İdrar yolu enfeksiyonu nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Eğer idrar yolu enfeksiyonu olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuza semptomlarını söyleyin ve idrar testi yaptırın. Başka testler de yaptırmanız gerekebilir.

İdrar analizi, idrarınızdaki beyaz kan hücresi, kan ve bakteri sayısına bakar. İdrar kültürü ise hangi bakterinin enfeksiyona neden olduğunu anlamak ve doğru antibiyotikleri anlamak için gerekli bir testtir.

İKİ TÜR İDRAR YOLU ENFEKSİYONU VARDIR!

Basit ve karmaşık; Basit idrar yolu enfeksiyonu, normal idrar yolu olan sağlıklı kişilerde görülür. Karmaşık idrar yolu enfeksiyonu ise normal olmayan idrar yolu olan kişilerde ya da enfeksiyona neden olan bakterilerin antibiyotikle tedavi edilmediği durumlarda ortaya çıkar. İYE olanların çoğu karmaşık türü olur.

Eğer size de karmaşık idrar yolu enfeksiyonu varsa, doktorunuz ek testler yapmak ve neden idrar yolu enfeksiyonu olduğunuzu anlamak için size üroloğa yönlendirebilir. Bu durumda aşağıdaki testler yapılabilir:

KAN TESTLERİ

  • İdrar yolunu gösteren röntgen, CT, MR veya ultrasın
  • Doktorun mesaneye bakmak için üretradan ince uzun bir cihaz soktuğu sistoskopi

Doktorun idrar sistemini daha iyi görmesini saplamak için boyar maddeyle röntgen çektiği intravenöz pyelogram Bu işlem nadiren yapılır. Eğer basit idrar yolu enfeksiyonu varsa bu testlere gerek olmaz. Eğer hamileyseniz ve idrar yolu enfeksiyonu olduysanız, hamileliğinizde soruna neden olmaması için hemen doktora başvurun.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU TEDAVİSİ

İdrar yolu enfeksiyonlarının çoğuna bakteriler neden olur. Eğer sizde de durum bu şekildeyse antibiyotik almanız gerekir. Basit mesane enfeksiyonu olan genç kadınlar birkaç gün süren antibiyotik kullanabilir. Eğer semptomlarınız geri dönerse, diğer sorunları elemek için daha fazla test yaptırmanız gerekebilir.

Enfeksiyona neden olan bakteri türüne, ne kadar süredir idrar yolu enfeksiyonu olduğunuza veya enfeksiyonunun ne kadar süre geçmediğine göre antibiyotikleri daha uzun süre kullanmanız gerekebilir. Erkekler eğer enfeksiyon prostatta ise birkaç hafta boyunca antibiyotik kullanabilirler. Bu kullanım, enfeksiyonunun ciddi bir soruna yol açmaması için önemlidir. www.pembepanter.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-nedir-belirtileri-ve-tedavi-yontemleri

Reçetedeki ilaçları almanız ve talimatları izlemeniz gerekir. Eğer sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz. Ayrıca bakterileri idrar sisteminizden atmak için bol miktarda su tüketmeniz gerekir. www.pembepanter.com

Eğer idrar yolu enfeksiyonu ağrıya neden oluyorsa bu durumda ağrı için ilaç kullanabilirsiniz. Antibiyotik kullandıktan sonra semptomlarınız geçmiyorsa başka testler yaptırmanız gerekebilir.

İdrara çıktığınıza mesane ağrısı ve gene ağrı yaşıyorsanız, mesane ve üretra hassasiyetini azaltmak için mesane anestetik ilacı kullanabilirsiniz. Kullandığınız mesane ağrı ilacına göre idrarınız kırmızı, turuncu veya mavi bile olabilir.

AMELİYAT

Ameliyata ihtiyaç duyma olasılığınız azdır. Eğer idrar yolu enfeksiyonu anatomik bir sorun nedeniyle oluyorsa ameliyat gerekebilir.  Ya da böbrek taşı veya prostat büyümesi gibi durumlarda da ameliyat gerekebilir.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR