Erkek bebeklerde hidrosel (testis torbası) nedir? Hidrosel Teşhis ve Tedavi Nasıl Yapılır?

Hidrosel, testisleri tutan ince bir torba olan testis torbasının şişmesidir. Genellikle içeride çok fazla sıvı birikmesi nedeniyle oluşur. Bu durum genelde yeni doğan bebeklerde yaygın olsa da diğer yaş gruplarında da görülebilir.

Kulağa ciddi bir sorun gibi gelse ve ağrılı olsa da bebeğinize zarar vermez. Kendi kendine geçse de bu durumu fark ettiğinizde doktora danışmanız gerekir.

Nedenler

Hidrosel, oğlunuz doğduğu zaman başlayabilir. Testisleri karnının içinde büyür ve kısa bir tünelde testis torbasına doğru iner. Her testiste sıvı dolu bir kese vardır. Normalde tünel ve kese, doğumdan önce mühürlenir ve bebeğin vücudu sıvıyı emer. Bu süreç olması gerektiği gibi olmazsa hidrosel ortaya çıkar.

İki tür vardır:

Kese normal bir şekilde kanır ama çocuğun vücudu içerideki sıvıyı emmezse nonkomünikatif hidrosel olur.

Komünikatif hidrosel, kesenin mühürlenmemesi durumunda ortaya çıkar. Bu türde testis kesesi şişebilir.

Prematüre doğan bebeklerin hidrosel olma riski artar.

Semptomlar

Hidrosel ağrı yapmaz. Fark edeceğiniz tek semptom, bir veya iki testisin de şişmiş görünmesidir. Ağrı yaşamasa da enfeksiyon, tümör veya fıtık gibi diğer sağlık sorunu şüphesini ortadan kaldırmak için çocuk doktoruna gitmek gerekir.

Nonkomünikatif hidrosel, boyut değişimine neden olmaz. Komünikatif hidrosel, gün içerisinde şişebilir ve eğer hafifçe sıkarsanız, sıvı testis torbasından karnına doğru hareket eder.

Teşhis

Oğlunuzu doktora götürdüğünüzde doktor oğlunuzu muayene edecektir. Testis torbasında sıvı ve hassasiyet olup olmadığını kontrol edecek ve testislerinin etrafından sıvı olup olmadığını anlamak için ışık tutacaktır. www.pembepanter.com/erkek-bebeklerde-hidrosel-(testis-torbasi)-nedir?-hidrosel-teshis-ve-tedavi-nasil-yapilir?

Aynı zamanda bebekte fıtık olup olmadığına da bakacaktır.

Şişmeye başka bir şeyin neden olmadığından emin olmak için kan ve ultrason testi yapılacaktır.

Tedavi

Hidrosel genellikle çocuğun ilk yaşından önce kendiliğinden geçer. Eğer geçmezse ve daha da büyürse, tedavi için doktora gitmeniz gerekir. www.pembepanter.com

Eğer oğlunuzda komünikatif hidrosel varsa, çocuk doktoru zaman kaybetmeden ameliyat olmasını önerecektir.

Doktor, hidroselektomi adı verilen kısa bir operasyonla hidroseli alabilir.

İşlem, lokal ya da genel anestezi ile yapılacaktır. Daha sonra cerrah, testis torbası veya karnın alt bölümünde kesik atar. Cerrah, içeride bulunan sıvıyı boşalttıktan sonra keseyi dikerek kapatır. Operasyon bittikten sonra aynı gün eve gidebilirsiniz.

Ameliyatı izleyen günlerde ameliyat bölgesinin kuru ve temiz tutulması gerekir. Doktor ve ekibi, oğlunuzun iyileşmesi için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini gösterecektir.

Birkaç gün sonra doğru iyileşip iyileşmediğinden emin olmak için doktora tekrar götürmeniz gerekebilir.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR