Çocuklar için tuvalet alışkanlığı ve tuvalet eğitimi

Bebeğiniz olduğunda belinize kadar bebek bezi olursunuz. Çantanızda bulunur. Beşiğin yanında bulunur. Yatakların altında kutularda bulunur. Ne olur ne olmaz diye arabanın torpido gözünde bile bulunur.

Bez hayatınızın bir parçası olur ve beze ihtiyaç duymayacağınızı hayal etmek zor olabilir. Çocuğunuzun tuvalete gidip çişini ya da kakasını yapıp, ellerini yıkayıp geri döneceğini düşünmek imkansız olabilir.

Ancak o gün geliyor. Ve her zaman hayalini kurduğunuz kadar iyi olacak. O zaman ve şimdi arasında büyük bir proje var: tuvalet eğitimi. Siz geçişe hazır olsanız da çocuğunuz hazır mı?

Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalı

Konuşma, yürüme ve uyuma zamanlarında olduğu gibi her çocuğun zamanlaması farklıdır. Tuvalet eğitimine başlamak için mükemmel bir yaş yoktur. Çocuğunuzun hazır olduğunu nasıl anlayacaksınız? Tuvalet, oturak ve iç çamaşırı hakkında sorular sormak gibi farklı şekillerde size ilgisini belirtecek.

Çocuğunuzun hazır olup olmadığı, fiziksel ve ruhsal olarak nerede olduğuna bağlıdır. Birçok çocuk 2 yaş civarında ilgi gösterirken bazıları 2 buçuk-3 yaşına kadar ilgi göstermez. İstisnalar olsa da kızlar genelde erkeklere göre daha erken dönemde ilgi gösterir ve daha çabuk öğrenir. www.pembepanter.com

Çocuğunuz soru sormaya başladığı anda oturak kullanmanıza gerek yok.

Kendinize birkaç soru sorun

Çocuğum oturakta oturup benim yardımım olmadan geri gelebilecek mi? Temel talimatları uygulayabilecek mi? Bana ne zaman geldiğini söyleyecek mi? Çocuğum bezini, pantolonunu ve iç çamaşırını yardımım olmadan indirebilecek mi? İdrar torbasını, bağırsak hareketlerini kontrol edip bezini en az 2 saat kuru tutabilecek mi?

Eğer bu sorulara evet cevabını verdiyseniz çocuğunuz hazırdır. Ama peki ya siz? Uzun dönemde tuvalet eğitimi almış çocuğa sahip olmak daha kolay olsa da bu eğitim zaman, odaklanma ve sabır gerektirir. Başka bir çocuk yapmak, seyahat etmek veya taşınmak gibi diğer şeyler, yeniden düzene girene kadar çocuğun dengesini bozabilir.

Eğer bu sorulara hayır cevabını verdiyseniz beklemeniz daha iyi olabilir. Eğer çocuğunuz hazır olmadan tuvalet eğitimine başlarsanız, süreç gerekenden daha uzun sürebilir. Ve şüphesiz ki çocukların ne kadar inatçı olabileceğini anlamışsınızdır.

Neler Faydalı Olur

Pozitif model olun. Tuvalete gittiğinizde süreç boyunca çocuğunuzla konuşun. Çiş, kaka ve tuvalet gibi çocuğunuzun söyleyebileceği kelimeleri kullanın.

Eğer oturakla işe başlamak istiyorsanız, çocuğunuzun tanıması için oturağı tuvalete koyun. Çocuğun bezli ya da bezsiz oturmak isteyeceği eğlenceli bir yer haline getirin. Siz bir şeyler okurken ya da oyuncak verirken çocuğu oturağa oturtun.

Ayrıca ipuçlarını yakalayın. Çocuk çişini veya kakasını yaparken nasıl davrandığına dikkat edin. Yüzünün kızarmasına bakın ve sesini dinleyin. Gün boyunca çişini ve kakasını yaparken harcadığını zamanı tutun. Daha sonra günün o saatte özellikle de yemekten ve bol miktar su içtikten sonra oturağa oturtun. Bu, başarıyı arttıracaktır.

Çocuğunuzun övün, övün, övün. Çocuğunuz sözel yüreklendirmeyle motive oluyor mu? Ya da etiketlerle? Ya da küçük oyuncalar ya da kısa hikayelerle? Sizin için doğru olanı bulun ve olumlu tuvalet tercihlerinde ödül olarak kullanın. Özellikle “kazalar” olduğunda olumlu tutum faydalı olacaktır.

Ne Yapmamalı

Oturakta oturmak istekle yapılmalı zorla değil. Eğer çocuğunuz istemiyorsa zorlamayın. www.pembepanter.com/cocuklar-icin-tuvalet-aliskanligi-ve-tuvalet-egitimi

Çocuğunuzun başardığını düşündüğünüzde kazalar olabilir. Hayal kırıklığına uğramak normal olsa da çocuğu utandırmayın veya cezalandırmayın – bu şekilde amaçlarınıza yaklaşamazsınız. Derin bir nefes alın ve bir sonraki sefer sizin ve çocuğunuz neyi iyi yapabileceğine odaklanın.

Ayrıca çocuğunuzu diğer çocuklarla karşılaştırmayın. Bazı ebeveynler, tuvalet eğitimin ne kadar kolay olduğuyla övünebilir. Eğer komşularınızın çocuklarının tuvalet eğitimini tamamladığını söylerse, gülümseyin ve sizin için uygun olan yöntemin işe yarayacağını unutmayın.

YORUM YAPIN

avatar


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR