Vulva ağrısı nedir? Nasıl geçer? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Vulva ağrısı karmaşık olabilir. Bilinen bir nedeni ve her şeye uygun tedavisi yoktur. Ama vulva ağrısı tedavisinin amacı basittir, en kısa yoldan ağrıyı dindirmek.

Başka sorunlarınız varsa farklı yöntemler denemeye hazır olun. Vulva-vajina uzmanı, dermatolog, nörolog ve jinekoloğu ziyaret etmeye hazır olun. Size aşağıdaki tedavileri önerebilirler:

Bio Geri Bildirim Terapisi

Bu teknikte, vücudun belirli bölümlerine elektrik sensörler yerleştirilir. Bu sensörler vücudun ağrıya verdiği tepkiyle ilgili bilgi verir. Vulva ağrısı için bio geri bildirim terapisi, pelvik kasları rahatlamaya odaklanır. Ağrı beklediğiniz zaman, ağrıya neden olan kasları kasabilirsiniz.

İlaç

Reçetesiz satılan ilaçlar kısa süreli rahatlama sağlar. Anti-histamin ilaçlar kaşıntıyı geçirir. Lidocan kremi gibi lokal anestezi ilaçları ağrıyı uyuşturur.

Aynı zamanda cildinize reçeteli hormonları da uygulayabilirsiniz. Bu hormonlar östrojen veya testosteron içerir. www.pembepanter.com/vulva-agrisi-nedir-nasil-gecer-belirtileri-nedenleri-ve-tedavisi

Diğer hastalıklarda ağrıyı engelleyen, ağızdan alınan reçeteli ilaçlar da vulva ağrısı semptomlarını azaltabilir. Bunlar arasında anti-depresan ve nöbet engelleyen ilaçlar yer alır.

Sinirleri Bloke Etme

Vulva veya vajinadan omuriliğe ağrı sinyallerini taşıyan sinirler vardır. Sinir bloke etme işleminde doktor, bu sinyalleri engellemek için sinirlere anestezi enjekte eder. Diğer tedaviler işe yaramazsa bu yöntem kısa süreli veya uzun süreli rahatlama sağlayabilir.

Pelvik Kas Terapisi

Pelvik kaslar rahmi, mesaneyi ve bağırsakları destekler. Ağrınız olduğunda, bu kasları istemeden sıkıyor olabilirsiniz. Pelvik kas terapisi (bir çeşit fizik tedavi), sıkıştığında daha fazla ağrıya neden olan bu kasların rahatlatılmasını sağlayan egzersizleri içerir.

Tetik Noktası Terapisi

Boyun kaslarınız tutulduğunda, masaj yapmak kasları gevşetir ve kan akışını sağlar. Tetik noktası terapisi de benzer şeyi yapar. Bu masaj terapisi, tetik noktasını ya da ağrıya neden olan kasılı kasları bularak bunları gevşetmeye çalışır. www.pembepanter.com

Ameliyat

Bu genelde en son çözüm olarak görülür. Doktorlar eğer lokalize vulva ağrısı varsa (doktorlar buna “vestibolodinya” adını verir) yani vajina açıklığının etrafındaki ciltte ağrı hissediliyorsa ameliyat önerilebilir. Dokunun cerrahi olarak alınması ağrıyı azaltabilir.

Vulva ağrısının neden olduğu ağrıyı azaltmaya çalışırken doğru yolu bir kerede bulabilirsiniz. Ya da kombinasyon tedavi bulmak birkaç hafta ya da ay sürebilir. Bu süreçte sabırlı olun. Daha az ağrılı yaşam için atılan her adım doğru adımdır.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR