Akdeniz diyeti 2019 yılının en iyi diyeti seçildi! Peki ama neden?

Evet 2018 yılında keto diyeti duyduk. Ama 2019 yılında sahne ışıkları Akdeniz Diyetine dönüyor.

Akdeniz diyeti, ABD’nin en iyi diyetleri listesinde üst sıralarda yer aldı (2018 yılında DASH diyetiyle kapıştı).

Ama Akdeniz Diyeti aslında yeni bir şey değil. 1960lardan beri hayatımızda. Büyük ihtimalle hepimiz sağlık faydalarını duyduk: uzun yaşam, kilo verme, hastalıkları önleme. Daha da önemlisi bu diyeti uzun süre takip etmek oldukça kolay. Akdeniz diyetiyle bilmeniz gereken her şey.

Akdeniz Diyet Nedir?

Diyet temelde Akdeniz Bölgesinde yaşayan ve kanser ve kalp hastalığı geçirme olasılığı daha az olan ülkelerdeki kişilerin yeme alışkanlığına dayanıyor. Bu diyetle kilo verebilirsiniz. Amerikan Tıp Dergisi, Akdeniz diyetinin kil vermek için düşük karbonhidrat diyetleri kadar faydalı olabileceğini buldu.

U.S. News’un belirttiği gibi Akdeniz diyeti, tek bir plan değil. Daha ziyade yaşam tarzı: Yeme planını izleyenler sağlıklı yağlar, fıstıklar, meyveler ve sebzeler tüketecek.

Akdeniz Diyetinde Neleri Yiyebilirsiniz?

Akdeniz diyeti en iyi Yunan salatasıyla açıklanabilir: domates, salatalık ve soğan yemeğin temelini oluşturur. Feta peyniri ve zeytin yağı da yemeği tamamlar. Ançüez de eklediğinizde sizden iyisi olmaz. www.pembepanter.com

Yemek düzeni meyve, sebze, tam tahıl, bakliyat, fasulye, fıstık ve zeytin yağını içerir. Balık, tavuk, yumurta, peynir ve yoğurt da önerilir.

Akdeniz diyetini izleyenler akşam yemeğinde bir kadeh kırmızı şarap içse de bu zorunlu değil. Diyet olmasına rağmen plana fiziksel aktivite de dahil edilir (U.S. News’a göre Akdeniz yaşam tarzının önemli bir parçası). Bu nedenle birkaç basamak çıkmaya ya da spor salonuna gitmeye hazır olun.

Akdeniz Diyetinde Neleri Yiyemezsiniz?

Akdeniz diyeti, besin grubunu tamamen kesen diyetlere göre daha hafiftir. Birçok şeyi yiyebilecek olsanız da Akdeniz diyetinde et, özellikle de kırmızı et ve tatlılar özel günlere saklanmalıdır. İşlenmiş gıdalar (pakette satılan tüm gıdalar), geleneksel olarak tüketilmez. www.pembepanter.com/akdeniz-diyeti-2019-yilinin-en-iyi-diyeti-secildi-peki-ama-neden

Diyet kısıtlayıcı olmasa da abartmadan kaçınmak için porsiyonları ve kalorileri ayarlamanız gerekir.  Kilo vermeyi amaçlıyorsanız zeytin yağı konusunda dikkatli olmak isteyebilirsiniz (bir çay kaşığı 80 kalori içerir).

Akdeniz diyetinin sağlık faydaları neler?

Akdeniz diyetinin 2019 yılının en iyi diyeti unvanını destekleyen birçok araştırma var. 2016 yılında yapılan ve NU-AGE projesiyle Brüksel’de sunulan bir çalışmaya göre bu diyet, gençlik iksiri içmeye en yakın şey. Araştırmacılar, Akdeniz tarz beslenmenin yaşlanmayla ilişkili C-reaktif protein seviyelerini azalttığını buldu. Osteoporoz olan katılımcılarda ise kemik kaybı oranını azalttı.

Lancet Diyabet & Endokrinoloji dergisinde yayınlanan başka bir çalışma, tip 2 diyabeti ya da kardiyovasküler hastalık riski olan 7.400 yetişkinden elde edilen beş yıllık verileri inceledi. İnsanlar üç gruba ayrılmıştır: Zeytin yağı takviyeli Akdeniz diyetini benimseyenler, fıstık takviyeli Akdeniz diyetini benimseyenler ve düşük yağlı kontrol diyetini benimseyenler.

Beş yıl içerisinde zeytin yağı takviyeli Akdeniz diyetini benimseyenler en fazla kiloyu vererek, yağ kısıtlamanın kilo kaybına veya kilo korunmasına yardımcı olmadığını göstermiştir.

Eğer 2019 yılında hem kilo vermenize yardımcı olacak hem hastalık riskini azaltacak yeni bir diyet arıyorsanız, Akdeniz diyetine şans verebilirsiniz.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR