PEH (Pelvik Enflamatuar Hastalık) nedir? Belirtileri ve tedavisi

Pelvik enflamasyon hastalığı (PID), kadın üreme sistemi enfeksiyonudur. Bu duruma genellikle cinsel yolla bulaşan enfeksiyon neden olur. Eğer sizde varsa doktor tedavi için antibiyotik verecektir. Bazı durumlarda hastaneye yatmak gerekebilir.

Temeller

PID rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklar gibi üreme sistemi parçalarını etkiler. Eğer düzgün bir şekilde tedavi edilmezse tekrar eden enfeksiyona neden olabilir ve bebek sahibi olmayı zorlaştırabilir.

Bel soğukluğu, klamedya ve mikoplazma gibi farklı bakteri enfeksiyonları PID’ye neden olabilir. Her yıl yaklaşık 770.000 kadında görülür.

İlaçlar

Bu hastalığa karşı birkaç antibiyotik türü işe yarar. Size de bunlardan biri yazılabilir. Büyük ihtimalle 2 hafta boyunca antibiyotik kullanmanız gerekecek. Talimatları izlemeli ve iyi hissetseniz bile tüm dozu kullanmalısınız.

Semptomlarınız 3 gün içerisinde geçecektir. Eğer geçmezse doktora gitmeniz gerekebilir. Başka bir hastalık geçiriyor olabilirsiniz.

Hastanede Yatma

Daha ciddi vakalarda tedavi süresince hastanede yatmak gerekebilir. Bunun birkaç nedeni olabilir: www.pembepanter.com/peh-pelvik-enflamatuar-hastalik-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

Antibiyotik kullanmanıza rağmen semptomlarda iyileşme yoksa yatabilirsiniz. Doktor sebebi anlamak için test isteyebilir. Antibiyotikleri damar yoluyla alıyorsanız. Eğer hapları yutamıyorsanız doktor antibiyotiği doğrudan damardan verebilir.

“Tubo-overyen apse” ortaya çıktıysa. Bu durum rahim veya fallop tüplerinin enfekte olmuş sıvıyla dolması durumudur ve sıvının boşaltılması gerekir. Damardan verilen antibiyotikler, enfeksiyonu temizlemek için verilir. www.pembepanter.com

Karnınız ağrıyorsa, kusuyorsanız veya ateşiniz varsa. Doktor apandis gibi diğer durumları elemek isteyebilir.

Partnerinize Söyleyin

Son 60 gün içerisinde cinsel ilişki yaşadığınız kişilere hastalığınızı söylemelisiniz. Eğer cinsel ilişkiye en son 60 gün önce girdiyseniz, en son partnerinize de söyleyin. Onun da tedavi olması gerekebilir. PID tedavisi olurken cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekir.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR