İnmemiş testis nedir? İnmemiş testis için ameliyat gerekir mi?

İNMEMEİŞ TESTİS NEDİR?

Hamileliğinizin son birkaç ayında bebeğiniz birçok değişim yaşar. Gözleri büyür, kemikleri oluşur ve kilo almaya başlar. Erkek bebeklerde ise testisler penisin altındaki kese olan testis torbasında doğru hareket eder.

Ancak bazı durumlarda bir veya iki testis tam olarak yerleşmez. Buna inmemiş testis adı verilir. Tüm erkek bebeklerde görülebilse de erken doğan erkek bebeklerde daha yaygındır.

Birçok durumda testis, bebek 6 aylık olmadan testis torbasına iner. Eğer kendiliğinden inmezse ameliyat gerekebilir.

NEDEN OLUR?

Doktorlar bunun tam olarak neden olduğunu bilmemektedir. Genler, annenin sağlığı ve hormon ve sinirlerin işlevlerinin değişmesi gibi dış faktörlerden kaynaklandığını düşünmektedirler.

Nedenleri tam olarak belirli olmasa da bazı faktörler inmemiş testis olasılığını arttırabilir:

 • Normalden önce doğan bebek.
 • Ailede genital organ gelişmesiyle ilgili sorunlar olması.
 • Down sendromu gibi fetüs büyümesini etkileyen sağlık sorunları.
 • Düşük doğum kilosu.
 • Ebeveynlerin genellikle çiftliklerde kullanılan bazı kimyasallarla (pestisit) temas etmesi.

Eğer annede aşağıdaki durumlar varsa olasılık artabilir:

 • Diyabet. (tip 1, tip 2 veya gebelik diyabeti)
 • Obezite.
 • Hamilelik boyunca sigara veya alkol kullanımı.

SORUN OLDUĞUNU NASIL ANLARIM?

Temel işaretler: Testis torbasında testisi görmemek veya hissetmemek İki testis de inmemiş olursa testis torbası normalden düz ve küçük görünür.

Bazı erkek çocuklarında retraktil testis vardır. Testis, soğukta ya da korktuğunda kasığa çekilebilir ama daha sonra tekrar eski yerine döner. Genellikle bir sorun oluşturmaz. İnmemiş testis ise yukarıda kalır – aşağıya yukarıya hareket etmez.

TANI

Birçok durumda doktor, doğumdan sonra yapılan normal muayeneler esnasında sorunu fark eder.Eğer doktor bir sorun olduğunu düşünüyorsa diğer sorunları elemek isteyebilir:

 • Ektopik testis.
 • Testilerin inmediği benzer bir durumdur.
 • Doktor, muayenenin bir parçası olarak bu duruma da bakabilir.

Retraktil testis. Doktor, elini kullanarak testisin testis torbasına inip inmediğine bakabilir. Eğer inebilirse o zaman retraktil testis durumu vardır.

HANGİ SORUNLARA NEDEN OLABİLİR?

İnmemiş testis birkaç sorunla ilişkilidir: Üreme sorunları. Spermlerin vücut sıcaklığından daha soğuk bir yerde saklanması gerektiği için inmemiş testis üreme sorunlarına yol açabilir. Bu durum genellikle testis kasıklarda olursa sorun yaratır. Erken dönemde yapılan tedavi büyük fark yaratır. www.pembepanter.com/inmemis-testis-nedir-inmemis-testis-icin-ameliyat-gerekir-mi

FITIK

Bu, bağırsağın alt karın bölgesindeki kaslara doğru çıkıntı yapmasıdır.

YARALANMA

Testiler yerinde olmazsa hasar görme olasılıkları artar.

Kanser İnmemiş testisi olan erkekler, ameliyatla tedavi olsalar bile biraz daha yüksek testis kanseri olma olasılığına sahiptir. Ama ameliyat rutin muayeneleri mümkün kıldığı için kanser ortaya çıkarsa erken teşhis edilebilir.

Testis torsiyonu. Bu durum, penise meni taşıyan kanalın bükülerek testislere giden kanı kesmesidir. Oldukça ağrılıdır.

TEDAVİ

Birçok durumda testisler birkaç ay içerisinde yerine iner. İlk olarak düzeli muayenelere giderek beklemeniz istenir. Eğer 6 ay içinde testis torbasına inmezse, doktor ameliyat önerecektir. www.pembepanter.com

Ameliyat en yaygın tedavidir ve nerdeyse her zaman işe yarar. Genellikle en çok faydanın sağlanması için 6-12 ay arasındaki bebeklere yapılır. Erken tedavi, erkek çocuğun ilerleyen dönemlerde üreme sorunu yaşama şansını azaltır.

İnmemiş testis hormonlarla da tedavi edilebilir. Bu yaygın bir tedavi değildir. Hormon tedavi genellikle ameliyatla birlikte işe yaramaz ve bazı yan etkileri vardır.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR