Zencefilin oldukça etkileyici olan 10 sağlık faydası

Zencefil, iyi bir nedenden dolayı birçok yeşil ve sağlıklı içeceğin ana malzemesi. Antik kökenleri geleneksel Çin ve Ayurvedik tıpta önemli bir yer tutsa da zencefilin genel sağlık faydaları saymakla bitmiyor.

Anti-Aging için İyileştirici Süper Gıdalar: Genç Kalın Daha Uzun Yaşayın kitabının yazarı ve diyetisyen Karen Ansel’e göre oldukça fazla.

Çok yönlü kullanımını da unutmayın. Smoothielere katabilirsiniz, tavaya rendeleyebilirsiniz, çorbaya katabilirsiniz ya da zencefil çayı yapabilirsiniz.

Kilerden istediğiniz malzemeleri alın ve zencefilin sağlık ve güzellik faydalarından yararlanın:

1. Ağrıyı azaltabilir

Ansel, zencefilin enflamasyonu azaltan ve vücutta ağrıya yol açan bileşenleri azaltan gingerol isimli bir maddeyi içerdiğini söylüyor. Eğer kronik ağrınız varsa uzun dönemli tedavi planı için doktorunuzla konuşun. Tek başına bitkisel tedavi uygulamak yeterli olmayabilir.

2. Tahriş olmuş cildi iyileştirebilir

Güçlü kış rüzgarları cildinize zarar veriyorsa, zencefille içten yenilenmeye başlayın. Ansel’e göre zencefilin anti-enflamatuvar özellikleri kırmızı ve tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir.

3. Kansere karşı koruma sağlayabilir

Ciddi hastalıkları önleme konusunda tek bir malzemenin süper gücü olmasa da zencefil oldukça faydalıdır. Ansel’e göre zencefil, vücudu kansere karşı koruyan antioksidanlar açısından zengindir. www.pembepanter.com

4. Daha genç görünmenize yardımcı olur

Pahalı yüz kremlerinde “antioksidan” kelimesini arıyor olabilirsiniz. Bunun aslında iyi bir nedeni var. Antioksidanların cildi, kolajenleri parçalayan ve cilde zarar veren serbest radikallere karşı koruduğuna dair umut vaat eden (ancak öncül) bir çalışma var. Ansel’e göre zencefilin antioksidan içeriği, cilde esneklik ve pürüzsüzlük sağlayan kolajen üretimini korumaya yardımcı olabilir.

5. Yemekten sonra hızlı sindirime yardımcı olabilir

Yemekten sonra mideniz şişebilir ama zencefil sayesinde bu şişkinlik sonsuza kadar sürmez. Uzman diyetisyen ve 80 Twenty Nutrition başkanı Christy Brissette’ye göre bir bardak zencefil çayı, midenin daha hızlı boşalmasına yardımcı olur. Böylece yemekten sonra mideniz şişmez. Ayrıca midenizi rahatlatmaya yardımcı olarak şişkinliği ve gazı da önler.

6. Mide bulantısını azaltabilir

Eğlenceli bir gecenin ardından akşamdan kalma arkadaşınıza zencefil çayı vererek hemşire Florence Nightingale olabilirsiniz. Genel olarak araştırmalara göre zencefil, akşamdan kalma, zorlu bir yolculuk sonrasında, kemoterapiden sonra iyileşme sürecinde veya hamilelik döneminde  mide bulantısına iyi gelir.

7. Kötü kolesterolü azaltabilir

Brissette’ye göre zencefil, LDL kolesterol seviyelerini (kötü olan) ve kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Yakın zamanda yapılan küçük ölçekli bir çalışma, günde üç kere üç gram zencefil. www.pembepanter.com/zencefilin-oldukca-etkileyici-olan-10-saglik-faydasi

(yaklaşık yarım çay kaşığı) tüketen kontrol grubunun, plasebo grubuna göre trigliserit ve kolesterol seviyelerinde azalma yaşadığını göstermiştir.

8. Kardiyovasküler hastalıkları önleyebilir

Zencefilin kan sulandıran özelliği, kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olarak kalp hastalığı ve inme riskini azaltabilir. Brissette, eğer kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, zencefil tüketmeden önce doktora danışmanız gerektiğini söylüyor.

9. Bağışıklığı desteklemeye yardımcı olabilir

İnsanlar neden hastalandıklarında zencefil pastilleriyle yaşıyorlar? Enflamasyonu karşı savaşan gingeroller aynı zamanda enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olan ve bağışıklık sistemini destekleyen anti-mikrobiyel ve anti-mantar özelliklere sahip.

Brissette’nin hızlı iyileşme tarifi:

  • Sıcak su
  • İki yemek kaşığı taze rendelenmiş zencefil
  • Bir limonun suyu
  • Yarım yemek kaşığı bal
  • Veya soğuk algınlığıyla baş etmek için bir çay kaşığı tavuk suyu

10. Adet ağrılarını azaltabilir

Uzman diyetisyen Jessica Perez’e göre eğer her ay karnınızın ağrısıyla iki büklüm oluyorsanız, ibuprofene alternatif bir yöntem deneyebilirsiniz. “Zencefilin en iyi doğal çözümlerden biri olduğuna inanıyorum. Enflamasyon süreçlerinin çoğuna yardımcı oluyor.”

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR