Adet Krampları şiddetli regl ağrısı ne demek?

Adet krampları, adet görmenin en yaygın ve en can sıkıcı parçasıdır. Ayın o zamanından önce veya tam o zamanında gelebilir. Birçok kadın rutin olarak bu ağrıyı çeker.

Bu krampları karnınızın alt bölümünde veya sırtınızda hissedersiniz. Hafif ila ciddi ağrı aralığında değişirler. Genellikle kızlar ilk defa adet gördükten bir ya da iki yıl sonra başlar. Yaşla birlikte daha az acılı hale gelir ve ilk bebekten sonra tamamen durabilir.

Doktorunuz bu krampları “dismenore” olarak adlandırabilir.

  • Semptomlar
  • Büyük ihtimalle tüm bu semptomları biliyorsunuz. Bazı semptomlar şu şekilde sıralanabilir:
  • Karnınızda acılı ağrı (bazı durumlarda şiddetli)
  • Karnınızda baskı hissetmek
  • Kalça, bel ve bacak içlerinde ağrı

Kramplar ciddi olduğunda şu semptomlar görülebilir: Mide rahatsızlığı, bazı durumlarda kusma, İshal

Nedenleri Nelerdir?

Adet krampları, kas olan uterus veya rahim kasılmaları nedeniyle ortaya çıkar. Eğer adet döngüsü boyunca çok güçlü kasılırsa yakında kan damarlarına baskı uygulayabilir. Bu da uterusa giden oksijeni kısa süreliğine keser. Ağrı ve kramplara ise bu oksijen eksikliği nedeniyle ortaya çıkar. www.pembepanter.com/adet-kramplari-siddetli-regl-agrisi-ne-demek

Ne Yapabilirsiniz?

Eğer adet kramplarınız hafifse aspirin ya da asetominofen, ibuprofen veya naproksen gibi ağrı kesiciler alın. En iyi rahatlama için kanama veya kramplar başlar başlamaz bu ilaçları almanız gerekir.

Sıcaklık da faydalı olabilir. Belinize veya karnınıza ısıtma petleri veya sıcak su şişesi koyun. Sıcak duş almak da ağrının bir kısmını rahatlayacaktır.

Aynı zamanda:

  • Gerekince dinlenmelisiniz.
  • Kafein ve tuz içeren yiyeceklerden uzak durmalısınız.
  • Sigara veya alkol kullanmamalısınız.
  • Belinize ve karnınıza masaj yapmalısınız.

Düzenli egzersiz yapan kadınlar daha az adet ağrısı çeker. Krampları engellemek için egzersizi haftalık rutininizin bir parçası haline getirin.

Eğer bu adımlar ağrıyı rahatlatmıyorsa, doktorunuza danışın. Aşağıda yer alan ilaçlara ihtiyacınız olabilir:

İbuprofen (normalde alabileceğinizden daha yüksek dozlar) veya diğer reçeteli ağrı kesiciler

Oral doğum kontrol hapları (Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar daha az adet ağrısı yaşar).

İkincil Ağrılı Adet

Birincil ağrılı adet, krampların döngünüz nedeniyle kaynaklandığını gösterir. İkincil ağrılı adet ise üreme organlarınızdaki sorunların kramplara neden olması durumunda doktorların kullandığı bir terimdir. Bu soruna birçok şey neden olabilir:

Endometriozis uterusa (rahim) giden dokunun vücudun herhangi bir yerinde bulunduğu bir durum. www.pembepanter.com

Pelvik enflamasyon hastalığı (PID), uterusta başlayan ve diğer üreme organlarına da yayılabilecek bir bakteri türünün neden olduğu enfeksiyondur.

Serviks daralması, yaralanma ya da menopoz sonrası düşük östrojen seviyeleri nedeniyle ortaya çıkabilir. Uterusun iç duvarlarında lifli tümör büyümesi olabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Eğer çok fazla veya normal olmayan adet kramplarınız varsa veya kramp 2-3 günden uzun sürüyorsa, doktorunuza başvurun. Nedeni ne olursa olsun adet krampları tedavi edilebilir. Bu nedenle doktora danışmanız gerekir.

Doktorunuz size semptomlarınızı ve adet döngünüzü soracaktır. Doktor, vajina ve serviksi görmek için spekulum adı verilen bir alet kullanacak ve pelvik muayene olacaksınız. Doktorunuz test için vajina sıvısı örneği alabilir veya parmağıyla uterus ve yumurtalık kontrolü yapabilir.

Eğer krampların nedeni adet değilse, doğru tedavi için farklı testler yaptırmanız gerekebilir.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR