Simir testi nedir? Vajinal akıntı nedir? Vajinal akıntı neden olur?

Vajinal Islaklık Testi (smear testi) Nedir? Vajina enfeksiyonu olduğunuzu düşünüyorsanız doktor vajina ıslaklık testi ya da vajina smear testi yapacaktır.

Bu test, kadınlarda servikste kanser veya kanser öncesi hücreleri tespit etmek için yapılan Pap testinden farklıdır. Ama vajina ıslaklık testi ve Pap smear testini aynı anda yaptırabilirsiniz.

Genellikle doktorlar, vajina enflamasyonu olan vajiniti teşhis etmek için bu testi yapar. Genelde kaşıntı, akıntı veya ağrı gibi semptomlar olduğunda bu testler istenir.

Vajinitin Nedenleri?

Birkaç farklı şey. Üç tür vajinit vardır:

Bakteriyel vajinoz. Bu en yaygın vajinit türüdür. Sağlıklı vajina hücrelerinde bakteri üremesiyle meydana gelir.

Kandida vajinit. Bu durum mantar enfeksiyonu olarak bilinir. İkinci en yaygın vajinit türüdür ve mantar nedeniyle ortaya çıkar.

Trikomonas vajinit. “Trik” olarak da bilinen bu tür, cinsel yollar bulaşan bir hastalıktır. Vajinitlerin %5’ini oluşturur.

Doktor vulvit için vajinal smear testi isteyebilir. Bu, vajinanın dışındaki deri olan vulvanın iltihaplanmasıdır. www.pembepanter.com/simir-testi-nedir-vajinal-akinti-nedir-vajinal-akinti-neden-olur

Testler Nasıl Yapılır?

Doktor veya hemşire vajina muayenesi yapar. Eğer görünür bir akıntı varsa hemen teşhis koyabilir. Örneğin mantar enfeksiyonu beyaz ve koyu bir akıntıya neden olur. Ancak bakteri enfeksiyonu, ince ve balık gibi kokan akıntıya neden olur. Doktor emin olmak için vajina ıslaklık testi isteyebilir.

Test sırasında ayaklarınızın kalçalarınızdan yukarıda olacak şekilde sırt üstü yatarsınız. Doktor veya hemşire, pamuk çubukla vajina duvarından hücreler alır. Hücreleri mikroskopta inceler ve tuzlu solüsyonla karıştırır. Mikroskop altında inceler. www.pembepanter.com

Test öncesinde cinsel ilişkiye girmeyin veya tampon kullanmayın. Eğer adet görüyorsanız testi yaptırmak için bitmesini bekleyin. Kan test sonuçlarını etkileyebilir. Doktor gördüklerine göre vajinit türünü teşhis eder.

Ya Utanırsam?

Jinekoloji muayeneleri garip olabilir. Kokulu akıntı gibi semptomlarınız varsa utanabilirsiniz. Ancak bu enfeksiyonların yaygın olduğunu unutmayın. Vajina enfeksiyonu, hemen tedavi edilemeyen ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR