Vajina mantar enfeksiyonu nedir? Vajinal mantar için tedavi yöntemleri

Vajinada mantar enfeksiyonu: Kendiniz mi tedavi etmelisiniz doktora mı gitmeli?

Birçok durumda vajina mantar enfeksiyonunu eczanede satılan ilaçlarla güvenli bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Aynı zamanda kaşınma, yanma ve diğer semptomları azaltmak için evde mantar enfeksiyonu tedavisi uygulayabilirsiniz. Doktora gitmenizi gerektiren üç durum dışında evde tedavi olabilirsiniz.

Evde Tedavi Ne Zaman Olur?

Eğer doktor size daha önce mantar enfeksiyonu olduğunuz söylediyse ve aynı semptomlar varda evde tedavi olabilirsiniz. Sadece mantar enfeksiyonu olduğundan emin olun.

Ayrıca kendinize şu soruyu da sormalısınız? Yeni bir partnerle cinsel birliktelik yaşadınız mı? Kaşınma, yanma ve vajina akıntısı gibi mantar enfeksiyonu semptomları, cinsel yolla bulaşan hastalıkların semptomlarını taklit edebilir.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Eğer aşağıdaki üç durumdan biri sizde varsa doktora gitmeniz gerekir.

İlk defa mantar enfeksiyonu olduysanız. Farklı tedavi gerektiren idrar yolu enfeksiyonu veya cinsel yolla bulaşan hastalık gibi daha ciddi bir durum olmaması için doktora başvurun.

Hamileyseniz. Eczanede satılan vajina kremleri de dahil olmak üzere tüm ilaçlar, hamilelik döneminde doktor onayından geçmelidir. www.pembepanter.com

Sık sık mantar enfeksiyonu oluyorsanız. Eğer yıl içerisinde dört veya daha fazla mantar enfeksiyonu geçirdiyseniz, “tekrarlayan vulvovajinal mantar” olabilirsiniz. Eğer bu hastalık varsa, 6 ay boyunca mantar karşıtı ilaçla tedavi olmanız gerekir. Sık oluşan mantar enfeksiyonu, aynı zamanda diyabet veya diğer tıbbi durumların işareti olabilir.

Eğer semptomlarınızla ilgili endişe duyuyorsanız veya farklı bir mantar enfeksiyonu yaşıyorsanız, doktora görünmek isteyebilirsiniz. Semptomlar rahatsız edici olduğu için bazı kadınlar kaşınma ve yanma hissini azaltmak için eczaneden alınabilen ilaçlar yerine reçeteli vajina kremi isteyebilir.

Evde Bakım için İpuçları

Mantar enfeksiyonunu önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler aynı zamanda tedavide de kullanılabilir. www.pembepanter.com/vajina-mantar-enfeksiyonu-nedir-vajinal-mantar-icin-tedavi-yontemleri

Asidofil Lactobacillus acidophilus (doğal, iyi bakteri) kültürü olan yoğurt tüketmek, mantar enfeksiyonunu ortadan kaldırabilir. Lactobacillus acidophilus takviyesi almak mantarı önlemeye yardımcı olabilir.

Giydiklerinize Dikkat Edin

Sıkı kıyafetlerden uzak durarak pamuklu iç çamaşırı giymek, vücudunuzun nefes almasına izin verir. Mantar en çok nemli ve sıcak ortamda çoğalır. Bu nedenle mantar enfeksiyonunu önlemek için kuru kalın ve havalandırın.

Reçetesiz tedavi Geçmişte deneyimlerinize göre mantar enfeksiyonu olduğunuzdan eminseniz, semptomlarınızı tedavi etmek için eczanede satılan ilaçları deneyebilirsiniz. Bu ürünler genelde kremler, çözünebilir tabletler veya vajinaya yerleştirilen fitiller şeklinde satılır.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR