ABD pasaportu nasıl alınır? Hangi belgeler gerekli?

Bir ülkeye seyahat mi ediyorsunuz?

Bavulunuzu toplayıp uçağa binmeden önce pasaporta ihtiyacınız var. Ama ister ilk defa başvurun isterseniz damgalı seyahat eşlikçinizi yenilemek isteyin, pasaport almak karmaşık bir süreç olabilir.

The Points Guy seyahat tavsiye sitesinin editörü Zach Honig, “birçok insan genelde erteliyor.” Ama Honig şunları ekliyor, “kesinlikle çabanıza değer.”

Peki pasaportu nasıl alırsınız? Online olarak halledebilir misiniz yoksa pasaport şubesine gitmeniz gerekir mi? Pasaport başvurunda ne olur? Pasaportu nasıl ve ne zaman yenilersiniz? Yeni bir tane alınca eski pasaportunuzu tutmalı mısınız? Tüm bu soruları adım adım ve durumlara göre inceleyeceğiz.

Ama ilk olarak herkes için aynı. İlk olarak süreci başlatmak için resmi pasaport kabul tesisine (genelde Dışişleri Bakanlığı yerine pasaport başvurusunu kabul eden posta ofisleri, kütüphaneler veya yerel hükümet ofisleri) ihtiyacınız olacak. Sürecin mümkün olduğu kadar sorunsuz geçmesi için bir dizi belgeyi doldurmanız ve teslim etmeniz gerekecek.

Dışişleri Bakanlığına göre ilk defa pasaport başvurusu yaparken ihtiyacınız olan belgeler.

Eksiksiz bir şekilde doldurulmuş DS-11 formu.

ABD vatandaşı olduğunuzu kanıtlayan doğum belgesi (başka belgeler de olabilir) ve bu belgenin 8,5×11 inç kağıda çıkarılmış, okunabilir, siyah beyaz fotokopisi

Ehliyet veya diğer belgeler gibi kimlik kanıtı ve kimliğin önlü arkalı fotokopisi (8,5×11 inç kağıda siyah-beyaz).

Renkli pasaport fotoğrafı: iki inçe iki inç olmalı. Birçok eczane ve posta ofisi, makul fiyatlara pasaport fotoğraf hizmeti sunar. Bu nedenle evde çekmeyi denemenize gerek yok. Pasaport fotoğraflarıyla ilgili şartlar için (şapka veya gözlük takamazsınız), Dışişleri Bakanlığının kılavuzuna bakınız. www.pembepanter.com/abd-pasaportu-nasil-alinir-hangi-belgeler-gerekli

Pasaport ücreti: yetişkinler için ilk başvuru ücreti $135 olsa da emin olmak için resmi pasaport ücreti hesaplama uygulamasına bakabilirsiniz.

Bu çok fazla evrak işi gibi görünebilir. Lonely Planet rota editörü Sarah Stocking, “gerekli tüm belgelere sahip olup olmadığını iki hatta üç kere kontrol edin ve randevunuzu önceden alın,” önerisinde bulunuyor.

Pasaport almak ne kadar sürer?

Dışişleri Bakanlığı, başvurudan sonra pasaport işlemlerinin dört ila altı hafta arasında sürmesi tahmin ediyor (pasaportun size posta ile gönderilmesi dahil). Bu nedenle özellikle insanların yaz tatili planladığı ilkbahar aylarında zaman bırakın. www.pembepanter.com

Pasaport Yenileme

Eğer yakın zamanda süresi dolacak bir pasaportla uluslararası uçuşa binme konusunda endişeleniyorsanız, yenilemek için zaman ayırın (hükümet pasaportun tarihi dolmadan dokuz ay önce yenilemeyi öneriyor). İlk pasaportu almanın aksine resmi pasaport merkezine gitmenize gerek yok. Pasaportunuzu yenilemek için tek yapmanız gereken belgelerinizi posta yoluyla göndermek. Bu durum 16 yaşın üstündeyse ve en az 15 yıl önce aldığınız ve adınızın değişmediği düzgün durumdaki pasaportlar için geçerli. Tüm bunları ve pasaport yenilemek için postaya eklemeniz gerekenleri kontrol edebilirsiniz:

  • Eksiksiz doldurulmuş DS-82 formu.
  • Eski pasaportunuz.
  • Pasaporta uygun fotoğraf.
  • $110 yenileme ücreti.

Son pasaportunuzu aldığınızdan beri adınız değiştiyse, evlilik cüzdanı, boşanma kağıtları veya isminizin değiştiğini gösteren mahkeme belgesi gibi değişen ismi kanıtlayan resmi bir belge ekleyebilirsiniz.

Pasaportun yenilenmesi ne kadar sürer?

Yukarıdaki belgeleri gönderdikten sonra genellikle başvuru ve posta ile pasaportunuzu almanız ilk pasaport kadar sürer (dört ila altı hafta arası). Pasaport damgalarını saklamak isteyen ve eski pasaportlarını tutmak isteyen gezginler, eski pasaportun geri gönderildiğini (delik açılarak) bilmeli. Lonely Planet Güney Amerika editörü MaSovaida Morgan, önlem olması için eski pasaportun üstünde pasaportu istediğinize dair not yazmanızı öneriyor.

Eski pasaportunuz sizde değilse, pasaport yenileme sürecini ilk başvuru gibi düşünmeli, DS-11 formunu doldurmalı ve şahsen gitmelisiniz.

Sizce pasaport yenileme şartlarını açıkça belirttik mi?

Tekrar kontrol edin. Lonely Planet Doğu ABD editörü Trisha Ping’e göre “pasaportun son tarihine kadar seyahat edemezsiniz.” Aslında, “birçok ülke pasaportun bitmesine son üç veya altı ay kala ülkeye girmenize izin vermez.”

The Points Guy’dan Honig şunları ekliyor. Örneğin Japonya “pasaportun ziyaretiniz sırasında geçerli olmasını istiyor”. Havayolu şirketi bilet almanıza, koltuk seçmenize ve gideceğiniz yere eski bir pasaportla uçmanıza izin verebilir. Bu nedenle tarih şartlarını kontrol etmek sizin sorumluluğunuzda. “Yabancı bir ülke, masrafları size karşılatarak sizi geri gönderebilir.”

Pasaportunuz geçerli bile olsa gideceğiniz ülkenin vize isteyip istemediğini kontrol etmeniz gerekir. Honig şunları söylüyor, “vizeler farlı bir olay. Vizeler son kullanma tarihi dolmuş pasaportta geçerliliğini korumaya devam eder.” Bu nedenle tarihi dolmuş pasaportunuzda geçerli bir vize varsa, yenilenmiş ve eski pasaportunuzu yanınıza almanız gerekir.

Sonuç: Pasaport yenilemek için zaman ayırın, gitmeye hazır olsanız bile pasaportun son tarihini kontrol edin ve ziyaret etmeyi planladığınız ülkelerin pasaport ve vize gerekliliklerini kontrol edin.

Hızlandırılmış Pasaport

Seyahatinize birkaç hafta (hatta günler) kalmışken pasaportun tarihinin dolduğunu fark ederseniz merak etmeyin ve derin bir nefes alın. Daha pahalı ve zaman alan bir süreç olsa da hızlandırılmış pasaport almanın birkaç yolu var.

Hızlandırılmış pasaport almak ne kadar sürer?

Aslında ne kadar aceleniz olduğuna bağlı. Size farklı senaryoları ve her senaryoda ne yapabileceğinizi göstereceğiz.

Dört ila altı haftadan kısa sürede seyahat edecek olanlar, pasaport kabul kurumlarında (ilk defa pasaport alacakların gitmesi gereken posta ofisleri, kütüphaneler ve diğer resmi pasaport kurumları) şahsen hızlandırılmış pasaport yenileme başvurusu yapabilir. Aynı zamanda bu sırada pasaportunuzu posta ile yenileyebilirsiniz: Gerekli tüm belgeleri, hızlandırılmış hizmet ücretini ve zarfın üstüne “HIZLANDIRILMIŞ” yazısını ekleyin. Hızlandırılmış pasaport yenileme ücreti, normal ücretler artı $60 şeklindedir. Eğer posta ile hızlandırılmış yenilemeyi tercih ederseniz, pasaportun işlemleri tamamlandıktan sonra bir günde gönderilmesi için ek ($15,89) ücret ödemeniz gerekir. Aynı gün elinize geçmeyecek olsa da norma hızlandırılmış süreç süresinden sonra bir günde teslim edilen posta ile gönderilecek.

Seyahatlerine iki ila üç haftadan az süre kalanlar, posta veya şahsen yapılan hızlandırılmış hizmete ucu ucuna yetişmiş olabilir. Bu noktada pasaport şubeleri devreye girer. Pasaport şubeleri, pasaport başvurularını 24 saat gibi kısa sürede tamamlayabilen bölgesel ofislerdir (genelde büyük şehirlerde bulunurlar, tam listeyi buradan görebilirsiniz). Bu seçenek sadece etkin pasaport yenileme süreci isteyen kişilere yönelik değil ancak seyahat edenlerin iki hafta içerisinde uluslararası seyahate çıkacağına dair kanıt sunması gerekiyor (uçak bileti gibi). Aynı zamanda online veya (1-877-487-2778 veya 1-888-874-7793) telefon hattından randevu almalı ve aynı $60 hızlandırma ücretini ödemelisiniz.

Eğer 72 saat içinde seyahat etmek gibi ölüm kalım meselesi varsa, aynı belgeleri ve evrakları toplayabilir ve acil durumun kanıtı sunabilirsiniz. Bu gibi bir durumda Dışişleri Bakanlığına başvurulabilir.

Pasaport İsim Değişikliği

Evlendiyseniz, boşandıysanız ya da adınızı değiştirdiyseniz ve pasaportunuzda göstermek istiyorsanız, pasaportunuzdaki isminizi değiştirmenin yollarına bakabilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu, evlilik cüzdanı veya mahkeme emrinin resmi veya sertifikalı kopyasında sahip olmak (fotokopi veya noter onaylı olarak gönderemezsiniz).

Eğer pasaport geçtiğimiz bir yıl içinde verildiyse, isim değişikliği için ücret alınmaz. Tek yapmanız gereken DS-5504 formunu, değişimi gösteren belgenin orijinalini, eski pasaportunuzu ve bir adet renkli pasaport fotoğrafını göndermek (fotoğraf gereksinimleri yukarıda listelendi).

Bir yıldan uzun süre olduysa yenileme sürecinden geçmeli ve isminizi değiştiğini gösteren belgeyi eklemelisiniz. Yenilemeye uygun değilseniz (eski pasaportunuz yoksa, pasaport kullanılmaz durumdaysa, 16 yaşından önce verildiyse veya 15 yıldır sizdeyse), ilk defa pasaport alacaklarla aynı süreçten geçmeli ve isim değişikliğini gösteren belgeyi eklemelisiniz.

Acil Durumlarda

Yurt dışındayken pasaportunuzu kaybederseniz ya da pasaportunuz çalınırsa, The Points Guy’dan Honig’e göre “seçenekleriniz yok değil.” Seyahate çıkmadan önce gideceğiniz yere en yakın elçiliği veya büyük elçiliği bulun. Seyahat sırasında pasaportunuzu kaybederseniz buraya başvuracaksınız. Pasaportunuzu kaybederseniz ve ABD elçiliğine pasaportsuz olarak giderseniz, Lonely Planet editörü Evan Godt’a göre “elçi çalışanlarına kibar ve nazik davranın. Eve dönmenize yardımcı olmaya çalışıyorlar.”

Uzman gezginler acil durumlarda yedek olması için pasaportlarının fotokopisini tutuyor. Lonely Planet editörü Trisha Ping’e göre pasaportun taranmış halini bulutta tutmak da elçilikte pasaportun hızlı bir şekilde verilmesi için faydalı olabilir. Tabi ki pasaportunuzu güvende tutmak seyahatte alabileceğiniz en iyi önlem.

Honig, sırt çantasının küçük bir cebi gibi bir yer seçerek pasaportu tüm seyahat boyunca orada tutmayı öneriyor. Gideceğiniz yere vardığınız zaman pasaportu otelde bırakmak ve fotokopisiyle gezmek daha iyi bir seçenek olabilir.

Pasaport Kartı

Pasaport kartı, ABD vatandaşlarının deniz veya kara komşularına (Kanada, Meksika, Karayipler ve Bermuda gibi) girmesine izin veren bir kimlik. Normal pasaport ve pasaport kartı arasındaki fark, pasaport uçakla yapılan uluslararası seyahatte kullanılamaz. Pasaport kartının faydası daha ucuz olması (ilk defa ya da yenilemeye bağlı olarak $30-$55). Ayrıca kartı taşımak daha kolay olsa da seyahat uzmanları normal pasaportla seyahat etmeyi öneriyor.

Eğer cruise gezisi yapacaksınız, pasaport kartı almak işe yarayabilir. Godt’a göre “planlarınızın ne zaman değişeceğini ve ne zaman uçacağınızı bilemezsiniz”.

Pasaport kartının zaman açısından faydası yok. Kartın çıkması normal pasaportla aynı sürüyor. İkisini de istiyorsanız, tek bir başvuru formu kullanarak aynı anda hem pasaport hem pasaport kartı başvurusu yapabilirsiniz. Honig, “pasaport yerine pasaport kartı almanın nedenini anlamıyorum,” diyor. Ama ikisini de almak ABD vatandaşı olduğunu kanıtlamanıza yardımcı olur.

Durumunuzu Kontrol Edin

Pasaportun gelmesini beklemek, seyahat planlamaya stres katar. Belgelerinizi ve pasaport başvurunuzu online veya pasaport başvuru kurumuna yaptığınız zaman pasaportun durumunu, hem ilk başvuruda hem yenilemeden hem de isim değişikliğinde online veya telefonla takip edebilirsiniz.

Pasaport başvurularının sistemde çıkması yedi ila 10 gün sürebilir. Ama soyadınızı, doğum tarihinizi ve Sosyal Güvenlik numaranızın son dört hanesini girerek pasaportun durumunu öğrenebilirsiniz. Ne zaman posta ile gönderileceğini görebilir ve pasaport başvuru durumunu e-posta güncellemeleriyle öğrenebilirsiniz.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR