Ev Yapımı Cadılar Bayramı şekeri

Cadılar Bayramı şekeri kullanıp Cadılar Bayramı şekeri hazırlamak istediğiniz ne yapmalıyız? Şeker kullanarak şeker yapmalıyız. Kafanız mı karıştı? Bizi suçlamayın.

Erimiş şeker ve fıstık ezmesi kullanarak ev yağımı Butterfingers hazırlamakla ilgili ortalıkta dolaşan popüler bir tarif var. Bana göre Butterfingers’ın özelliği çıtırlık hissi. Şekerleri atlayarak tarifi sıfırdan yapan Stella Parks, ev yapımı Butterfingers barlarının gerçek tarifini veriyor. Stella’nın tarifi eksik olan çıtırı ekliyor.

Bu nedenle iki tarifin de en iyi yanlarını alacağız: erimiş şeker kullanmanın kolaylığı ve çıtırlık katma. Süreç oldukça basit ve hatta rahatlatıcı. Eğer ekmek yoğurmayı seviyorsanız, bu şekeri katlamayı ve açmayı da seveceksiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler şekerleme, fıstık ezmesi, fıstık, mısır gevreği ve erimiş çikolata.

Tuzlu fıstıkları ince ince doğranana kadar blenderdan geçirin. Baharatlı fıstıklara dikkat edin – bunlarda sarımsak ve soğan tozu olabilir. En iyisi kızarmış ve “hafif tuzlu” etiketi olan fıstıklardan almak. Eğer daha önce şeker ve fıstık karışımını yediyseniz, bu fikre bayılacaksınız.

Fıstık ezmesini mikrodalgada ısıtın ve daha sonra şekerleri eritin. İki malzemeyi karıştırın. www.pembepanter.com

Bu karşımı pişirme kağıdına dökün ve dikdörtgen elde edecek şekilde bastırın. Fıstıkların üstünden hafifçe bastırın. Zarf gibi üçe katlayın. (Okumaya devam edin. Bu aşamayı sayfanın altında göreceksiniz.)

Dikdörtgen şeklinde getirmek için merdane kullanın. Boyutun ve şeklinde aynı olmasına gerek yok.

Karışımın üstünde mısır gevreklerini hafifçe bastırarak ekleyin.

Yeniden zarf gibi üçe katlayın.

Bu tarafı…

… sonra diğeri.

Dikdörtgen yapın.

Bir kere daha üçe katlayın.

Kareler elde edin. Bunu yağlı pişirme kağıdına koyun. Düz olana kadar bastırın. Karışımı dinlendirin. www.pembepanter.com/ev-yapimi-cadilar-bayrami-sekeri

Parçalara bölüm ve tamamen soğumasını bekleyin.

Çikolataya batırın. Sütlü çikolata daha geleneksel olsa da bitter çikolatayla da karıştırabilirsiniz. Eritilmiş gofret kullanmak istiyorum. Badem kabukları ya da eritilmiş şeker de kullanabilirsiniz.

Barların dinlenmesine izin verin. Hava almayan bir kap içerisinde saklayın.

Bu barlar gerçek olmayacak kadar kolay hazırlanıyor. Ama oğlum onlara “gerçek şey olmaya çok yakın” diyor. Şekeri şeker barına dönüştürmek mi? Evet başardık!

TARİF

Ev Yapımı Cadılar Bayramı şekeri

Hazırlama süresi:

1 saat

Zorluk:

Kolay

Porsiyon:

24 Porsiyon

MALZEMELER

1/2 bardak kavrulmuş tuzlu fıstık

1/2 bardak fıstık ezmesi

3 bardak şekerleme

1 bardak mısır gevreği

2 paket (10 – 12 oz.) Sütlü Çikolatalı Gofret

HAZIRLANIŞI

8×8 tepsiyi yağlayın. İki parça pişirme kağıdı yayın.

Fıstıkları blendera koyun ve ince parçalar elde edene kadar öğütün.

Fıstık ezmesini 20 saniye boyunca veya %50 güçle mikrodalgada ısıtın. Karıştırın.

Başka bir kap içerisinde şekerlemeleri 30-40 saniye boyunca gücü %50 arttırarak eritin. Her ısıtma arasında karıştırın. Eridikten sonra fıstık ezmesini karıştırın.

Hemen pişirme kağıdına dökün. Tepsiden biraz daha büyük bir dikdörtgen oluşturun. Boyutlar için katı sınırlar yok. Fıstıkların karışıma hafifçe bastırın. Zarf gibi üçe katlayın.

Bir öncekiyle yanı boyutta dikdörtgen elde etmek için merdane kullanın. Mısır gevreklerini dökün ve bastırın. Aynı şekilde üçe katlayın. Merdaneyle düzleştirin. Yeniden üçe katlayın.

Tepsiyle aynı boyutta bir kare oluşacak şekilde açın Ellerinizle düzleştirerek bastırın. 15 dakika kadar karşımın oturmasını bekleyin.

Tepsiden alın ve parçalara bölün. Tel rafa koyun ve tamamen soğumasını bekleyin.

Soğuduğu zaman pakette yer alan talimatlara göre erimiş çikolatayı dökün. Çikolataya batırın ve pişirme kağıdının üstüne yerleştirin. Saklamadan veya paketlemeden önce çikolataların oturmasına izin verin. Hava almayan bir kap içerisinde oda sıcaklığında saklayın.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR