Laktozsuz Süt Nedir?

Birçok kişi için süt ve süt ürünlerini tüketmek mümkün olmaz. Eğer laktoz intoleransınız varsa, içtiğiniz her bardak ishal, kusma ve karın ağrısı gibi sindirim sistemi sorunlarını tetikler.

Laktozsuz süt, bu gibi istenmeyen semptomların ortadan kaldırılmasına yardımcı olan en kolay alternatiftir.

Ancak birçok insan laktozsuz sütün ne olduğu, nasıl yapıldığı ve normal süte göre farklılarının ne olduğu konusunda emin değildir.

Bu makale, laktozsuz süt ve normal süt arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları inceliyor.

Laktozsuz Süt Nedir?

Laktozsuz süt, laktoz içermeyen ticari süt ürünüdür.

Laktoz, süt ürünlerinde bulunan bir şeker türüdür ve bazı insanlar bu şeker türünü sindirme konusunda sorun yaşar.

Gıda üreticileri, normal inek sütüne laktaz ekleyerek laktozsuz süt üretir. Laktaz, vücuttaki laktozu parçalayan ve süt ürünlerini tüketebilen kişilerin vücudunda bulunan bir enzimdir.

Elde edilen laktozsuz süt normal sütle aynı tada, dokusuna ve besin maddelerine sahiptir. Normal sütle aynı şekilde kullanılabilir ve en sevdiğiniz tarifte normal süt yerine geçebilir.Ö

Laktozsuz süt, laktozu parçalamaya yardımcı olan laktaz enzimini içeren bir süt ürünüdür. Hazırladığınız tüm tariflerde normal süt yerine laktozsuz süt kullanabilir ve aynı tat, doku ve besin maddelerini koruyabilirsiniz. www.pembepanter.com/laktozsuz-sut-nedir

Sütle Aynı Besin Maddelerini İçerir

Laktozsuz süt, laktozun sindirimi için laktaz içerse de normal sütle aynı seviyede besin maddesi içerir.

Normal süt gibi laktozsuz alternatif de iyi bir protein kaynağıdır ve 1 bardak (240-mL) içerisinde 8 gram protein bulunur.

Kalsiyum, fosfor, B12 vitamini ve riboflavin gibi mikro besin maddeleri açısından zengindir.

Ayrıca birçok laktozsuz süt ürünü, sağlığınız açısından oldukça önemli olan ancak sadece birkaç besin kaynağında bulunan D vitamini açısından zengindir.

Bu nedenle normal süt yerine laktozsuz süt kullansanız bile normal sütün sağladığı besin maddeleri açısından eksiklik yaşamazsınız.

Normal süt gibi laktozsuz sütte protein, kalsiyum, fosfor, B12 vitamini, riboflavin ve D vitamini açından iyi bir kaynaktır.

Bazı İnsanlar için Sindirimi Daha Kolay

Birçok insan, doğdukları zaman sütün ana şekeri olan laktozu sindirebilir.

Ancak küresel nüfusun yaklaşık %75’i yaş aldıkça bu yeteneği kaybeder ve laktoz intoleransı adı verilen sorun ortaya çıkar.

Bu değişim genellikle 2-12 yaş arasında meydana gelir. Bazı insanlar yetişkinlik dönemlerinde de laktozu sindirebilse de diğer kişilerde laktozu parçalayan ve sindirin laktaz enzimi aktivitelerinde düşüş yaşanır

Laktoz intoleransı olan kişilerde normal laktozlu süt tüketmek karın ağrısı, şişkinlik, ishal ve geğirme gibi sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir.

Yine de laktozsuz sütün içerisinde laktaz olduğu için laktoz intoleransı olan kişiler bu ürünü daha rahat tüketebilir ve normal süt için iyi bir alternatif ortaya çıkar,

Laktozsuz süt, laktozun parçalanmasında kullanılan laktaz enzimini içerdiği için laktoz intoleransı olan kişiler tarafından daha kolay sindirilebilir.

Normal Süte Göre Daha Tatlı Bir Tadı Vardır

Laktozsuz süt ve normal süt arasındaki fark tattır.

Laktozsuz süte eklenen bir enzim olan laktaz, laktozu iki basit şekere parçalar: glikoz ve galaktoz. www.pembepanter.com

Tat alma cisimcikleri bu basit şekerleri karmaşık şekerlere göre daha tatlı olarak algıladığı için son laktozsuz süt ürünü normal süte göre daha tatlı bir aromaya sahiptir.

Bu durum sütün besleyici değerini değiştirmez. Sütün tadında çok az değişim olur. Yine de tariflerde normal süt yerine laktozsuz süt kullanılacaksa bu tat değişimini dikkate almak gerekir.

Laktozsuz sütte laktoz, laktozsuz sütün normal sütten daha tatlı olmasına neden olan glikoz ve galaktoz basit şekerlerine parçalanır.

Hala Süt Ürünü Özelliğini Korur

Laktozsuz süt, laktoz intoleransı olanlar için normal sütün iyi bir alternatifi olsa da hala süt ürünü özelliğini koruduğu için herkese uygun olmayabilir.

Süt ürününe alerjisi olan kişiler laktozsuz süt tüketirse alerjik reaksiyon gösterebilir ve sindirim sorunu, kurdeşen ve kusma gibi semptomlar gösterebilirler.

Ayrıca inek sütünden üretildiği için vegan beslenme için uygun değildir.

Son olarak kişisel sebepler veya sağlıkla ilgili sebeplerden dolayı süt ürünü olmayan bir beslenme düzenini izleyenlerin hem normal hem laktozsuz sütten kaçınması gerekir.

Süt ürünü alerjisi olanlar, veganlar veya süt ürünü içermeyen bir beslenme düzenine sahip olanların laktozsuz sütten uzak durması gerekir.

Sonuç

Laktozsuz süt, normal süte laktozu sindirmesi kolay basit şekerlere parçalayan laktaz enziminin eklenmesiyle yapılır.

Hafif tatlı olsa da laktoz intoleransı olan kişiler için iyi bir alternatif olabilir.

Yine de süt ürünü alerjisi olanlar veya süt ürünleri tüketmeyenler için uygun değildir.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR