Evlilik öncesi kendinize sormanız gereken 5 soru!

Evet demeden önce kendinize ve partnerinize bazı önemli soruları sorun!!

Ellen McCarthy Rosenthal The Washington Post için düğün haberi yaparken ilginç çiftlerle karşılaştı. Gelin sosyal hizmetler çalışanıydı ve o ve partneri birlikte yaşamaya başlamadan önce “ailenle ne kadar vakit geçireceğimize dair beklentin ne?” ile “bulaşıkların lavaboda kalması konusunda ne hissediyorsun?” arasında değişen 200 soru cevapladılar.

Gerçek Şey: Düğün Muhabirinin Defterinden Aşk ve Yaşam Dersleri kitabının yazarı Rosenthal, “oldukça detaylıydı,” diyor. “Sorunları engellemeye yardımcı olabileceği için ne beklemeleri gerektiğini bilmek istiyordu. Bu çok zekiceydi. Ama biz işe beceriksizce giriş yapıyoruz.”

Beceriksizlik ifade şekillerinden biri. Amerika’da boşanma oranları azalsa da para, seks, din ve çocuk gibi sorunlar var. Ayrıca birçok çift, evlenmeden önce zor soruları yanıtlamakta zorlanıyor. www.pembepanter.com/evlilik-oncesi-kendinize-sormaniz-gereken-5-soru

Evliliğinizi Batmaktan Nasıl Kurtarırsınız kitabının Greg Behrendt ile eş yazarı Amiira Ruotola, “ilk düğünüm Vegas Elvis gibi giyinen biriyleydi ve ilk olarak hiçbir şeyi konuşmadık,” diyor. “Aşkın her şeyi aşabileceğini düşündük ve aşkın çözemediği büyük konuşmaları yapmadığımızı fark ettik.”

Partnerinizin sizin için doğru olup olmadığını anlamanın iyi yollarından biri tercihlerini ve amaçlarını sormak. Klinik psikolog ve Zorlu Birleşme: Evlilik ve Birlikte Yaşama Sanatı kitabının yazarı Daphne de Marneffe, “genelde diğer kişiyle ilgili olduğunu düşünsek de sizinle ilgili” diyor. “Bu konuda dürüst olmanız gerekiyor. İhtiyaçlarınızın olması ve karşınızdaki kişiye ne istediğinizi söylemek normal. İnsanlar genelde bu soruları sormadıklarında soruların kaybolacağını düşünse de bu doğru değil.”

Rosenthal tanıştığı en mutlu ve başarılı çiftlerin ortak bir noktası olduğunu söylüyor: makul beklenti. “Evliliğe gözleri açık, farklıkları anlayan ve evliliğin zor olduğunu bilen bir şekilde girdiler. Mükemmeli bekleyenler hayal kırıklığına uğruyor.”

Makul, uyumlu ve sağlıklı bir evlilik için evlenmeden kendinize sormanız gereken beş soruyu uzmanlardan dinledik: www.pembepanter.com

1.) Bu ilişki adil mi?

Düğün planı yaparken faturaları nasıl böleceğinizi düşünmek istemeseniz de duygusal yük dengesini düşünmeniz gerekebilir. de Marneffe’e göre eğer bir kişi daha fazla bir şeyler verip, fedakarlık yapıp, partnerinin isteklerini karşılıyorsa, o zaman yeniden değerlendirme yapmak gerekebilir. “Dengesiz ilişki size zarar verebilir. Tüm enerjinizi karşınızdakini mutlu etmek için harcamak, çocuklar, krediler ve hasta bir partnerden sonra yük olacaktır.”

2. Ebeveynlerim bazı beklentileri nasıl öğretti?

Her çift benzersiz olsa da aileyle ilgili beklentilerinizi oluşturan ebeveynlerinizi ve diğer akrabalarınızı incelemek önemli. Ruotola, o ve Behrendt’in farklı referansları olduğunu hızlı bir şekilde öğrendiklerini söyledi: Onun ailesinde çocuklar her zaman önce geliyordu. Behrendt’in ailesinde ise aile öncelikliydi ve çocukların bağımsız olması bekleniyordu. “Ailenin diğer kişi için ne anlama geldiğini anlayamazsınız ve onlardan da sizin için ne anlama geldiğini anlamasını bekleyemezsiniz.”

3. Çocuk istiyor muyum?

Bazı farklılıkları konuşmak daha zordur. Eğer eşlerden biri çocuk isterken diğeri istemiyorsa, fedakarlık zor olabilir. Evlilik Haritası kitabının eş yazarları Barbara Grossman ve Dr. Michael Grossman’a göre “eğer çocuk istiyorsanız, istemeyen kişiyle ilişkiye devam etmeyin.” “Partnerinize fikirlerini değiştirirse size söylemesini ama o sırada başkalarıyla görüşeceğinizi söyleyin.”

4. Hayat amaçlarım neler ve partnerimin amaçlarıyla uyuyor mu?

Ne istediğinizi bilin hem şimdi hem 10 yol sonra. İlişki Geliştirme Ulusal Enstitüsü yöneticisi Rob Scuka’ya göre hayat amaçlarını sorgulamak ve partnerin büyük amaçlarıyla benzer oluğunu değerlendirmek önemli. “Eğer biri çok farklı bir şey istiyorsa bu konu hakkında tartışacaksınız.” Varsayımlar yerine evlenmeden önce açıklık getirin.

5. Evliliğim için hazır olmak adına ne yapacağım?

Rosenthal, evlilik günü hazır olan birçok çiftle tanıştı. Ama başarılı bir evliliği nasıl oluşturacağını düşünenleri de gördü. “Aşk ve ilişkinin içten gelmesi gerektiğini düşünsek de bu saçma.” “İlişkide iyi olmak için araçlara ihtiyacımız var.” Rosenthal çiftlerin, sağlıklı ilişkiyle ilgili kitaplar okuyarak, sorunlar hakkında danışmanlık alarak veya evlilik eğitimi atölyelerine katılarak birlikte plan yapmasını teşvik ediyor.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR