Mükemmel cilt bakımı rutini nasıl olur? Günlük cilt bakım rutini

Cilt Tipinizi Bilin

Doğru bir bakım için öncelikle cilt tipinizi bilmeniz gerekir. Daha sonra cildinize nasıl bakacağınızı bilebilirsiniz.

  • Kuru cilt pul pul olur ve serttir.
  • Yağlı cilt ise parlar, yağlıdır ve büyük gözeneklere sahiptir.
  • Karma cildin ise bazı yerleri kuru (yanaklar) bazı yerleri ise yağlıdır (alın, burun ve çene).
  • Hassas cilt, makyaj ürünü kullandıktan sonra batabilir, yanabilir veya kaşınabilir.
  • Normal cilt dengelidir ve hassas değildir.
  • Adım 2: Normal/Karma Ciltleri Temizleme

Rastgele bir sabunu alıp yüzünüzü yıkamayın. Pahalı janjanlı ürünler de almanız gerekmez. Size uygun ürünü bulmanız yeterli olacaktır. Temizleme ürününü veya sabunu nazikçe parmak uçlarınızla uygulayın. Yüzünüzü ovmayın. Ilık suyla durulayın ve kurutun. Eğer cildiniz kurarsa ya da yağlanırsa başka bir temizleyici bulun.

Kuru Cildi Temizleme

Bu cilt tipinde, alkol ya da parfüm içermeyen hafif temizleyiciler kullanın. Bu malzemeler cildinizi daha da fazla kurutur. Cildinizi nazikçe temizleyin ve bol suyla durulayın. Sıcak su kullanmayın – sıcak su ciltteki yağı daha hızlı alır. Pul pul olan cildiniz için haftada bir peeling uygulayın. Cildiniz daha temiz ve dengeli görünecektir. 

Yağlı Cildi Temizleme

Yüzünüzü yıkarken yağ içermeyen temizleme köpüğü kullanın. Ilık suyla durulayın. Cildinizi temizledikten sonra tonik ya da astrenjan kullanabilirsiniz. Ancak kullandığınız ürünün cildi tahriş etmemesine özel gösterin. Bu ürünler cildinizdeki fazla yağı alarak cildin daha az parlak görünmesine yardımcı olur.

Hassas Cildi Temizleme

Cildinizi nazikçe temizleyiciyle yıkayın ve ılık suyla durulayın. Cildinizi havluya sürmeyin, nazikçe kurulayın. Peeling hassas ciltleri tahriş edebilir. Alkol, sabun, asit veya parfüm olan ürünleri kullanmaktan kaçının. Bunun yerine içinde aloe, papatya, yeşil çay polifenolleri ve tahıl olan ürünleri tercih edin. Üründe ne kadar az malzeme olursa cildiniz o kadar mutlu olur.

Nemlendirme

Nemlendirme için çok genç olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ya da cildinizin çok yağlı olduğunu. Aslında tüm cilt tipleri her gün neme ihtiyaç duyar. Cildinizi yıkadıktan sonra nemi hapsetmesi için nemli cilde uygulayın. Akne sorununuz varsa ya da cildiniz yağlıysa, gözeneklerinizi tıkamayan hafif ve yağsız bir nemlendirici kullanın.

Güneş Kremi Sürün

Nemlendirici de güneş kremi olabilir. Ancak ayrı bir koruma iyi bir fikir olacaktır. Güneş sadece 15 dakika içerisinde cildinize hasar verebilir. En az SPF 30 olan geniş spektrumlu koruma sağlayan ürünleri tercih edin. Güneşsiz ve soğuk olsa bile her gün kullanın. Her 2 saatte bir tekrar uygulayın. www.pembepanter.com/mukemmel-cilt-bakimi-rutini-nasil-olur-gunluk-cilt-bakim-rutini

Ne Zaman Yıkamanız Gerekir?

Yüzünüzü fazla yıkamak cildinizi kurutabilir. Bu nedenle günde bir kere yıkamak çoğu insan için yeterli olur. Sabahları ılık suyla yıkayın. Kurulamak için yumuşak bir havlu kullanın. Akşam ise kir ve makyajdan kurtulmak için temizleyici ya da sabunla yıkayın. Eğer spor ya da egzersiz yapıyorsanız, sonrasında hafif bir temizleyiciyle yıkayabilirsiniz. Ter gözenekleri tıkayarak akneyi daha kötüleştirir. www.pembepanter.com

Makyajla Yatmayın

Yorgun olduğunuzda yüzünüzü yıkamadan yatmak cazip gelebilir. Ama makyajınızı temizlememek gözeneklerinizi yıkayarak akneye neden olabilir. Cildinizi hafif bir temizleyici veya makyaj çıkarma ürünüyle yıkayın. Yumuşak bez ya da pamuk kullanın. Akne ilacı kullanıyorsanız bu aşamadan sonra kullanabilirsiniz. İlacı temiz ve makyajsız yüze uygulayın.

Akne Hakkında Her Şey

Neden akne ergenlikte başlar? Ergenlik vücudun daha fazla hormon üretmesine sebep olur. Bu da ciltte, gözeneklerden gelen yağ olan sebum üretimini arttırır. Çok fazla sebum ve ölü deri hücresi, gözenekleri tıkayarak bakterileri hapsedebilir. Bakteriler çoğalır ve akne oluşur. Sivilce veya siyah nokta olarak ortaya çıkabilir.

Akne Nasıl Tedavi Edilir

Sivilceleri sıkmayın! Enfeksiyon ve yaraya neden olabilir. Bunun yerine akne karşıtı ürünleri deneyin. Bu ürünler losyon, krem, jel ve temizleme petleri olarak satılır. Talimatları dikkatli bir şekilde izleyin. Eğer çok sık ve çok fazla kullanırsanız, cildiniz tahriş olabilir ve kızarır. Sabırlı olun – iyileşmesi 8 hafta sürebilir. Akne sorununuz ileri seviyedeyse dermatoloğa başvurun.

Kızarıklıkları Saklama

Sivilceleri daha az fark edilir hale getirmek için yağ içermeyen makyaj ürünleriyle kapatabilirsiniz. Fondöten, büyük aknelerin kapatılmasına yardımcı olur. Kapatıcı ise küçük alanlarda etkilidir. Yeşil renkli düzeltici kapatıcılar kırmızılığı kapatabilir. Akneyi kapatırken tedavi edebilir. Bazı kremler ve kapatıcılar salisilik asit veya benzoil peroksit içerir. Cildinizi rahatsız ediyorsa veya daha fazla akneye neden oluyorsa ürünleri kullanmayı bırakın.

Bronzlaşmanın Tehlikeleri

Bronz görünmek isteyebilirsiniz. Ancak güneş veya solaryumla bronzlaşmak, cildine zarar verir. UV ışınlarına maruz kalmak, cilt kanseri riskinizi arttırır. Aynı zamanda kırışıklıklara ve lekelere neden olur. Solaryuma girme, melanoma (en ölümcül cilt kanseri) olma riskinizi 8 kat arttırır.

Sahte Bronzluk

Güvenli bir bronzluk için güneşsiz bronzluğu deneyin. Bronz görünmenizi sağlar ve losyon, sprey ve küçük havlular şeklinde uygulanabilir. Ya da uzmanlar tarafından yapılan spreyli bronzluğu deneyin. Hızlı bir sahte bronzluk için bronzer kullanmayı deneyin. Bu ürün size istediğiniz bronzluğu verecek bir pudra ya da krem şeklinde satılır. Unutmayın – cildinizi güneşten korumanız gerekir.

Makyaj Ürünü Seçmek

Eğer makyaj yapıyorsanız, “non-aknejenik” veya “non-komedojenik” etiketi olan ürünler seçmeniz gerekir. Bu ürünlerin akneye neden olma ya da gözeneklerinizi tıkama olasılığı daha düşüktür. Yağ bazlı değil su bazlı makyaj ürünlerini tercih edin. Bazı ürünlerin son kullanma tarihi vardır. Çoğu zaman ilk olarak rimeli değiştirmeniz gerekir. Rimelinizi 4 aydan uzun süre kullanmayın.

Makyaj Güvenlik İpuçları

Makyaj ürünü veya malzemesi paylaşmayın. Mağazalarda ürün denerken yeni aplikatör kullanın. Gözünüzün içine göz kalemi uygulamayın. Bu uygulama gözünüzü tahriş edebilir. Eğer göz enfeksiyonunuz varsa, enfeksiyonu kendinize bulaştırmamak için yeni makyaj malzemesi alın. Asla arabada ya da otobüste makyaj yapmayın. Aracın sarsılmasıyla gözünüzü çizebilirsiniz.

Yanlık Reklam

Reklamlarda modellerin mükemmel cildini gördüğünüzde ürünleri satın almak isteyebilirsiniz. Bunlara kanmayın. Mankenin mükemmel görüntüye kavuşması için stilist ve profesyoneller takımı çalışıyor. Grafik tasarımcılar ise sivilceleri ve çilleri dijital olarak yok edebiliyor. Işık uzmanları, modelin en güzel özelliklerini vurgulamak için ışık ve gölgeleri kullanıyor. CVS eczaneleri, mağaza vitrinlerinde işlenmemiş fotoğraflar kullanacaklarını açıkladı.

Cildinizi Rahatsız Eden Diğer Şeyler

Akne, kızarıklık ve yaralara yol açan alışkanlıklardan kaçınmaya çalışın. Cildinizle ve özellikle de aknelerle oynamayın. Saç spreyi ve jöleleri yüzünüzden uzak turun. Bu ürünler gözeneklerinizi tıkayabilir. Cildinizi tahriş edebilecek sıkı saç bantları veya yün şapkalar kullanmayın. Sigara içmeyin. Sigara cildinizi yaşlandırır ve kuru görünmesine neden olur.

Sağlıklı Cilt için Beslenme ve Uyku

Akıllı beslenerek cilt sağlığınızı koruyun. Tabağınızda sebzeler, meyveler ve tam tahıllar olsun. Tavuk, balık, yağsız et, fasulye ve yumurta gibi saf proteinleri tercih edin. Yüksek kolesterol, trans yağ, doymuş yağ, tuz ve şeker içeren gıdalardan uzak durun. Kotu halkalardan, ince çizgilerden, mat ciltten ve diğer yan etkilerden kurtulmak için yeterli miktarda uyuyun. Rahatlayın! Stres akneyi arttırabilir. Bol bol su için.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR