Stres aslında iyi olabilir

Stres genellikle olumsuz bir durum olarak algılanır: Biriken işler, aile içi karmaşa ve yoğun tempo bizi tüketebilir.

Amerikan Üniversitesi psikoloji profesörü Kathleen Gunthert’e göre stres, karşımıza çıkan zorluk ve bu zorlukla baş etmek için gereken kaynakların dengesiz olması nedeniyle ortaya çıkar. Araştırmacılar iki tür stres tanımladılar – olumsuz stres (ayrılık) anlamına gelen “sıkıntı” ve pozitif stres (yeni bir işe başlama) anlamına gelen “östres”

Amerikan Psikoloji Derneği tarafından devam eden iç veya dış kaynaklı stresli olaylara verilen fizyolojik veya psikolojik tepki olarak tanımlanan kronik stres sağlıksız beslenme, cilt sorunları, daha küçük beyin boyutu ve artan kronik hastalık riskiyle ilişkilendirilmiştir.

Ancak uzmanlarda göre küçük dozlardaki stres, olumlu etkilere sahip olabilir. 2013 yılında Psikonöroendokrinoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre “östres” olarak bilinen, orta seviyeli ve yönetilebilir stres yaşlanma ve hastalıklarla bağlantılı olan oksidatif hasara karşı koruma sağlayabilir.

Stres motivasyonu arttırır

Aşırı stres bıktırıcı olup motivasyonu azaltsa da hafif stres işlerinize başlarken size yardımcı olabilir. Gunthert’e göre “orta seviye stres, motivasyonu arttırabilir”. Örneğin, son teslim tarihi stresi, insanların daha fazla odaklanmasına ve daha dikkatli olmasına yardımcı olabilir. Gunthert, “aslında şunları şunları yapmam gerek ama motivasyonum yok, sonra bir anda son teslim tarihinin yarın olduğunu hatırlıyorum ve motivasyon geliyor dediğimizi deneyimlediğimizi” söylüyor. “Kaç ya da savaş tepkisi, bizi motive edebilir.”

Stres, direncimizi arttırabilir ve büyümeyi teşvik edebilir

Washington Üniversitesi, Tıp Fakültesi psikiyatri ve davranış bilimleri profesörü Peter Vitaliano’ya göre, stres bıktırıcı olsa da aynı zamanda insanların sorunları çözmesine, güven inşa etmesine ve gelecek deneyimler için önemli beceriler oluşturmasına yardımcı olabilir. Artan direnç ve güven sayesinde, insanlar daha az tehdit edilmiş hissediyor ve kendi durumlarını daha iyi kontrol ediyor.

New York’ta çalışan lisanslı klinik sosyal hizmetler uzmanı olan Allison Berwald, korkularınızla ve zorluklarla yüzleşmek için stresi kullanmanın, deneyimlerle işlerinizi yapmanıza yardımcı olacağını söylüyor. Korkuyla yüzleştikten sonra, deneyimleriniz sayesinde, gelecekte benzer durumlar için hazırlıklı olacaksanız. www.pembepanter.com/stres-aslinda-iyi-olabilir

Stres bağ kurmayı destekleyebilir

Stresin en şaşırtıcı faydalarından biri, genel sağlık için kilit nokta olan kişilerarası ilişkileri oluşturmaya yardımcı olması. Gunthert’e göre “sosyal bağlantılar, fiziksel ve zihinsel sağlık problemleri karşısında en koruyucu faktörler”. İnsanlar sevildiklerini ve diğer insanlar tarafından anlaşıldıklarını hissederlerse daha az yalnız ve yalıtılmış hissederler.

Vitaliano’ya göre destek grupları, merhamet ve pozitif hormonları oluşturarak insanların stresleri hakkında konuşması için ideal yerler. Vitaliano aynı zamanda diğer insanlara açılarak insanların daha iyi hissettiğini çünkü birbirlerinin zorluklarını anladıklarını, duygularını doğruladıklarını ve negatif deneyimlerden olumlu yan çıkardıklarını söylüyor.

Arkadaşlar ve aile bireyleriyle konuşmak da ilişkilerin güçlenmesine yardımcı olabilir.  Gunthert, “eğer zor zamanlarda birbirimizi desteklemeseydik birçok aile ve arkadaş ilişkisi aynı olmazdı” diyor.

Stres, hayatın anlamlı bir parçası

Stressiz bir yaşam iyi olmak zorunda değil. Örneğin bir üniversite öğrencisini düşünelim. Başvuru süreci oldukça rekabetçi, dersler zor ve mezuniyetten sonra akademik dünyada iş dünyasına geçmek ise başlı başına bir öğrenme süreci. Yine de Gunthert’e göre kişi, gurur duyacağı bir iş başarıyor. “En çok gurur duyduğumuz ve hayatımıza en çok anlam katan şeyler, en zor olanlar.” “Eğer stresi ortadan kaldırırsak, hayatın anlamını da ortadan kaldırırız.” dedi..

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR