Kızarmış hindi ve iç harç tarifi

Kızarmış hindiye ve iç harca bayılıyorum. Hindinin tüm tadını çekerek Noel için inanılmaz bir lezzet ortaya çıkarıyor. Hindi pişirme zamanını tam olarak öğrenmek için kolay kullanımlı rosto hesaplama tablosunu kullanın. Bu tarif için hindiyi kaplayacak kadar büyük tülbent parçasına ihtiyacınız olacak.

Hazırlama süresi

30 dk. – 1 saat
Pişirme süresi
+2 saat
Porsiyon
10-12 kişilik

İçindekiler

Hindi ve hindi suyu için


4,5-5,5kg bütün hindi – mide, kalp, kanat uçları ve lades kemiği çıkarılmış
1 soğan, ikiye bölünmüş
1 havuç
2 kereviz sapı
2 demek taze maydanoz
2 demek taze kekik
175g tuzlu tereyağı
deniz tuzu ve yeni öğütülmüş karabiber

İç harç için


85g tuzlu tereyağı
175g soğan, ince kıyılmış
225g beyaz ekmek kabuğu
2 ½ doğranmış taze sebzeler (maydanoz, Frenk soğanı, kekik, limon, mercanköşk ve adaçayı)

Gravy için


1,2 litre hindi suyu (yukarıda bakın veya tavuk suyu kullanın)
1 çay kaşığı tereyağı, oda sıcaklığında
1-2 çay kaşığı un

Yapılışı

Hindi suyu için mide, kalp, kanat, lades kemiği, soğan, havuç, kereviz sapı ve baharatları sos tavasına alın ve tuz ve karabiber ekleyin. 2 litre soğuk su ekleyin ve kaynatın. Daha sonra ocağı kısın ve 2 saat ya da kıvamlı hindi suyu elde edene kadar pişirin. Suyu süzün ve gravy hazırlamak için kenara alın. (Hindi suyunu bir ya da iki gün önceden hazırlayabilirsiniz: bu şekilde hazırlarsanız kapağını kapatarak dolapta saklayın ve eğer üst kısmında yağ tabakası olursa yağını alın.)

Ocağı önceden 200C ısıtın. İç haç için tereyağını orta ateşte sos tavasında eritin. Köpük oluşmaya başlayınca doğranmış soğanları ve tuz ve karabiberi ekleyin. Yağ geçirmeyen kağıt ve kapakla üstünü kapatın, kısık ateşte 8-10 dakika veya tamamen yumuşayana kadar pişirin. Soğuması için kenara alın.

Soğumuş soğanları karıştırma kabına alın. Ekmek kabuklarını ve baharatları karıştırın ve tat vermesi için tuz ve karabiber ekleyin. Pişirme süresini hesaplamak için harcı tartın.

Hindinin iç kısmına tuz ve karabiber ekin. Harcın bir kısmını ana boşluğa yerleştirin ama çok sıkıştırmayın. Harç ve göğüs kemikleri arasında tahta bir kaşığın gireceği kadar boşluk olması gerekiyor. Boyun kısmında daha küçük olan boşluğu doldurun ve hafifi boşluk bırakın (hindinin boyutuna bağlı olan tüm harcı kullanmanız gerekmeyebilir).

Pişirme süresini hesaplamak için hindinin, harcın ve 175g tereyağının ağırlığını ekleyin veya doldurulmuş hindiyi tartın ve 175g tereyağının ağırlığını ekleyin.

Hindiyi büyük bir tepsiye alın. 175g tereyağı eritin, tülbentti tereyağına batırın ve hindinin üstüne sarın. 15 dakika boyunca kızartın. Daha sonra fırını 180C alın ve her 450g hindi/harç/tereyağı toplam ağırlığı için 15er dakika daha pişirin. Her 30 dakikada bir yağ sürün. Hindinin soğumasını engellemek için bu işlemi hızlı bir şekilde tamamlayın. Pişirme işlemi bitmeden 15 dakika önce tülbentti çıkarın ve yeniden yağlayın.

Hindinin pişip pişmediğini teste etmek için küçük bir meyve bıçağını etin en kalın yerine yani bacakları ve göğsü arasına batırın. Akan suyun şeffaf olması gerekir. Eğer pembelik varsa 15-20 dakika daha pişirin. Hindiyi kesme tahtasına alın. Parşömen kağıdıyla kaplayın ve sıcak tutmak için temiz bir havlu örtün. En az 30 dakika boyunca veya 1 ½ saate kadar dinlendirin.

Bu sırada gravy sosunu hazırlamak için kızartma tepsisindeki fazla yağı kaşıkla alın. Orta ateşe yerleştirin ve yağı hindi suyuna dökün. Çırpma teli kullanarak tepsinin altında kalan karamelleşmiş sosu alın. Karışımı kaynatın ve daha sonra dikkatli bir şekilde sos tavasına dökün. Tuz ve karabiber ekleyin. Gravy sosunu koyulaştırmak için tereyağı ve unu karıştırın ve gravy sosunun içine ekleyin. Karışımı kaynatın ve ateşten alın.

Hindiyi oyun ve harç ve sıcak gravy sos ile servis edin.

Tarif İpuçları

Hindiyi önceden sipariş edin. Ben genellikle yerel serbest dolaşan organik tavuk çiftliğinden sipariş ediyorum. Eğer nereden satın alacağınız konusunda emin değilseniz en yakınınızdaki kasaba sorabilirsiniz. Kalın göğsü ve lezzetli bacakları nedeniyle Bronze’un hindilerini seviyorum.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR