Diyetisyenlere göre sağlıklı bir kalp için tüketmeniz gereken 7 yiyecek!

Ayrıca bu yiyecekler belinizde de harikalar yaratır!! Yediğimiz yemeklerin sağlığımıza önemli etkileri olduğu sır değil. Yiyecekler size gerçekten yardımcı olabiliya da düşüşünüze neden olabilir..

 Kalp ve İnme Derneğine göre, kalp hastalıkları ve inme vakalarının yüzde 80’i, sağlıklı yaşam tarzıyla engellenebilir. İyi beslenerek ve günde 30 dakika egzersiz yaparak uzun ve sağlıklı yaşayabilirsiniz.

Söz konusu sağlıklı besin seçimi olduğunda doymuş yağları, sodyumu ve rafine karbonhidratları kesmek öneriliyor. Diyetisyen Mazine Botha, “Odak noktası sodyum alımını azaltıp egzersizi ekleyerek sağlıklı ve dengeli öğünler tüketmeye odaklanmalı. Sağlıklı bir yaşam tarzı, kardiyovasküler hastalıklara karlı etkili koruma sağlar,” diyor. Maksimum fayda için aşağıdaki yiyeceklere odaklanın…

1. Yağlı Balıklar

Botha’ya göre, “Somon, uskumru, sardalye ve ton balığı gibi yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri açısından zengindir”. Araştırmalara göre omega-3 kalp, beyin, akciğer ve dolaşım açısından önemli sağlık faydaları barındırır. Haftada üç porsiyon yağlı balık tüketmek, tansiyon, trigliserit ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Balık sevmiyor musunuz? Balık yağı takviyeleri de gerçek balıkla aynı faydalara sahip.

2. Yemişler

Yemişler antioksidan açısından zengindir ve (kalp hastalıklarının oluşmasına neden olan) oksidatif stres ve enflamasyona karşı koruma sağlamaya yardımcı olur.  Aynı zamanda C vitamini, folat, potasyum ve lif açısından da zengin oldukları için vücudun diğer organlarına da fayda sağlarlar. www.pembepanter.com/diyetisyenlere-gore-saglikli-bir-kalp-icin-tuketmeniz-gereken-7-yiyecek

3. Avokado

Botha’ya göre “avokado, tekli doymamış yağ açısından zengin olduğu için sağlıklı yağ grubunda yer alır. Böylece kolesterol seviyesini ve kalp hastalığını riskini azaltır.” Düzenli olarak avokado tüketmenin kalp hastalıklarına yol açan kötü kolesterolü azaltmakla bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Avokado, kalp kasılmaları için gerekli ve tansiyonu düzenleyen elektrolit olan potasyum açısından zengindir.

4. Domates

Domates ve diğer kırmızı meyve ve sebzeler, likopen adı verilen bitkisel pigmente sahiptir. Bu küçük süper kahraman, anti-oksidan özelliklere sahiptir ve metabolizmanın oluşturduğu reaktif biyokimyasal bileşenlere karşı savaşır.  Antioksidanlar, serbest radikallerin yol açtığı hasarı ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

5. Yapraklı Yeşil Sebzeler

Bir sonraki market alışverişinde ıspanak, lahana ve pazı almayı unutmayın. Botha, yapraklı yeşilliklerin “vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından ve özellikle de kan pıhtılaşmasını destekleyen ve arterleri koruyan K vitamini açısından zengin olduğunu,” açıklıyor. Lif açısından da zengin oldukları için tansiyonu azaltmaya ve damar sisteminin çalışmasına yardımcı oluyor. www.pembepanter.com

6. Yüksek Lifli Tahıllar

Günlük beslenme düzeninize tam tahılları eklemek, kötü kolesterol seviyelerinin azaltılmasına ve kalp hastalığı ve inme riskinin düşürülmesine yardımcı olur. Tam tahıl kaynakları arasından tam buğday ekmeği, tahıllar, esmer pirinç, tam buğdaylı makarna, çavdar, arpa ve kinoa yer alır.

7. Edamame

Edamame, Doğa Aska mutfağında yayın olarak kullanılan ham soya fasulyesidir. Soya ürünleri, kolesterol seviyelerini azaltan ve kalp sağlığını destekleyen soya izoflavonları açısından zengindir. İzoflavonlar aynı zamanda nohut ve diğer baklagillerde de bulunur. Botha’ya göre “hayvansal yağ yerine soya proteini tüketmek, LDL veya “kötü” kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Bu da ateresklerosiz ve yüksek tansiyon risklerini azaltmaya yardımcı olur. Edamame lif, protein ve antioksidan açısından da zengindir.” dedi..

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR