Egzersiz öncesi içecekler kilo vermeye yardımcı olur mu?

Fit arkadaşınız işe yaradığını söylese de spor salonunda size katkı sağlayabilirler mi?

Teoride, popüler “egzersiz öncesi” içecekler, sağlık ve fitness topluluğunu kasıp kavuruyor: Bu içecekleri tükettiğinizde enerji seviyeniz artar ve egzersizi daha etkili bir şekilde yapabilirsiniz – belki de bu süreçte birkaç kalori daha fazla yakabilirsiniz.

Bu içecekler genelde suya karıştırılan toz karışımları olarak satılır ve egzersizden yarım saat önce tüketmeniz gerekir. Markalara göre değişse de bazı içecekler C, B vitaminleri gibi vitaminler ve beta-alanin, kreatin ve kafein gibi amino asitler içerir. Bu takviyeler, kasların yorgunluğa dayanmasına ve gücünü arttırmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Peki kilo vermeye yardımcı olabilirler mi?

Kısa cevap… belki. İlk olarak eğer içecekte kafein, kreatin veya karbonhidrat varsa, kaslarınıza daha fazla enerji sağlanır. Bu da daha sert çalışmanıza izin verir. Ulusal Güç ve Kondisyon Derneği baş bilim yetkilisi Carwyn Sharp’a göre yüksek yoğunluklu çalışma, dinlenme sırasında ve sonrasında daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. “Daha fazla enerjiye sahip olmanın gerçekten faydaları var”.

Enerji desteğinin kilo kaybına yansıyıp yansımadığı ise açık değil. 2018 yılında erkekler üzerinde yapılan çalışmalardan biri (egzersiz çalışmalarında cinsiyet önemlidir, bu nedenle sonuçlar kadınlar için farklı olabilir), egzersiz yapanların bir bölümün egzersiz öncesi takviye tüketmesini diğer bölümünün ise plasebo tüketmesini istedi. Takviyeler kreatin, beta-alanin, L-Tarurin, L-Leucin ve kafein içeriyordu. Egzersiz öncesi karışımı alanlar, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında sekiz günlük egzersiz programı sonunda ek vücut yağı kaybı yaşamadı. Ancak güç değerlerinde artış yaşandı. Bu veriye dayanarak, yazarlar takviyelerin uzun süre kullanılması durumunda sonuçların farklı olabileceğini söylüyor. Kilo vermek isteyenler sonuçların genelde bir haftadan uzun sürede görüldüğünü bildiği için bu sonuç mantıklı.

Uluslararası Tıp Bilimi Dergisinde yayınlanan başka bir çalışma, altı hafta boyunca egzersiz öncesi takviye kullanan erkekleri ve kadınları inceledi. Egzersiz sırasında enerji seviyelerinin ve odaklarının arttığını bildirseler de katılımcıların vücut kompozisyonlarında değişim yaşanmadı. www.pembepanter.com/egzersiz-oncesi-icecekler-kilo-vermeye-yardimci-olur-mu

Ancak spor salonunda hafif bir yardım gerektiğinde bu her şeyin boşa olduğu anlamına gelmez. En iyi seçenek eski yöntemlerden biri olabilir: kahve.

Fitness uzmanı Chris Ryan, geleneksel kahvenin en iyi enerji arttırma yöntemi olduğunu söylüyor. (Sade kahveden bahsediyor – kalori yakmayı engelleyen şeker veya süt içermeyecek.)

Kahve metabolizmayı destekleyerek daha hızlı koşmanıza veya daha ağır kaldırmanıza (yüzde 2-4 daha fazla) yardımcı olabilir. Küçük boy kahve için ve bunu egzersizden 30-60 dakika önce yapın. Bu rakamlar küçük görünse bile uzun vadede faydalı olacaktır. Ryan şunları söylüyor, “Eğer kendimi biraz daha zorlarsam, daha fazla kalori ve yağ yakabilir ve daha güçlü olabilirim. Tüm bu küçük adımlar zamanla üst üste eklenir”.

Aslında Uygulamalı Fizyoloji Dergisinde yer alan bir çalışma, egzersizle birlikte kahve tüketmenin sadece egzersize göre 60 kalori daha fazla yaktığını gösterdi. Ayrıca katılımcılar, kafeinle güç aldıkları seansların daha keyifli olduğunu bildirdi. www.pembepanter.com

Tabi eğer sade kahveyi sevmiyorsanız, egzersiz öncesi içecekler daha iyi bir seçenek olabilir. Hangisini seçerseniz seçin, önemli olan tutarlı olmaz. Amacınız ne olursa olsun, takviyeler spor salonunda harcadığınız çabanın yerine geçmez.

Güvenlik için Sharp bu içecekleri almadan önce herkesin yeterli araştırmayı yapmasını öneriyor. “Uygun” olarak yazılsa bile formül içerdiği tüm malzemeleri listelemeli ve her porsiyonda ne kadar olduğunu söylemeli. Eğer üründe yer alan malzemelerden birini bilmiyorsanız, bu içerik kolay bir şekilde aranabilmeli. Sharp, “vücudunuza girenleri bilin,” diyor.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR