Gebelik dönemi ve sonrası için meme değişimleri nasıl olur?

Bebek sahibi olduğunuzda vücudunuzda büyük değişimler meydana gelir. Karnınız büyür, saçlarınız daha parlak görünür ve cildiniz “hamilelik parlaklığı” ile parlar.

Ama bunlar tüm belirtiler değil. Göğüslerinizin değişeceğini öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz, hem de bu değişim doğumdan sonra da devam edecek.

Erken Dönem İşaretleri

Birçok kadın hamileliğin ilk döneminde göğüslerinde hassasiyet hisseder. (Bazı kadınlarda hamileliğin ilk işaretleridir.) Göğüslerinizin hassaslaşması ve dokununca hafif ağrıması normal. Bu, vücudunuzda dolaşan ekstra hormonların yan etkisi. Eğer herhangi bir noktada kitle hissederseniz, ne olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışın.

Renk Değişimi

Sisteminizdeki hormonlar, hamilelik boyunca göğüslerinizin görünüşünü değiştirebilir. Birçok kadında hamilelik boyunca meme ucunun çevresindeki areola bölgesi renk değiştirir. Bu normal bir durumdur. Renk değişimi doğumdan sonra geçebilir ya da geçmeyebilir.

Göğüs dokusunun altında mavi damarlar fark edebilirsiniz. Bu da normaldir. Bu damarlar, hamilelik boyunca vücudunuzun kan sağlaması nedeniyle çıkar. Diğer cilt değişimlerini doktorunuza bildirin. www.pembepanter.com/gebelik-donemi-ve-sonrasi-icin-meme-degisimleri-nasil-olur

Yeni Boyut

Hamilelik boyunca göğüsleriniz bir ya da iki beden büyüyeceği için yeni sutyen almanız gerekebilir. Vücudunuzun yağ depoladığı ve emzirme için hazırlandığı ilk trimesterde olabilir.

Eğer yeni sutyene ihtiyacınız varsa rahatlık ve destek sunan, telsiz hamilelik veya emzirme sutyenlerini deneyin. Akşam uyurken de takabilirsiniz.

Çatlak

Çatlaklar sadece karın bölgenizde oluşmaz. Büyüdükçe göğüslerinizde de oluşabilir.

Aynı zamanda cildiniz kaşınabilir. Nemlendiriciler veya losyonlar kaşıntıyı rahatlatsa da çatlakları ortadan kaldıran bir ürün yoktur. Bebek doğduktan sonra renkleri solabilir.

Bebekten Önce Sızıntı

Hamileliğin sonuna doğru bazı kadınların göğsünden açık sarı sıvı sızmaya başlar. Bu sıvı, bebeği 2-3 gün boyunca besleyecek kolostrum adı verilen sıvıdır. (Bundan sonra anne sütü gelir.)

Eğer sızıntı varsa, pet kullanarak kıyafetlerinizin ıslanmasını önleyebilirsiniz. Meme ucundan farklı bir akıntı gelirse doktorunuzu bilgilendirin. www.pembepanter.com

Tıkanmış Meme

Bebeğiniz birkaç günlük olduğunda göğüsleriniz süt üretmeye başlar. Bu süreçte göğüsleriniz çok fazla süt üretirse şişebilir. Bu ağrılı bir süreçtir. (Buna tıkanma denir.)

Bebeğiniz süt emdikçe, bir daha süt üretene kadar ağrı ve şişkinlik geçer. Bebeğin ne kadar emeceğini anlamak birkaç gün sürebilir. Bebeğin ne kadar yediğine göre döngünüz oturunca rahatlarsınız. Ağrıyı azaltmak için göğüslerinizin üstüne ılık ve ıslak bez koyun.

Bırakma Karıncalanması

Bebeğinizi beslerken göğüslerinizde karıncalanma hissetmek normal. Bu, vücudunuzun bebeği beslemeye tepkisi. Göğüslerinize süt geldiğinde karıncalanma hissi yaratabilir. Zaman içerisinde güçlü karıncalanma hissi daha az yoğun olur.

Meme Ucu Ağrısı

Emzirmek normaldir ancak annelerin ve bebeklerin anlaması zaman alabilir. Bebeğiniz iyi tutunmuyorsa meme uçlarınızı ağrıtabilir.

Bebeğinizi emzirdikten sonra meme uçlarına krem sürerek ve hava ile kurumasına izin vererek ağrıyı azaltabilirsiniz. Eğer ağrı geçmezse, emzirme tekniği konusunda çocuk doktorunuzdan yardım alın. Ya da annelere ve bebeklere doğru emzirme yöntemlerini gösteren emzirme uzmanına danışın.

Bebekten Sonra Sızıntı

Memeleriniz şişince ya da emzirmeler arasında süt sızabilir. Bazı durumlarda bebek bir memedeyken diğerinden süt sızabilir. Bu normaldir ve bebeği uzun süre emzirince daha nadiren olur. Sızıntı varsa kıyafetlerinizin kirlenmesini önlemek için pet kullanabilirsiniz.

Mastit

Bazı durumlarda süt kanalları tıkanır ve doktorların mastiti olarak adlandırdığı enfeksiyona neden olur. Belirtileri ateş, ağrı ve memede kırmızılıktır. Tıkalı kanalın olduğu bölge sıcak olabilir.

Eğer mastit olduğunuzu düşünüyorsanız doktoru arayın. Sorunu kontrol ederek antibiyotiğe ihtiyacınız olup olmadığını belirleyebilir.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR