da yapılan araştırmaya göre bazı sağlıklı yağları (fıstık ve avokado gibi) kısıtlamak, kilo vermeye ve verilen kiloyu korumaya yardımcı olur. Nasıl? Araştırmanın yazarı Doktor Nicholas Wright’a göre, “Oldukça basit: beslenme düzenine fıstık gibi yüksek enerji içeren yiyecekler eklemek kilo almaya neden olur.”

Peki… bu nasıl oluyor?

Peki ya tuzsuz fıstığın sade bir atıştırmalık olduğunu söyleyen araştırmalardaki kanıtlar ne diyor? Acele etmeyin. Wright, “bu çalışmaların çoğu kilojul kontrollü. Bu nedenle araştırmacılar, katılımcıların kilo alacak kadar fıstık tüketmesine izin vermiyor.” Akşamları kendinize bir paket kajuyla kıyak geçmek, kilo verme hedefinize yardımcı olmayacak. www.pembepanter.com/atistirmalik-fistik-yemek-kilo-mu-aldirir-kilo-mu-verdirir

Peki ne yapabiliriz?

Wright’a göre temelde “iyi” yağlara yönelmeniz gerekiyor. Hala kaju istiyor musunuz? www.pembepanter.com “Eğer kilo vermek ya da verdiğiniz kiloları korumak istiyorsanız, bunları ödül olarak görün ve az miktarda tüketin”.

Atıştırmalık Olarak Fıstık Yemek Kilo Mu Aldırır Yoksa Kilo Mu Verdirir?

Aynı zamanda tuzsuz olan türleri tercih edin. Tuzsuz fıstıkta demir, magnezyum, çinko, selenyum ve gerçek proteinler vardır. Atıştırmalık olarak (porsiyonu kontrol edin) tüketin ya da zengin kremamsı kaju ezmesine karıştırın. Aynı zamanda biyolojik olarak gübreleşebilir paketler mutfakta daha az atık ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR