Ergenlerin çoğu telefon bağımlısı ve çok vakit geçirdiğini düşünüyor!

Yeni yayınlanan Pew raporuna göre ergenlerin telefonla geçirdiği zaman sadece ebeveynleri endişelendirmiyor.

ERGENLERDE BU KONUDA ENDİŞELİ!

Ergenlerin yarısından fazlası (%54), telefonlarıyla çok vakit geçirdiğini düşünüyor Kızlar daha çok sosyal medyada vakit geçirirken erkekler ise video oyunu oynarken çok zaman harcadıklarını söylüyor.

Rapor, Mart ayında yapılan iki anket çalışması sonucu oluşturuldu. Anketlerden birine 13-17 yaş arasında 750 ergen katılırken diğer ankete de 1.000 ebeveyn katıldı. Sonuçlara göre, ergenlerin %95’inin kullandığı akıllı telefonlar etrafında optimalden uzak davranışlar gelişiyor. Ergenlerin %45’i, uyanır uyanmaz telefonlarındaki bildirim ve mesajları kontrol ettiklerini söyledi. %30’dan fazlası ise telefonları dikkatlerini dağıttığı için odak noktalarını kaybettiklerini söylediler. Kızların neredeyse yarısı (%49), telefonları olmazsa gergin hissettiklerini söyledi.

Aynı zamanda ekranda çok fazla vakit geçirdiklerinin farkında olduklarını da söylediler. Ergenlerin %17’si, telefonları yanlarında olmadığında mutlu ve rahatlamış hissettiklerini söyledi. Yarısından fazlası (%52) ise mobil telefon kullanımlarını azaltmak için adımlar attıklarını ve hatta sosyal medya kullanımı (%57) ve video oyunu oynama (%58) sürelerini sınırlamaya çalıştıklarını söylediler. Ebeveynlerin neredeyse üçte ikisi, çocuklarının ekranda geçirdiği süre konusunda endişeleniyor ve yarısından fazlası sınırlar koydu.

EKRAN BİLGELİĞİ

Çocukların Dijital Dünyada Gelişmesine (ve Hayatta Kalmasına) Yardım Etmek kitabının yazarı Devorah Heitner’e göre bu umut vaat ediyor. Heitner’e göre sosyal medya kullanımının hayatınızdaki etkilerine bakmak, miktarı ölçmekten daha etkili. Bir önceki çağda ev telefonundan konuşan ergenler için sosyal medyada çok fazla zaman geçirmek çok da farklı olmayabilir. “Ama eğer sosyal medya veya video oyunu oynamak zihinsel sağlığı, uykuyu veya ilişkileri etkiliyor, o zaman değişim yapmayı düşünme zamanınız gelmiş demektir”.

Oldukça güçlü ve etkili iletişim, bilgi, eğlence cihazını yanımızda taşımanın genç zihinlere etkisini söylemek için henüz erken olsa da herkes Heitner kadar optimist değil. Akıllı telefon, uygulama ve internet sitesi geliştiren ve iyileştirenler bile bu konu hakkında değişen düşüncelere sahip. www.pembepanter.com/ergenlerin-cogu-telefon-bagimlisi-ve-cok-vakit-gecirdigini-dusunuyor

Yine de çalışmaya göre ebeveynlerin %72’si bazen çocuklarının başını ekrandan kaldırmanın zor olduğunu söylese de ergenlerin yarısından çoğu ise ebeveynleri telefon kullanırken onlarla konuşmanın zor olduğunu söylüyor. Ayrıca ebeveynler telefonlarına gelen mesaja hemen cevap verme yükümlülüğünü ergenlerden daha fazla hissediyor. Ayrıca, iş günü boyunca ebeveynler çocuklarına göre daha çok telefonla haşır neşir oluyor. www.pembepanter.com

Heitner’e göre ailelerin yapıcı ve suçlayıcı olmayan bir şekilde daha az dikkat dağınıklığı yaratma konusunda tartışması gerekiyor. “Dikkat dağınıklığı sorununu birlikte ele alın.” “En önemlisi ise kimsenin suçlu hissetmemesi veya savunmaya geçmemesi.” Eğer bu konuda bir değişiklik yapılacaksa, herkesin telefonunu atmak gibi radikal değişimler yapmayın. Sadece telefonu yatak ucundan kaldırın. Heitner, “her seferinde küçük bir alışkanlığı değiştirin,” diyor. “Tüm araştırmalar en etkin yöntemin bu olduğunu söylüyor.”

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR