Bebek 11 aylık olunca anne ve baba demesini öğretin!

Bebek 11 aylık olunca bebeği teşvik edin anne ve baba demesini öğretin!

11 AY – 1 HAFTA

Bebeklerin bu zamanda çıkardığı sesler, ilk zamanlardaki tek seslere göre “ba-ba” veya “ga-ga” gibi seslerdir. Sizin sesinizi taklit etmek için elinden gelenin en iyisini yapar. Bu nedenle söyledikleri normal konuşma gibi duyulur.

Aşağıdakileri yaparak bebeği teşvik edin:

Yanlışlıkla “baba” veya “dede” gibi gerçek kelimeleri söylediğinde heyecanlanın. Takdir almak için tekrar tekrar bu kelimeleri söyleyecektir. İlk doğum günü civarında, bu kelimelere doğru bir şekilde kullanmaya başlayacaktır.

Bebeğiniz gösterdiği bir şeyi tanımlarken tek kelime kullanın. Bu, bebeğin kelime dağarcığını geliştirir.

Bebeğin daha fazla kelime öğrenmesi için evdeki veya resimli kitaplardaki nesneleri tanımlayın. Her gün okumak da faydalı olacaktır.

BEBEĞİN HAFTALIK GELİŞİMİ

Bebek, ellerini kontrol etmeyi öğrendiği için daha bağımsız olur. Şimdi istediklerini yiyebilir veya istedikleriyle oynayabilir.

Eğer bebeğiniz bunları yapamıyorsa birkaç hafta içerisinde şunları yapacaktır:

Baş parmağı ve orta parmağıyla bir şeyleri tutacak: Nesneleri sakarca ileriye itmeyecek, mısır gevreğini eliyle tutacaktır. www.pembepanter.com/bebek-11-aylik-olunca-anne-ve-baba-demesini-ogretin

İşaret parmağıyla nesnelere dokunacak:

Tek bir parmağını kullanarak ilgilendiği şeye odaklanacak ve parmağını deliklere sokacaktır. Çizmeyi deneyecek. Bebeğinize boya vererek kağıt üzerinde bir şeyler karalayıp ilk sanat eserini yaratmasını izleyebilirsiniz.

Zararlı olmayan büyük kalemler, bebeğin tutması için daha uygundur. Aynı zamanda içeceğinizi paylaşmaya hazır olun. Bardaktan bir şeyler içmeye başlayacaktır.

11 AY – 1 HAFTA İPUÇLARI

Bebeğinize hareketli parçaları olan yaşına uygun oyuncaklar verin. Bebekler büyük ahşap boncukları ve tekerleği dönen kamyonları sever.

Üst üste dizilmiş bloklar bebekler için dayanılmazdır. Ortada bu bloklardan bırakırsanız bir noktadan sonra sadece yıkmak yerine yapmaya da başlar.

Tekrar bebeğin öğrenmesine yardımcı olur. Gülmeye devam ettiği sürece favori kitabını ikinciye okuyun ya da  “Küçük kedicik” şarkısı çalın. www.pembepanter.com

Taklit etmek, bebeğin evdeki nesnelerin kullanımını öğrenmesine yardımcı olur. Telefonu kulağına götürdüğünde veya ayakkabısını ayağına giydiğinde bebeği destekleyin.

Bebeğiniz ilk kelimelerini doğru bir şekilde telaffuz edemeyebilir. Onu anladığınızı gösterin, daha sonra doğru telaffuzu öğrenmesi için doğru kelimeyi söyleyin.

Bebeklerin rahatlamak için güvenlik battaniyesinin olması normaldir. Uyku zamanlarını düzenlediği için çocuk doktorları tarafından teşvik edilir.

Bebeğinize şarkı söyleyin. Müzik beyin gelişmesine yardımcı olabilir. Ayrıca favori şarkısıyla kelimeler de öğrenebilir!

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR