İdeal sağlık için yememiz gereken süper gıdalar nelerdir?

Gıda mı Takviye Mi?

Bağışıklık sisteminize iyilik yapın ve daha fazla meyve ve sebze tüketin. Meyve ve sebzeler antioksidan adı verilen ve sağlığınız için faydalı besin maddeleriyle dolu.

Beslenmenize daha fazla meyve ve sebze ekleyin. Sağlığınıza faydalı olacak. Bazı yiyecekler, antioksidan açısından diğer yiyeceklere göre daha yüksektir.

Üç ana antioksidan vitaminleri ise beta karoten, C vitamini ve E vitaminidir. Bunları renkli meyve ve sebzelerde özellikle de mor, mavi, kırmızı turuncu ve sarı renkte olanlarda bulacaksınız.

Beta karotenler ve diğer karotenoidler: kayısı, kuşkonmaz, pancar, brokoli, kavun, havuç, mısır, yeşil biber, lahana, mango, turp ve kara lahana, nektar, şeftali, greyfurt, balkabağı, kabak, ıspanak, tatlı patates, mandalina, domates ve karpuz.

C vitamini: yemişler, brokoli, Brüksel lahanası, kavun, karnabahar, greyfurt, balsıra, lahana, kivi, mango, nektar, portakala, papaya, sultani bezelye, tatlı patates, çilek, domates ve kırmızı, yeşil ve sarı biber. www.pembepanter.com/ideal-saglik-icin-yememiz-gereken-super-gidalar-nelerdir

Vitamin E: brokoli (haşlanmış), avokado, pazı, hardal ve turp, mango, fıstık, papaya, balkabağı, kırmızı biber, ıspanak (haşlanmış) ve ay çekirdeği.

Ayrıca aşağıdaki yiyecekler de antioksidan açısından zengindir:

  • Kuru erik
  • Elma
  • Kuru üzüm
  • Erik
  • Kırmızı üzüm
  • Yonca Filizi
  • Soğan
  • Patlıcan
  • Fasulye

Sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak diğer antioksidanlar ise:

Çinko: istiridye, kırmızı et, tavuk, fasulye, fıstık, deniz ürünleri, tam buğday, güçlendirilmiş kahvaltılık gevrekler (çinko eklenip eklenmediğine bakın) ve süt ürünleri.

Selenyum: Fıstık, ton balığı, et, tavuk, güçlendirilmiş ekmek ve diğer tahıl ürünleri.

Pişirme önerisi: Antioksidanlardan en çok faydayı sağlamak için bu gıdaları çiğ veya buharda pişmiş olarak tüketin. Çok fazla pişirmeyin veya haşlamayın. www.pembepanter.com

Gıda mı Takviye Mi?

Gıdalar farklı besin maddelerini içerir ve hepsi birlikte çalışır. Takviyelerde aynı karışım bulunmaz.

Beslenme düzeninizde yeterli meyve ve sebzeyi alamıyorsanız, minerallerle birlikte multivitamin kullanmayı düşünebilirsiniz.

Ama büyük ihtimalle ihtiyacınız olanı beslenme düzeninizden alacaksınız. Eğer doğru yolda olup olmadığınızı kontrol etmek istiyorsanız, doktorunuza veya beslenme uzmanınıza danışın.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR