Dünyada en güçlü pasaporta sahip ülkeler hangileri?

Singapur, sadece Çılgın Zengin Asyalılar filminde rolünden çok daha fazlası için takdir edilebili, ülkenin pasaportu dünyanın en güçlü pasaportu olarak kabul görüyor.

Sıralama, 193 Birleşmiş Milletler üyesi ülke ve altı bölgeden veri toplayan online bir araç olan Pasaport Endeksiyle belirleniyor. Endeks, küresel finansal danışmanlık firması Arton Capital sponsorluğunda hazırlanıyor. En değerli pasaportları her yıl yayınlayan liste, vizesiz seyahat imkanı sunan pasaportlara göre ülkeleri sıralıyor.

Singapur, 166 vize skoruyla “güç sıralamasında” 1 numaralı ülke olarak yer alıyor. Singapur pasaportu, 127 ülkeye vizesiz giriş sağlarken 29 ülke kapı vizesi istiyor ve 32 ülke tüm durumlarda vize istiyor.

Singapur’un listenin başına yer alması sürpriz değil. Bu şehir devleti, Şubat ayında yayınlanan 2017 listesinde Güney Kore’nin hemen ardından ikinci sırada yer almıştı. Bu yıl Güney Kore 165 vizesiz giriş skoruyla 2’nci sıraya geriledi.

ABD, Finlandiya, Almanya, Danimarka ve diğer Avrupa ülkeleri de 165 puanla 2’nci sırada yer alıyor. www.pembepanter.com/dunyada-en-guclu-pasaporta-sahip-ulkeler-hangileri

Güney Kore ve Singapur, 1 ve 2 numarada yer alan tek Asya ülkesi olurken Japonya ise İtalya, Fransa ve Kanada ile 3’üncü sırayı paylaşıyor.

Geçtiğimiz senenin listesi, Güney Kore ve Singapur’un listenin en üst sırasında yer almasıyla etkiledi. Arton Capital kurucusu ve başkanı Armand Arton, değişimleri Asya ülkelerinin görüşlerinde yaşanan evrime bağlı olduğunu ifade etti. Arton Şubat ayında yaptığı açıklamadan, “bu, artan küresel saygıyı ve Asya ülkelerinin sunduğu güveni ifade ediyor” dedi. www.pembepanter.com

Singapur’un küresel pasaport sıralamasında üst sıralarda yer alması varlık olarak büyümesiyle paralel. Dünyadaki varlık verilerini sıralayan bir firma olan WealthInsight, geçtiğimiz Mayıs ayında Signgapur’un dünyadaki milyoner açısından en yoğun altıncı ülkesi olduğu söyledi. Singapur’da yaşayan her 34 kişiden biri milyoner. WealthInsight aynı zamanda şehir devletinin milyoner yoğunluğunun geçtiğimiz yıl %2,9 arttığını söyledi.

Ancak ülkenin varlık durumu pasaportun gücüyle doğru orantılı olmak zorunda değil. WealthInsight’ın listesinde 1’inci sırada ye alan (ve her üç kişiden biri milyoner olan) Monako, Pasaport Endeksinde 155 skoruyla 11’inci sırada.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR