Her Zaman Dakik Olan Kişilerin 12 Alışkanlığı

Dakik olmayı öğrenmek, yetişkin olmanın temel parçasıdır. Ancak hayat her zaman size engel olabilir ve bu süreçte gecikmek pek de zor olmaz. Yine de aramızda zamanlarını doğru ayarlayan kişiler var.

Peki bunu nasıl yapıyorlar? Bir yerlerde giderken zamanında orada olmayı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız kronik olarak dakik olanların 12 alışkanlığına göz atın.

1. Kendilerine tampon bölge yaratıyorlar

Normalde 10 dakikada gidilen bir yere 10 dakikada gitmek yerine, dakik insanlar yolda geç kalmalarına neden olabilecek faktörleri hesaba katıyor. Lastik patlaması, trafik kazası ya da trenin gecikmesi hepimizin başına gelebilir. Ama dakik insanlar tüm bu olasılıkları göz önünde bulundurur.

2. Zamanın ötesinde organize olurlar.

Uçlarda yaşamak teoride iyi olsa da zamanında bir yerlerde olmak istiyorsanız zorlayıcı olabilir. Kapıdan çıkmadan önce ne giyeceğinizi düşünüyorsanız ya da araba anahtarlarını arıyorsanız, bunlarla son dakikada uğraşmanın geç kalmanıza neden olacağını biliyorsunuz demektir. Eğer önceden organize olduysanız ve anahtarlarınız hazırsa, geç kalma olasılığınız azaltır.

3. Gecikmeleri kontrol ederler

Dakik olma şansınızı arttırmanın yöntemlerinden biri gecikmenize neden olabilecek şeyleri kontrol etmek. Eğer bir yolda inşaat çalışmasını olduğunu ya da istasyon yenilemesi nedeniyle trenin bir durakta durmayacağını biliyorsanız, bu engelleri düşünerek seyahat sürenize ekleyebilirsiniz. Tüm gecikmeleri planlayamasanız da en azından varacağınız yere daha sorunsuz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

4. Her şeyi planlarlar

Randevu ve etkinlik saatlerini yazmaları gizlice yaklaşmayacaklarını gösterir. Dakik insanlar savunmasız yakalanmaktan ve acele plan yapmaktan kaçınır. www.pembepanter.com/her-zaman-dakik-olan-kisilerin-12-aliskanligi

5. Bekleme sürelerinden hoşlanırlar

Gelen ilk kişinin siz olması, kendi kendinize geçireceğiniz zamana alışkın olduğunuzu gösterir. Bu sürede ister kitap okuyun ister e-postalarınıza cevap verin, dakik bir insansanız diğer insanları beklerken kendinize ayıracak zamanınız olduğunu bilirsiniz. Biraz erken gelmek için iyi bir motivasyon kaynağı değil mi?

6. İyi uyku hijyenine sahiplerdir

Sabahın ilk saatlerinde randevular, uykuyu seven insanların favorisi değildir. Birkaç saatlik uykuyla bir yere gitmek zor olur. Bu nedenle düzenli uyumak, dakik insanların dağınık olmasını engeller.

7. Yedek alarm ve hatırlayıcı kurarlar

Birçok insan (ben de dahil olmak üzere), alarmları içeren teknik zorluklar nedeniyle geç kalkma kabusları yaşar. Telefonun alarmını yanlışlıkla sabah yerine akşama kurmak ya da şarjın bitmesi uyuyakalmanız neden olabilir. Bu durumdan kaçınmanın en iyi yolu, cep telefonu ve dijital saat gibi birden fazla cihazı kurarak yedekleme yapmaktır.

8. Geciktirmekten kaçınırlar.

İşleri son dakikaya bırakmak, bir şeylerin sıkışacağını gösterir. Aceleniz olduğunda dağınık olabilirsiniz. Programa sadık kalmak ve etkin ve sorumlu bir şekilde zamanınızı yönetmek, dağınıklığa neden olan son dakika paniğini engellemeye yardımcı olur.

9.  Alarmlarını iki kere kontrol ederler.

İki kere düşün bir kere söyle. Alarmlarını doğru bir şekilde kurduklarına güvenmek yerine dakik insanlar hata yapmadıklarından emin olmak için alarmlarını iki kere kontrol ederler.

10. Erteleme düğmesine basmazlar

Erteleme düğmesi tehlikeli olabilir. Kalktığınız zamanı ertelemek, daha fazla uyumanıza ve dağınık olmanıza yol açabilir. Bunun olması riski yerine, her zaman zamanında gelen insanlar, uykudan kaçınır ve çıkmak için hazırlanır. www.pembepanter.com

11. Hatalarını düzeltirler

Birçok kişi, dakik olanlar bile, hayatlarında en az bir şeye geç kalmıştır. Kronik olarak dakik olma ve kronik olarak dağınık olmanın arasında fark, dakik olanların hatalarından ders çıkarması ve davranışlarını düzeltmesidir. Eğer otobüs 10 dakika geç geldiği için bir yere geç kalırlarsa, gelecekte kendilerine daha fazla ek süre vermeleri gerektiğini öğrenirler.

12. Dakik olmanın önemini anlarlar.

Düşünceler eylemleri etkiler. Birinin gecikmesinden dolayı hayal kırıklığı yaşamak veya birinin dağınıklığının sonuçları yaşamak, dakik olmanın ne kadar değerli olduğunu öğretir. İnsanlar geç kalmanın

sorun olduğu hakkında ve geç kalmanın olumsuz etkileri söylenirse, karşılarındaki kişi için zamanında gelmek daha kolay bir görev haline gelir.

Bu gönderi orijinal olarak Farygodboss’ta yayınlanmıştır. Kadınlar için en büyük kariyer topluluğu olan Fairygodboss, milyonlarca kadına kariyer bağlantısı imkanı, topluluk tavsiyeleri ve şirketlerin kadınlara nasıl davrandığı hakkında zor bulunan bilgileri sağlıyor.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR