Bebeğe hikaye okumak bebek gelişimi için çok önemli!

Bebekler için hikaye zamanının önemi! Bebeğinize sesli okumak, dil becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Öğrenmesine yardımcı olmanın en iyi yoludur.

Gün içerisinde ne kadar fazla kelime duyarsa o kadar iyi olur. Eğer henüz başlamadıysanız, bebeğinize her gün bir şeyler okumaya başlayın. İyi okuma alışkanlığı erken yaşta başlar ve bu süreçte yeni şeyler öğrenir.

Aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  • Sert kapaklı kitaplar ve banyo kitapları alın. Büyük ihtimalle bebeğiniz onları ısıracak ama bu da ilgi gösterdiğini işaret eder.
  • Renkli ve basit nesnelerin olduğu çocuk kitapları seçin.
  • Yüz ve hayvan resimleri olan kitaplar okuyarak bebeğin dikkatini çekin.

Bebeğin Haftalık Gelişimi

Bebeğinizi bırakınca ağlamasına neden oluyorsanız kesin bir şey var: ayrılık korkusu devreye girdi. Bu aşamada bunu bekleyebilirsiniz. Ayrılık korkusu 10-18 ay arasında ortaya çıkar.

Zaman algısı olmadığı için bebeğiniz geri dönüp dönmeyeceğinizi bilmez. İki yaşına geldikçe bu değişmeye başlar. Bu aşamada şunları beklemeniz gerekir. Yan odaya geçmek bile bebeğinizin ağlamasına neden olabilir. Bebeği daha önce vakit geçirdiği akrabalar veya bakıcılarla bırakmak zor olabilir. www.pembepanter.com/bebege-hikaye-okumak-bebek-gelisimi-icin-cok-onemli

Uyku zamanı korkuyu tetikleyerek bebeğin uyumasını zorlaştırabilir. Bebeğiniz gecenin bir yarısında uyanıp sizi arayabilir.

11 Ay, 3 Hafta İpuçları

Bu aşamada bebek ritimli ve tekrar eden kelimelerin ve ifadelerin olduğu kitaplara ilgi gösterir. İnek için “möö” köpek için “hav” diyerek onun katılmasını sağlayın. www.pembepanter.com

Dokulu, kalkan sayfaları ve çekilen bölmeleri olan kitaplar okurken bebeğin ilgisini canlı tutar. Evde kendi kitabınızı da yapabilirsiniz. Kitabı bebeğin tanıdığı aile, arkadaş yüzleriyle doldurun.

Bebeğe her şeyi hikaye şeklinde anlatın. Gördüğünüz resimleri ve isimleri gösterin. Kelime oyunları olan ritim ve şarkılar yapın. Bebeğin adını da ekleyin.

Bebeğinizi dahil edin. Bebeğe şunları sorun. “Bu ne?” ve “Bu nerede?”  Cevap vermesi için şans tanıyın. Hikayenizi dinlemek yerine kitapla daha çok ilgilenirse merak etmeyin. Hala öğreniyor ve sizinle kalite zaman geçiriyor.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR