Saç bakımı için en iyi ve en etkili 19 saç bakım önerileri!

Silikon ile İnce Saçları Güçlendirin

İnce zayıf saçlar yaygın görülen bir şikayet olsa da çok az kadın sorunu çözmeyi bilir. Ağır nemlendiriciler saçınızı sadece gevşetir. Dimetikon veya siklometikon gibi silikon içeren ürünler kullanın. Bu malzeme saçınızı ince bir film ile kaplayarak yağlı görüntü olmadan dolgun saçlar sunar. Silikon saçınızı yıkadıktan sonra da kalır.

Sağlıklı Saçlar için Balık ve Fıstık Tüketin

Vücudunuz için sağlıklı olan yiyecekler daha güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşmanızı da sağlar. Somon ve fıstık tüketin! Protein ve omega-3 yağları kafa derinizi sağlıklı tutar. Yapraklı sebzeler, fasulyeler ve havuç da saçlarınızın için faydalıdır. Hızlı kilo verdiren diyetlere dikkat edin. Önemli besin maddelerini almazsanız saçlarınız kırılganlaşabilir veya dökülebilir.

Ilık Suyla Parlaklığı Koruyun

Sıcak su, doğal nemlendirici gibi davranan koruyucu yağları götürebilir. Ve saçınızın doğal parlaklığı kaybolur. Ancak bu soğuk suyla yıkanacağınız anlamına gelmez. Bunun yerine saçınızı ılık suyla yıkayın. Şampuanı masaj yaparak uygulayın ve kafa derinizi şımartın.

Kırıkları Proteinle Onarın

Eğer boya, renk açma ya da perma gibi sıcak işlemlerle saçınızı şekillendiriyorsanız, saçın koruyucu dış katmanına zarar verirsiniz. Sonuç ise “kırıklar”. Neyse ki hasarı onaracak saç ürünleri var. Protein içeren kremleri alın. Saç köküne nüfuz ederek kırık uçları onarırlar. Onarım sadece bir sonraki şampuana kadar kalacağı için düzenli olarak kullanın.

“Kızıl” Görüntüyü Elde Edin

Dolgun saç genlerinizle ilgilidir – ve saç şekillendirme tekniğiyle. Doğal kızıllar daha kalın saçlara sahipken sarışınlar daha ince saça sahiptir. Neyse ki renkten bağımsız olarak saçınıza hacim katabilirsiniz. Durulanmayan krem veya köpük kullanın ve ilk olarak saç köklerini kurutun. Saçlarınızı yukarı aşağıya sallayın ve ekstra hacim kazandırın. Eğer saçınızın çok ince teliyse, düşük ısıda kurutun.

Kepeği Yağlarla Tedavi Etmeyin

Kepek, omzunuza beyaz deriler düşse bile kuru ciltle ilgili değil. Bunun nedeni kafa derisindeki cilt sorunu. Kafa derisine yağ sürmek işi daha da kötüleştirir. En iyi çözüm eczaneden ya da dermatologdan alınacak ilaçlı şampuanlardır. Şampuanı uygulayın ve 5 dakika bekleyin. Daha sonra suyla durulayın. www.pembepanter.com/sac-bakimi-icin-en-iyi-ve-en-etkili-19-sac-bakim-onerileri

Güçlü Saç Kurutma Makinasından Kaçının

Güçlü saç kurutma makinası kullanmanın saç şekillendirme rutininizden birkaç dakika azaltmasını bekleyebilirsiniz. Ama tüketici raporlarına göre güçlü makinalar ve normal makinalar aynı sürede kurutma sağlıyor. Bazıları diğerlerine göre daha gürültülü olabiliyor. Grup, en pahalı makinaların en sessiz olduğunu bulurken en sesli makinaların da çim biçme makinası kadar gürültülü olduğunu buldu.

Saç Dökülmesini Azaltmak için Daha Az Fırçalayın

Günde 100 fırça darbesi efsanesine inanmayın. Çok fazla fırçalamak saçı koparır. Saç dökülmesi günde 50-100 tele kadar normaldir. Bunlar büyümeyi tamamlamış ve dinlenme aşamasındaki saçlardır. Normalde fazla saç kaybetmeyi önlemek için ucu yuvarlak plastik kapalı fırça kullanın. Asla ıslak saçı fırça değil tarakla tarayın.

Sıkı Toplu Saçlardan Kaçının

At kuyrukları ve örgüler kişisel tarzınızı göstermenin en iyi yolu. Ancak eğer çok sıkı olurlarsa saçınızı kırarak köklerine zarar verebilir. Sıkı bir toka takmak saçınızı bile dökebilir. Saçlarınızı her akşam açın! Uzun süre dayanacak örgü modellerinde kafa derisine yakın yeri gevşek bırakın. Eğer takma saç kullanıyorsanız üç ay sonra ara verin.

Markaların Cüzdanınızı Boşaltmasına İzin Vermeyin

Özel ürünlere para harcayarak ne kazanıyorsunuz? Tüketici raporu, 1.700 at kuyruğu üzerinde ürünleri test ederek pahalı şampuanlar ve ucuz şampuanlar arasında fark bulmadı. Hangi ürünü satın almalısınız? Yağlı, ince veya işlem görmüş gibi saç tipinize uygun şampuan ve kremleri tercih edin. www.pembepanter.com

Beyazları Kapamak için Hafif Renkler Kullanın

Yaşlandıkça saçımızın rengi değişmez. Saçımız zayıflar ve daha yavaş uzar. Bu da kesim sırasında daha kolay hasar görmesi anlamına gelir. “Olgun” saça uygulanan kimyasallar, hasardan kaçınmak için daha zayıf olmalıdır.

Kış Aylarında da Elektriklenmeyi Bastırın

Nem saçın elektriklenmesine neden olur. Ama hava kuruyken de statik elektrik oluşur. Yani elektriklenme kış aylarında da güneybatının çöl ikliminde de olur. Statik elektriği önlemek için krem kullanın. pH dengesine sahip şampuanlar da boyalı saçların elektriklenmesi giderebilir.

Dalgaları Fırçalamayın

Kıvırcık saçlar daha kolay kırılır, kurur ve hassaslaşır. Fırçalamak ya da taramak yerine dalgaları elinizle açın. Polimer içeren kremler saçı düzleştirir ve baş etmeyi kolaylaştırır. Etikette polivinilprrolidon yazdığına dikkat edin. Saç düzleştirici ürünleri çok fazla kullanmayın. Bunlar saçınıza zarar verebilir.

Ekstrem Renk Değişimlerinden Kaçının

Belki de her zaman sarışın olmak isteyen bir esmersiniz ya da koyu saç seven bir sarışınsınız. Ekstrem renk değişimlerinin saçınıza zarar verdiğini unutmayın. Bazı dermatologlar, doğal saç renginin üç ton çevresinde kalmayı öneriyor.

Saç Kurutma Makinasına Ara Verin

Saçınızı sıklıkla makinayla kurutmak saç dökülmesine neden olabilir. Kuruturken düşük ısı tercih edin. Daha ince saçlar ısıya karşı hassas olsa da kalın saçlara da bakmanız gerekir. Krem veya saç şekillendirme ürünü kullanarak saçınızı koruyun.

Saçı Güneşten Koruyun

Güneş ne saçınıza ne de cildinize nazik davranır. Güneşe maruz kalmak özellikle boyalı saçları kurutur. Geniş spektrumlu güneş koruması olan saç spreyi kullanın ya da güneşin en güçlü olduğu vakitlerde şapka takın. Saçları ucundan aldırmak uçların sağlıklı görünmesini sağlar.

Yüzmeden Önce Duş Alın

Havuza girmeden önce duş alarak ya da bone takarak klor hasarından kaçının. Saçınız ıslak olduğunda havuzdaki kimyasalları emmez. pH dengeli saç ürünü kullanmak da saçınızı korur.

Şekillendirmeye Ara Verin

Saçlarınızın daha iyi görünmesi için elinizden gelen en iyi şey hiçbir şey yapmamak. Toplamak, taramak, fırçalamak, kurutmak ve kimyasal işlemden geçirmek saç köküne zarar verir. Havluyla kurulamak bile zarar verir. Saçınızı nazikçe havluya sarın. Eğer saçınız hasar gördüyse bir süre şekillendirmeyin. Hasar gören saçlarınızın gittikçe sağlıklı saçlar çıkar.

Saçınızdaki Değişimlere Dikkat Edin

Güçsüz saç veya saç dökülmesi gibi ani değişimler, nadiren de olsa sağlık sorunlarını işaret edebilir. Bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Eğer ciddi bir değişim fark ederseniz dermatoloğa başvurun.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR