En çok yapılan güzellik ve bakım hataları

Kahveden Sonra Diş Fırçalama

Kahve, gazlı içecek ve meyve suyunda bulunan asit veya şekerin diş minesi adı verilen dişin dış tabakasına hasar verdiği doğru. Ama hemen fırçalamaya kalkmayın. Asidik bir yiyecek veya içecek tükettikten hemen sonra dişinizi fırçalarsanız, zayıf olan diş minesine hasar verirsiniz. Bunun yerine ağzınızı su ile çalkalayın ve dişinizi fırçalamadan önce en az 1 saat bekleyin. Daha da iyisi bunları tüketmeden önce fırçalayın.

Kokteyl Saatinde Suyu İhmal Etmek

Kırmızı şarabın dişlerde lekeye neden olduğu bilinen bir gerçek. ancak beyaz şarap da asit ve tanin içeriyor. Bu da diş minesine zarar vererek dişlerde leke oluşumuna neden olabilir. Alkol aynı zamanda ağzınızı kuruttuğu için asit ve bakterileri giderecek daha az salya üretir. Dişleriniz korumak ve lekeleri engellemek için her içki kadehinden sonra ağzınızı su ile çalkalayın.

Kuru Saçla Yüzmek

Havuz suyunda birçok kimyasal bulur ve bu kimyasallar saçınıza zarar vererek sarışınları yeşil saçlı yapabilir. Saçınızı kurumuş bir sünger gibi düşünün: Eğer yüzmeden önce musluk suyuyla ıslatırsanız, havuz suyunu çok fazla çekmez. Havuzdan çıktıktan sonra saçınızı hemen yıkayın. Mümkünse havuz sonrası için geliştirilmiş şampuanlardan birini kullanın.

Çok Fazla veya Çok Az Şampuan Kullanmak

Şampuan, kafa derinizdeki doğal yağları uzaklaştırır. Çok fazla şampuan kullanırsanız, saçınız kurur ve cansız görünür. Ama hangi sıklıkta kullanacağınız saç tipinize bağlıdır. İnce ve düz saçlar için eğer yap ve kir birikiyorsa her gün şampuan kullanabilirsiniz. Uzmanlar ise her 2-3 günde bir şampuan kullanmayı öneriyor. Kalın veya kıvırcık saçlar, birkaç günde bir şampuan kullanabilir. Çok sık saçları olanlar ise ayda bir veya iki kere yıkayabilir. Saçınızın için uygun rutinler ve ürünler konusunda bilgi almak için kuaförünüze danışın.

Saç Kremini Atlamak

Saçınızı yapıştıracağından korkuyor olabilirsiniz. Veya zamanınız olmayabilir. Ama saç kremi olmadan saçınız kuru ve cansız görünür. Saç tellerinin pürüzsüz ve sağlıklı görünmesi için saçınızı her yıkadığınızda krem uygulayın. Kremi saçlarınızın ucuna sürün (köklerinde değil). Parmaklarınızla tüm saça yedirin.

Kulak Çöpü Kullanmak

İyi hissettirse de kulak çubukları aslında kulak kirini derinlere ittirir. Ayrıca kulak zarınıza veya duymanıza yardımcı olan küçük kemiklere zarar verebilirsiniz. Peki kulak kirini nasıl temizleyeceksiniz? İdeal olarak temizlemenize gerek yok – vücudunuz kendi kendine bu işi halledecek. Ama eğer kulaklarınız doluysa ve çınlıyorsa veya duyma sorunu yaşıyorsanız, doktora gitmeniz gerekebilir. Doktor, kulak kirini güvenli bir şekilde nasıl çıkaracağına karar verecektir. www.pembepanter.com/en-cok-yapilan-guzellik-ve-bakim-hatalari

Terlemeyi Önlemek için Deodorant Kullanmak

Deodorant kokuyu gizler ama eğer koltukaltlarınız yapışkan veya terliyse antiperspirant deodoranta ihtiyacınız olacak. Terleme karşıtı bu deodorantlar, ter bezlerini tıkayarak nemlilik hissini durdurur. Her sabah banyodan çıktıktan sonra mı sürüyorsunuz? İlk olarak talimatları okuyun. Bazı ürünleri hem gece hem de sabah, kuru cilde uygulamanız gerekir. Avuç içleriniz mi terliyor? Onlar için de antiperspirantlar var.

Pedikürden Hemen Önce Bacakları Tıraş Etmek

Pedikür yapan kişinin kıllı bacaklarınızı hissetmesini istemiyor olabilirsiniz. Ama bacaklarınızı tıraş ettikten sonra cildinizde oluşan küçük açıklıklar, ayaklarınızı yıkanırken bakteriler için mükemmel bir giriş noktası oluşturur. Bu da enfeksiyona neden olabilir. Pedikürden en az 24 saat önce bacaklarınızı tıraş edin. Ayrıca pedikür yaptırırken tırnakların etrafındaki derileri kestirmeyin. Bu uygulama, açıklıklar yaratarak mikroplara karşı güçsüz bir alan bırakır.

Jileti Değiştirmemek

Eğer tıraş olmak için kör bir jilet kullanıyorsanız büyük ihtimalle pürüzsüz bir his için aynı alan üzerinden birkaç kere geçiyorsunuz. Bu da cildinizde ufak kesiklere yol açarak şişkinlik, kızarıklık, tahriş ve enfeksiyona yol açabilir. Her beş-yedi tıraşta bir (ya da aynı yer üzerinden birden fazla kere geçmeye başladığınızda), jiletinizi değiştirmeniz gerekir.

Kaynar Suyla Duş Almak

Sıcak su cildi kurutur. Eğer egzamanız varsa, cilt alevlenmesine neden olabilir. Bu nedenle uzun, sıcak duştan uzak durmanız gerekir. Bunun yerine ılık suyla duş almaya çalışın. Eğer cildiniz kızarırsa ya da banyodan çıktığınızda sıcak hissederseniz, suyun çok ısınmış demektir. www.pembepanter.com

Yüzünüzü Ovalamak

Günün kirini temizlemek için yüzünüzü havluyla ovalamanıza gerek yok. Cildinizin ihtiyacı olan tek şey parmak uçlarınızla masaj yapmak ve hafif bir temizleyici kullanmak. Yüzünüzü günde bir veya iki kere ılık ya da soğuk suyla yıkayın. Temizleyicinin etiketine bakın ve alkol veya aşındırıcı malzemeleri olan ürünlerden uzak durun. İyi bir şekilde durulayın.

Cildinize Çok Fazla Cilt Bakım Ürünü Sürmek

Hafif bir temizleyicinin yanı sıra cilt doktorları, nemlendirici ve 30 30 veya daha yüksek koruması olan geniş spektrumlu güneş kreminin yeterli olduğunu söylüyor. Serumlar hem pahalı hem de faydaları henüz kanıtlanmamış durumda. Tonikler ise cildi kurutarak tahriş ediyor. Akne için salisilik asit ve benzol peroksit içeren birden fazla ürün kullanmayın. Ürünlerin birlikte kullanılması cildi tahriş edebilir. Eğer akne tedavisinde kullandığınız temizleyiciler işe yaramıyorsa, cilt doktorunuza danışın.

Hassas Bölgeleri Sabunla Yıkamak

Vulva ve vajina oldukça hassastır. Bu nedenle kokulu veya antiseptik olan sert sabunları kullanmayın. Bu sabunlar o alanlardaki bakteri dengesini bozabilir. Aynı durum duş jelleri, kokulu ıslak mendiler ve vajina deodorantları için de geçerli. Tek ihtiyacınız olan normal, parfüm içermeyen bir sabunla günlük temizliğinizi yapmak.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR