Doğumdan sonra pelvik Sorunları nedir, neden oluşur?

Tebrikler! Doğumu tamamladığınız ve sonunda mutluluk nedeniniz geldi. Peki neden canınız acıyor?

Bazı kadınlar hastaneden çıktıktan sonra pelvis bölgesinde ağrı hisseder. Eğer sizde de bu durum varsa, pelvik kemik sorunu yaşıyorsunuz demektir.

Omurganın alt bölümünde yer alan pelvik bölge (veya pelvis), birden fazla kemikten oluşur. Bazı durumlarda doğum yapmak aşağıdaki tanımlandığı şekilde bu bölgede hasara yol açabilir. Pelvik kemik sorunları ağrılıdır. Ama genelde kendi kendine düzelir.

Kırık Kuyruk Kemiği

Kuyruk kemiği, omurganın en alt bölümünde yer alır. Eğer bebek doğum kanalında hızlı veya yanlış açıtla hareket ederse, kuyruk kemiğini zedeleyebilir veya kırabilir. Doktorun bebeği pensle doğurduğu durumlarda daha sık görülür.

Ağrı haftalar veya aylar sürebilir. Otururken, ayakta uzun süre durunca, banyoda veya cinsel ilişki sırasında ağrıyabilir.

Ağrıyı azaltmak için yöntemler vardır

Sıcak veya soğuk uygulayın. Buz torbası veya sıcak bir torba daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Yastık kullanın. Oturduğunuzda baskıyı azaltmak için kuyruk kemiğini destekleyen yastığın üstüne oturmak daha konforlu olabilir.

Farklı oturun. Oturduğunuzda öne eğilme yardımcı olabilir. Üstündeki baskı azalabilir.

İlaç almayı deneyin. NSAIDler (ibuprofen gibi) ağrı ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Eğer ağrınız ciddiyse doktor, anestetik veya steroit iğne yapabilir. İkisi de uzun dönemli rahatlama sağlayabilir.

Fizik tedaviye gidin. Derin nefes almak ve tuvalete gittiğinizde pelvik bölge kaslarını tamamen rahatlatmak gibi rahatlama yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Ameliyat olmak. Eğer üstünden uzun süre geçmesine rağmen ağrı azalmazsa, doktor kuyruk kemiğini ameliyatla tamamen almayı önerebilir. Genelde en son çare olarak uygulanır ve yaygın değildir. www.pembepanter.com/dogumdan-sonra-pelvik-sorunlari-nedir-neden-olusur

Pelvik Kemik Ağrısı

Eğer bebek doğum sırasında pelvik kemiğe baskı uyguladıysa, pelvisin ön kısmında iki kemik arasında boşluk yaratabilir. Bu kemikler, bağ doku adı verilen dokularla bir araya gelir. Genelde hamilelikte esnerler ve bu da pelvik kemik ağrısına neden olur. Doktor, buna pubik kaynaşma diyebilir. Bağ doku esnediğinde ve kemikler ayrıldığında şişme veya kanama olabilir.

Pelvik kemikler arasındaki boşluk ağrılı olabilir. Ağrı 3-8 ay sürebilir. Yürümek ağrı verebilir ve yürürken zorlanabilirsiniz. Aynı zamanda uzun süre oturunca veya ayakta durunca da ağrı olabilir.

Doktorunuza pelvik ağrıyı söyleyerek daha rahat hissetmeniz ve iyileşmeniz için öneriler alabilirsiniz. Kemikler ilk başlangıç noktasına dönmeyebilir. Ama birbirine yaklaşacaktır ve bu süreçte ağrı azalacaktır.

Ağrıyı azaltmak ve pelvisin iyileşmesine yardımcı olmak için:

İlaç alın. Doktor size naproksen (Aleve) veya asetaminofen (Tylenol) gibi NSAIDler yazabilir. Bunları kısa süreli kullanmanız gerekir. www.pembepanter.com

Destek kullanın. Doktor, kalçanızı saran ve pelvik kemiklerini birbirine yaklaştıran tel, kemer, kuşak veya başka bir cihazı takmanızı isteyebilir. Bunlar daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur.

Yatakta yatmak. Eğer ağrı çoksa veya yürümek zorsa, doktor yatarak dinlenmenizi önerebilir. Ama bu uzun dönemli bir çözüm değildir.

Hareket edin – ama çok fazla değil. Ayağa kalkar kalmaz, doktor yürümenizi ve aktif olmanızı isteyebilir. Ama kendiniz çok fazla zorlamayın. Eğer pelvik bölgeniz ağrıyorsa mola verin.

Fizyoterapiste gidin. Fizyoterapist,  kaslarını güçlendirmeyi ve ağrıyı azaltmayı öğretebilir.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR