Kadınlar için 18 utanç verici güzellik sorusu!

Neden Tek Kaşlıyım?

Kızların kaşlarının arasında kıl çıktığı sır değil. Genellikle bu kıllar aileden gelen zararsız kıllardır. (Selam Anne!) Cımbızla ya da iple alarak birkaç hafta temiz gezebilirsiniz. Dudak ve çene için yüze uygun kremler kullanılabilir. Ancak gözlerinizden uzak tutun. Lazer epilasyon ve elektroliz ise uzun dönemli çözümlerdir.

Selülitten Kurtulmak Mümkün Mü?

Neredeyse her kadına pürüzlü cilt olur. Selülit, cildin altında yer alan normal yağ tabakasıdır. Kasları çalıştırmak daha az görünmesini sağlayabilir. Doktorlar özel selülit kremlerinin etkisinden emin değil. Şort giymeden önce hızlı bir çözüm istiyorsanız bronzlaştırıcı kullanın. Selülit koyu ciltte daha az fark edilir. Kozmetik prosedürler de başka bir çözüm olarak karşımıza çıkar.

Neden Sürekli Kızarıyorum?

Birçok insan özellikle utandıklarında kızarır. Ama yanaklarınızda, alnınızda veya çenenizde olan kızarıklığın nedeni gül hastalığı olabilir. Bu durumda dermatoloğa gitmeniz gerekir. Yardımcı olabilecek ilaçlar ve kremler var. Her gün geniş spektrumlu güneş kremi kullanın. Güneş ışınları gül hastalığını tetikleyebilir. Nadiren de olsa kızarma ve kalp atışlarının hızlanması anksiyete bozukluğundan kaynaklanabilir. Eğer iş veya özel yaşamınıza zarar veriyorsa doktorunuza başvurun.

Henüz Griler için Gencim!

Eğer 40 yaşın altındaysanız ve saçlarınızın yarısı beyazsa, “erken beyazlama” yaşıyorsunuz demektir. Nadiren de olsa bu durum, tiroit veya pigment bozukluğunu işaret edebilir. Birçok durumda ailenizden gelen erken yaşlanma genleriyle ilgilidir. En kolay çözüm saçlarınızı boyamaktır. Eğer beyazlarınızı benimsemek istiyorsanız, renk açılmasını önleyen şampuanlar var. Erken beyazlama erken yaşlanacağınız anlamına gelmez.

Neden Popomda Sivilce Var?

Büyük ihtimalle yok. Saç folikülü iltihabı olan folikülit olabilse de küçük beyaz veya kırmızı şişkinlikler büyük ihtimalle keratzo pilaristir. Bu, sırtınızda, yanaklarınızda, kolun üstünde bacaklarda çıkabilen zararsız bir cilt sorunudur. Sorun uzun yıllar sürebilse de genelde 30 yaşında son bulur. Günde birkaç kere nemlendirici uygulamak faydalı olabilir.

Çatlaklarım Nasıl Oldu?

Hamilelik, kilo alma veya normal büyüme çatlak oluşumuna neden olabilir. Bu çatlaklar genellikle yara türüdür ve kırmızı renkle başlayarak beyaz renge dönüşebilir. Genelde karın, bacak, kalça, meme ve bel bölgesinde olur. Kimyasal peeling veya lazer ile azaltılabilir. Ancak kremler ve losyonlar yardımcı olmaz.

Neden Nefesim Kokuyor?

Günde iki kere dişlerinizi fırçalayıp diş ipi kullansanız bile ağzınızda kötü bir tat olabilir – bu kötü kokan nefesi işaret eder. Diş eti hastalıkları, reflü, ağız kuruluğu ve sinüs enfeksiyonu bile neden olabilir. Büyük ihtimalle sorun beslenmenizden kaynaklanıyordur. Diş macunu soğan ve sarımsakla mücadele edemez. Bu yiyeceklerden kaçınmanın faydalı olup olmadığına bakın. Eğer faydalı olmazsa dişçinize gidin.

Batıkları Geçirebilir Miyim?

Batıklar, jiletle tıraş edilmekten kaynaklı cildin altına uzayan kıllardır. En iyi yol jileti bırakmaktır. Akıllı tıraş alışkanlıkları bunları engeller. İlk olarak sıcak duş alın. Kalın tıraş jeli ve keskin, tek bıçaklı jilet kullanın. Kıl çıkma yönünde tıraş olun. Tüy dökücü kremler ve lazer tedavileri de diğer seçenekler arasında yer alır.

Dişlerim Neden Koyu Renkli?

Kahve, çay, kola veya kırmızı şarap içiyorsanız cevabınızı aldınız. Sigara içmek ve bazı ilaçlar da renk değişimine neden olabilir. İlk olarak düzenli olarak dişinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın. Diş beyazlatma sistemleri de yardımcı olabilir. Bunları eczanede ya da dişçinizde bulabilirsiniz. www.pembepanter.com/kadinlar-icin-18-utanc-verici-guzellik-sorusu

Nasılı Ayaklarımı Nasıl Yumuşatabilirim?

Birçok insanın topuğuna ve ayaklarının kenarında nasır çıkar. Ayakların bu bölümündeki kalın deri tabakası, yürüme kaynaklı baskıya karşı ayağınızı korur. Ama açık ayakkabılardan sarı renkli derinin görünmesi çok hoş olmayabilir. Ayaklarınızı sıcak suya daldırın ve ölü deriyi atmak için ponza taşı kullanın. Glikolik asit losyonları ve kremleri nasırın yumuşamasına yardımcı olur.

Neden Tırnaklarım Ayrılıyor ve Kırılıyor?

Eğer elleriniz sürekli su ile temas ediyorsa ve güçlü bir sabun kullanıyorsanız, tırnaklarınız kırılabilir, soyulabilir ve hassaslaşabilir. Bulaşık yıkarken nemlendirici kullanın ve eldiven giyin. Biyotin tabletleri de (günde 5.000 mikrogram), tırnaklarınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Eğer tırnaklarınızın rengi değişiyorsa ve kırılıyorsa, mantar enfeksiyonu olabilir. Bu durumda enfeksiyonu tedavi etmek için reçeteli ilaç ya da oje kullanmanız gerekebilir. Orijinal (amber renkli) Listerine, tırnak mantarını azaltmaya yardımcı olur.

Neden Çok Terliyorum?

Terlemek vücudunuzu soğutur. Eğer sakin bir şekilde otururken terliyorsanız, doktorunuza danışın. Bunun nedeni hiperdirosiz olabilir. Zararsız olsa da can sıkıcı olabilir çünkü koltuk altlarınızın, avuç içlerinizin ve ayak tabanlarınızın terlemesine neden olur. Tedavi seçenekleri arasında anti-perspirantlar, ilaçlar ve Botox yer alır. www.pembepanter.com

Yardım Edin, Saçlarım Dökülüyor!

Kadınlarda saç dökülmesi sandığınızdan daha yaygındır.. Kadınların %40’ı saç dökülmesi yaşar. Yaygın nedenleri ise hormonlar, tiroit sorunları, hamilelik ve bazı ilaçlardır. Doktor, kafa derisine sürülen ilaçlı krem ya da hormon sorunlarını ele alan ilaçlar yazabilir.

Neden Ayaklarım Kokuyor?

Düzenli olarak yıkansanız bile ayak kokusu inatçı olabilir. Ayakların taban kısmı, kokuya neden olan bakterilerin favori yeridir. Bakteri ve ter karışınca ayak kokusu ortaya çıkar. Ayaklarınızı kuru tutun ve terletmeyen ayakkabı giyin. Çoraplarınızı her seferinde yıkayın. Hala ayakkabılarınız kokuyor mu? Koku giderici deneyin.

Çatlak Dudaklarımı Nasıl Yumuşatabilirim?

Soyulan dudaklar için kuru havayı suçlayın. Cildinizin çatlamasına neden olarak hassaslaştırabilir. Dudaklarınızı yalamayın  daha fazla çatlamasına neden olur. Bunun yerine petrol ürünü, hintyağı otu veya Shea yağı ile üretilen dudak kremi kullanın. Nemi içeriye hapsederek dudaklarınızı koruyun. SPF 30 olan ürünleri tercih edin. Güneş ışınları dudaklarınıza daha fazla zarar verebilir.

Neden Örümcek Damarlarım Var?

Öğretmen, hemşire ya da satış danışmanı mısınız? Bu gibi işlerde çalışan kadınlar daha fazla ayakta kalır ve örümcek damarları geliştirir. Obezite, hamilelik ve genetik de riski arttırır. Örümcek damarlar genelde tedaviye ihtiyaç duymasa da görüntü çekici olmayabilir. Doktor tarafından damar görüntüsünü azaltmak için damarlara tuz veya şeker solüsyonu enjekte etmeyi içeren skleroterapi seçeneklerden biridir. Genelde 6 hafta arayla birkaç seans gerekir. Her tedaviden sonraki bir ya da iki hafta boyunca destek çorapları önerilir. Destek çorapları, örümcek damar görüntüsünü önlemeye yardımcı olur.

Et Benlerim Beni Endişelendirilmeli Mi?

Et beni boyun, göğüs, sırt, koltukaltı ve kasık/üst bacak boyunca çıkan küçük yuvarlak dokulardır.  Aşırı kilolu ve yaşlı insanlarda sıklıkla görülür. Genelde rahatsız edici olsa da et benleri tehlikeli değildir. Eğer görüntüsünden memnun değilseniz, dermatologlar dondurma, kesme veya yakma ile et benlerin alabilir.

Boynum Neden Hızlı Yaşlanıyor?

Eğer hızlı kilo verdiyseniz, boyun bölgenizde deri sarkması olabilir. Yaşlandıkça deriniz incelir, kolajen kaybı yaşarsınız, kaslarınız gevşer ve gıdınız çıkabilir. Tüm bunlar boyun kırışıklığına neden olur…ve boynunuz yüzünüzden daha yaşlı görünür! Güneşten kaçınarak ve her gün güneş kremi kullanarak yaşlanma işaretlerini yavaşlatın ve tersine çevirin. Botox, harici uygulanan retinoid kremler, lazer ve geniş bant ışık cihazları da yardımcı olabilir. Daha dramatik değişimler için boyun kaldırma operasyonu tercih edilebilir.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR